Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Martyną Kavaliauską nustebino LRT šou „Miuziklo garsai“: „Esame teisiniame kelyje“

Praėjusią savaitę LRT televizijoje įvyko naujo TV projekto „Miuziklo garsai“ premjera. Šį savaitgalio šou televizija pristato kaip naujo formato projektą. Tuo tarpu dainininkas Martynas Kavaliauskas pasidalijo įrašu apie tai, kad prieš dvejus metus su žmona Rusne sukūrė ir LRT pateikė panašaus projekto „Miuziklų žvaigždė“ pasiūlymą. Dabar jis siekia išsiaiškinti, ar šie projektai – iš tiesų panašūs. Situaciją pakomentavo ir LRT atstovai.
Martynas ir Rusnė Kavaliauskai
Martynas ir Rusnė Kavaliauskai / Asmeninio albumo nuotr.

Dainininkas Martynas Kavaliauskas šeštadienį savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo istorija apie tai, kaip jo ir žmonos įmonė „Medijų namai“ 2020-ųjų pavasarį LRT televizijos programų sukūrimo ir jų gaminimo paslaugų pirkimui konkursui pateikė TV projekto „Miuziklų žvaigždė“ pasiūlymą.

Jis buvo pristatytas ir konkurso rezultatų lentelėje atsidūrė antroje vietoje, tačiau vėliau pirkimo procedūros buvo nutrauktos. Prabėgus 2 metams LRT pranešė apie naują TV projektą „Miuziklo garsai“, kuris savo formatu ir idėja yra panašus į Martyno ir Rusnės Kavaliauskų pasiūlymą. Šie sutapimai dainininkui sukėlė daug klausimų ir abejonių, kurias ji išsamiai išdėstė feisbuko įraše. Juo M.Kavaliauskas pasidalijo su portalo Žmonės.lt skaitytojais.

Alvydo Opulskio / 15min nuotr./Martynas Kavaliauskas
Alvydo Opulskio / 15min nuotr./Martynas Kavaliauskas

„Visi, kas mane pažįsta artimai, žino, jog viešai dalintis kažkuo panašaus man nėra būdinga, netgi – neįprasta ir keista. Visų pirma dėl to, kad visą savo energiją, mintis ir laiką esu linkęs nukreipti į kūrybą, žmones ir meilę. Šie vertybiniai įsitikinimai buvo ir yra svarbiausiu pagrindu mūsų su žmona Rusne asmeninėje ir profesinėje partnerystėje.

Augome medikų, teisininkų, vadovų šeimose, kuriose kaip pagrindinės vertybės buvo skiepijami ambicingumas, sąžiningumas, atsidavimas, pagarba darbui, teisingumas sau ir kitiems. Taip pat nuo vaikystės aplink mus netrūko meno žmonių bei savo amato meistrų, iš kurių mokėmės būti kūrybiški, nuoseklūs, lojalūs, empatiški, smalsūs ir darbštūs.

Šiandien kiekvieną dieną stengiamės grįžti prie to, kas #svarbiausiamums, bet deja, jau keturis mėnesius mus kankina ir sekina mintys, kurios sukelia begales emocijų, todėl noriu tai paleisti.

2020-ieji, kaip žinia, buvo karantino metai, koncertinė ir renginių organizavimo veikla buvo sustabdyta, todėl turėjome galimybę skirti laiko naujiems kūrybiniams projektams ir nusprendėme įgyvendinti seną mano žmonos Rusnės Kavaliauskienės svajonę – sukurti ir pagaminti naują televizinį miuziklų šou. Niekam ne paslaptis, kad visi kūrybiniai procesai iki tol, kol tampa vieninga idėjų visuma, kuria bus galima remtis, siekiant sukurti galutinį kūrybinį produktą, susideda iš daugybės elementų, daugybės darbo valandų, daugybės abejonių, daugybės juodraščių, daugybės mąstymų ir permąstymų. Todėl ilgus mėnesius dėliojome mintis, galimus scenarijus, galimas tokio TV projekto išpildymo variacijas. Galiausiai, kai jautėmės pasiruošę pilna apimtimi įgyvendinti šį televizinį miuziklų šou, nusprendėme dalyvauti Viešajame LRT programų sukūrimo ir jų gaminimo paslaugų pirkimo konkurse.

Asmeninio albumo nuotr./Martynas ir Rusnė Kavaliauskai
Asmeninio albumo nuotr./Martynas ir Rusnė Kavaliauskai

Istorija ilga, o chronologija paprasta:

1. 2020 m. LRT paskelbia Viešąjį Konkursą televizijos programų sukūrimo ir jų gaminimo paslaugoms įsigyti.

2. Mūsų su žmona valdoma UAB „Medijų namai“ pateikia TV projekto „Miuziklų žvaigždė“ Pasiūlymą LRT televizijos programų sukūrimo ir jų gaminimo paslaugų pirkimui Konkurso 11 daliai – pramoginis savaitgalio vakaro šou.

3. „TV Projekto pagrindinė idėja/tema – 10 žinomų šalies atlikėjų varžosi dėl geriausio Lietuvoje miuziklų aktoriaus/-ės vardo; aktualumas: atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje miuziklų rodoma mažai, toks TV projektas auditorijai suteiktų unikalią galimybę pažinti miuziklo žanrą ir interaktyviai dalyvauti spektaklyje, kadangi kiekvienas pasirodymas – tai ištrauka iš gerai žinomo miuziklo. TV projektas „Miuziklų žvaigždė“ – tai kompleksinis, vaidybos, šokių ir specialiųjų efektų šou. Projekto studija – virs teatro scena televizijoje – LED ekranai, gyvas orkestras, specialios dekoracijos, kostiumai. Atlikti kūrinį neužteks – pasirodymas turi apimti specialius meistriškumo reikalavimus – choreografiją, įsikūnijimą į personažą, darbą su scenos partneriais.“ Pasiūlyme vienos programos scenarijus ir detalios projekto taisyklės.

4. 2020 m. gegužės 14 d. esame pakviesti į Konkursui pateikto projekto pristatymo atranką (pitching‘ą),

Atrankos metu itin detaliai (žodžiu ir vizualiai) pristatome TV projektą „Miuziklų žvaigždė“ bei jo įgyvendinimo galimybes; atrankoje naudojame pristatymo skaidres, taip pat žodžiu pristatome alternatyvius projekto įgyvenimo ir gamybos variantus ir atvejus, atsižvelgiant į projekto gamybos biudžeto paskirstymą ir kt.

5. Atrankos metu taip pat teikiame potencialių projekto dalyvių, orkestro narių, vedėjų, komisijos narių pasiūlymą, įskaitant pavardes. Siekdami parduoti TV projektą „Miuziklų žvaigždė“, dalijamės savo pasiūlymais, kūrybiniais sprendimais, know-how elementais. Pavyzdžiui – siūlėme komisijos narius sodinti į „ložę“, TV studiją apipavidalinti kaip „teatro sceną“ ir kt.

6. Kiek pamenu, Konkurso rezultatų lentelėje mūsų (UAB „Medijų namai) Pasiūlymas („Miuziklų žvaigždė“) atsiduria antroje vietoje, o dar vėliau Pirkimo procedūros minėtai Konkurso daliai yra nutraukiamos ir jokio pramoginio vakaro šou sukūrimo ir gaminimo paslaugos nėra įsigyjamos.

Prabėga daugiau nei dveji metai.

D.Umbraso / LRT nuotr. /Projektas „Miuziklo garsai“
D.Umbraso / LRT nuotr. /Projektas „Miuziklo garsai“

7. 2022 m. rugpjūčio mėn. sulaukiu skambučio iš LRT vyr. prodiuserio su pasiūlymu man (Martynui Kavaliauskui) 2022 m. rudens sezone dalyvauti planuojamame LRT transliuoti pramoginiame savaitgalio Miuziklų vakaro šou.

8. Vyr. prodiuseriui pristačius būsimo naujo TV projekto formatą, idėją ir taisykles, lieku nustebęs. Galvoje, žvelgiant retrospektyviai ima projektuotis įvairios asociacijos („Miuziklų šou...? 2020 m. pavasaris? 2022 m. rugpjūtis?...“). Nustembu dar labiau, gavęs atsakymą paklausus, ar šis TV projektas bus kuriamas LRT, ar yra įsigytas iš šalies. Ne iš šalies. Ir kol kas be pavadinimo.

9. Siekdamas išsklaidyti bet kokias man kilusias asociacijas, nuostabą ir abejones, bandau tikslintis detales apie planuojamo rengti TV projekto taisykles, idėją ir formatą, tiek su LRT kūrybine grupe, tiek susisiekdamas su kitais, potencialiais būsimo TV projekto dalyviais. Po visų pokalbių lieku dar labiau nustebęs. Kodėl tik kaip dalyvis?

10. Bet vis tik tai nebuvo svarbiausias klausimas. Po to sekė išsamūs, ilgi, varginantys apmąstymai, iš kurių kilo esminis rūpestis – kas, jei LRT naujajame sezone pasirodys itin panašus TV šou į mūsų „Miuziklų žvaigždę“? Koks bus mūsų projekto likimas ir galimos ateities perspektyvos? Ar LRT viešai save įvardijus kaip TV laidos autorių ir gamintoją, bet kokie vėlesni analogiški projektai bus vertinami kaip LRT laidos kopija arba adaptacija?

11. Klausimų kyla daugiau negu atsakymų, todėl 2022 m. tą patį rugpjūtį nedelsdami kreipiamės į LRT atstovus, siekdami išsklaidyti bet kokias mums kilusias abejones.

J.Stacevičiaus / LRT nuotr. /Projektas „Miuziklo garsai“
J.Stacevičiaus / LRT nuotr. /Projektas „Miuziklo garsai“

12. Inicijuojame keletą susitikimų su LRT atstovais, kuriuose mūsų pozicijos visiškai išsiskiria. Išsiskiria visais klausimais. Pradedant TV formatų įsigijimo ir/ar sukūrimo aspektais, bendradarbiavimo ir mūsų prisidėjimo prie būsimo LRT projekto kūrimo, vystymo ir įgyvendinimo galimybių atsiradimu, intelektinės nuosavybės apsaugos ir kitais klausimais.

13. Pozicijų išsiskyrimas baigiasi mūsų teikiama teisine pretenzija ir LRT paprieštaravimu jai.

14. 2022 m. spalio 24 d. LRT viešai iškomunikuoja apie naujo formato šou – „Miuziklo garsai“ būsimas transliacijas ir 2022 m. spalio 29 d. pirmą kartą ištransliuoja premjerinę laidą. Mes sėdime ložėje, bet ne TV studijoje, o ant savo namų sofos ir su ta pačia nuostaba mąstome – kodėl gi mūsų pozicijos išsiskyrė?

15. Jos išsiskyrė taip stipriai, kad viskam prasidėjus nuo pakankamai idiliškos mano žmonos svajonės įgyvendinimo vizijos, atsiduriame ten, kur dabar esame. O esame ilgame teisiniame kelyje į sužinojimą – ar du TV projektų formatai („Miuziklų žvaigždė“ ir „Miuziklo garsai“) išties yra panašūs ir jei taip, tai kodėl jie tokie panašūs?“, – situaciją išdėstė Martynas Kavaliauskas.

VIDEO: “Miuziklų žvaigždė”

Portalas Žmonės.lt dėl šios situacijos susisiekė su LRT. Kanalo atstovė ryšiams su visuomene Miglė Savickaitė atsakė, kad oficialią LRT poziciją po M.Kavaliausko įrašu išsakė generalinės direktorės pavaduotojas Gytis Oganauskas.

„Sveiki Martynai, su Jumis ir Jūsų žmona Rusne mano kolegos ne vieną kartą susitiko ir kalbėjo šia tema. Tad kaip ir sakėme anksčiau, esame įsitikinę, kad nepažeidžiame jokių Jūsų teisių. Pasaulyje buvo transliuota ne viena televizijos laida, kurios metu buvo atliekami miuziklų kūriniai ir kartojami miuziklų personažų vaidmenys, taip pat ir BBC.

Jau vien ši priežastis neleidžia Jums pasisavinti miuziklų šou idėjos. Televizinis miuziklų formatas, kaip pramoginis turinys, pasaulyje yra gerai žinomas. LRT jau nuo 2014 metų rengia projektus, kuriuose dalyviai varžosi atlikdami miuziklų kūrinius ir pasirodymus. Atlikę analizę mes dar kartą įsitikinome, jog jūsų siūloma idėja nėra nauja, originali ar unikali. Tad manome, kad reikėtų susilaikyti nuo nepagrįstų viešų kaltinimų“, – komentavo G.Oganauskas.

„Mūsų pozicija aiški, tad daugiau ir nebesiplėtėme“, – Žmonės.lt pridūrė M.Savickaitė.

E.Blaževič/LRT nuotr./Gytis Oganauskas
E.Blaževič/LRT nuotr./Gytis Oganauskas

Martynas Kavaliauskas atsakė į G.Oganausko komentarą ir patikino, kad LRT pozicija jam su žmona – labai gerai žinoma ir nėra nei, nauja nei originali.

„Net neabejojame, kad pasaulyje buvo transliuota ne viena TV laida, kurioje buvo atliekamos miuziklų arijos. Negalime paneigti ir to, kad TV formatų rinkoje stebimi neišvengiami panašumai tarp įvairių pramoginių muzikinių šou formatų.

Naujo formato LRT TV projektas „Miuziklo garsai“ greičiausiai yra panašus ir į kažką iš 2014 m., greičiausiai ir į kažką iš BBC, greičiausiai ir į kažką net iš 2000 m. Tačiau, kadangi mums kilo abejonių, esame ilgame kelyje į sužinojimą – į ką jis yra panašiausias? Ir jei jis iš tiesų panašiausias į „Miuziklų žvaigždę“, tai kodėl?

Remiantis pasauline ir Lietuvos TV rinkos praktika, papildomi, abejojes pastiprinantys ir iš to kylantys klausimai būtų sekantys:

1. Ar, pavyzdžiui, TV formato „Maestro“ pardavėjai savinasi dirigavimą TV eteryje (kaip tokį)? Kodėl LRT perka formato „Maestro“ sukūrimo ir pagaminimo paslaugas? Ar nebūtų paprasčiau ir galima rengti, pavyzdžiui, naujo formato TV projektą „Dirigentai“? Realiai netgi galima supaprastini kažkaip…? Kažką pakeisti/nuimti…?

2. Jei, kaip sakote, neva tai įsitikinote, kad TV formato „Miuziklų žvaigždė“ idėjų visuma nėra nei nauja, nei originali, įdomu tai, kad viešojoje komunikacijoje LRT projektas „Miuziklo garsai“ visgi pristatomas esantis naujo formato.

Šie klausimai retoriniai, į juos Jums atsakinėti nebūtina. Ir labai gali būti, kad, greičiausiai, tokių ar panašių klausimų man kils dar labai daug. Tiesiog nenumaldomas smalsumas.

Tikrai niekuo nieko nekaltinu“, – pridūrė M.Kavaliauskas.

Į dainininko įrašą sureagavo ir tekstus „Miuziklo garsų“ vedėjams rašanti prodiuserė Jurga Klimaitė-Riebling.

„Martynai, sveikinu tave, pristatant naują dainą. O taip pat – paruošus naują, kalėdinę LATINO programą, ko niekas pasaulyje iki šiol nėra daręs! O dabar leisk man porą žodžių apie projektą „Miuziklo garsai“, kuriame rašau tekstus vedėjams. Nenoriu nuvilti, bet tai, kas tave erzina, ir apie ką net susukai naujos dainos klipą, yra žodžių savinimasis ir tiek. Tu teigi, kad jūsų aprašyme buvo minima komisijos ložė. Aš to aprašymo neskaičiau ir pati sugalvojau, kad jei jau šis projektas – miuziklai, tai tegul čia nebus komisijos /teisėjų, o bus profesionalų ložė. Nors vėlgi – joks čia baisiai originalus išradimas. Miuziklo žanras turi sau būdingų elementų. Aš jais naudojuosi. Tai nėra JŪSŲ – tai yra natūralu, kad miuziklas siejasi su kabaretu, teatru, raudonu aksomu, ložėmis ir t.t. Antra, tau užkliuvo, kad Rumšas laidoje taria žiūrovui, kad išrinksime miuziklų žvaigždę. Pabrėžčiau – mes ir renkame žvaigždę, kitaip nei jūsų projekte – be kabučių. Ar kažkam priklauso žodis ŽVAIGŽDĖ? Jei tokioje vietoje matai intelektinę vagystę, tai tuomet visi politikai, kalbantys apie kaukių nusimetimą, iš tiesų reklamuoja LNK projektą.

O aš dar norėčiau sugrįžti prie TV3 – ten su kolegomis kūrėme šou projektą apie miuziklus, skirdami dainuoti dalyviams miuziklų ištraukas, dar prieš 10 metų. Berods ir pats ten dalyvavai, tai turėtum žinoti, kad miuziklai eteryje – nėra jūsų sugalvota ultra naujiena, kažkoks nebūtas dalykas. Kaip ir dalyvių dešimtukas – LRT televizija tai turėjo jau kažin kada. Kaip ir gyvai grojantis orkestras, su kuriuo ir pats pasirodei projekte „Dainuoju Lietuvą“ per LRT. Ar gal tuomet manykim, kad orkestrą, kurį sakai aprašęs savo projekto pristatyme, ketinai nukopijuoti nuo „Dainuoju Lietuvą“? Tavo minimi dalykai yra tiesiog bandymas iškrapštyti kažką, ko nėra. Nes jums nepriklauso miuziklo žanras, orkestras, dešimtukas, ložė ir žvaigždė.

J.Stacevičiaus / LRT nuotr. /Projektas „Miuziklo garsai“
J.Stacevičiaus / LRT nuotr. /Projektas „Miuziklo garsai“

Bet dėl visa ko atsiųsk, prašau, tą aprašymą, kad dar kas nors neduokdie nesutaptų. Ko gero, buvote numatę ir tai, kad vedėjai sveikinasi žodžiais „labas vakaras“? O jei klausi – ok, miuziklai, bet kodėl LRT tai daro būtent dabar? O kodėl dabar atgimsta Jūratės ir Kastyčio miuziklas? Kodėl vis kažką gražaus pastato Kauno muzikinis? Todėl, kad miuziklai visada mėgiami žiūrovų. Tai tik jūs pasirinkote, kad 2020-ieji turi būti miuziklų laikas. O iš tiesų miuziklų laikas yra visada“, – rašė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų