Marijonas Mikutavičius: „Supratau, kas yra skurdas ir ligos“
Dainininkas, TV3 laidų vedėjas Marijonas Mikutavičius į Kambodžą išvyko nusiteikęs gana skeptiškai. Tačiau lankantis atokesniuose skurdžios šalies kampeliuose skepticizmas vis labiau tirpo. Marijus pasakoja Kambodžoje supratęs, kas iš tiesų yra ligos ir skurdas. „Kai kurie vaizdai buvo tiesiog atimantys žadą. Pavyzdžiui, gatve rieda motoroleris, vairuojamas vyriškio. Už jo sėdi berniukas, vienoje rankoje jis laiko iškėlęs į kitą ranką kapsinčią lašelinę. Tėvas negali sau leisti prabangos palaukti, kol vaikui bus atlikta procedūra, jis turi skubėti dirbti laukų, – pasakoja dainininkas. – Dažno ūkininko turtą sudaro menkutis būstas, kelios vištos, šuo, katė, keli puodai ir plotelis žemės ryžiams, kuris maitina šeimą...“
Pasak atlikėjo, skurstančioje Kambodžoje nėra kada sirgti. Užuot guldomi į ligoninę, sergantys vaikai padeda tėvams dirbti. Dažnas gimdytojas vaiko kelionei iki gydymo įstaigos neturi reikalingų kelių dolerių. „Finansinė parama Kambodžos gyventojams iš tiesų labai aktuali. Kitaip vaikų mirtingumas niekada nesumažės, o vaizdai, atvykėliams draskantys širdį, ir toliau bus vietinių kasdienybė. Niekada nepamiršiu kraupaus reginio, kaip tymų išmargintomis rankomis mergaitė su medine valtele iriasi tikrinti tinklų“, – prisimena laidų vedėjas.
Vaikystė Kambodžoje nenuspalvinta vaivorykštės spalvomis. Rožinis gyvenimas nešviečia ir moterims. Pamatęs, kokiomis sąlygomis, tiek medicininėmis, tiek sanitarinėmis, kambodžietės gimdo, M. Mikutavičius prisipažįsta padėkojęs Dievui, kad gimė vyru...
Virginija Kochanskytė |
Virginija Kochanskytė: „Išgelbėti vieną vaiką – išgelbėti pasaulį“
UNICEF geros valios ambasadorė aktorė Virginija Kochanskytė į skurdo siaubiamą šalį vyko pirmą kartą. „Visai kas kita girdėti apie panašias vietas, jų gyventojų badą, mirštančius vaikus ir pačiai ten nuvykti. Vėjo kiaurai perpučiamose pašiūrėse neaptiksi nieko, išskyrus šių „namų“ gyventojus. Nei menkiausio baldo, nei drabužių pamainos. Ir maži, ir dideli žmonės apimti apatijos, – į atmintį įsirėžusius dalykus pasakoja moteris. – Iš pradžių maniau, kad tai nuo karščio, tik vėliau suvokiau, kad kaltas badas, kenčiamas ne kelias dienas ir net ne kelis mėnesius. Dar būdamas mamos įsčiose vaisius negauna beveik jokio maisto. Gimsta neišnešioti, mažakraujyste sergantys kūdikiai arba... išvis negimsta.“
Pasak V. Kochanskytės, misijos „Už kiekvieną vaiką“ tikslas – pasirūpinti, kad daugiau vaikų išvystų pasaulį ir užaugtų sveikesni. „Renkamos lėšos medicininiams preparatams, pribuvėjų mokymams. Tik nuvykusi į Kambodžą supratau, kaip gerai tvarkomasi Lietuvoje. Juk pas mus net baisiausiame skurde gimusiam vaikui yra vilties užaugti. Tam turime kūdikių, vaikų namus, kurie garantuoja ne tik stogą virš galvos, maitinimą, bet ir išsilavinimą. Skurstančioje Kambodžoje nei vaikai, nei seneliai niekam nerūpi. Net neegzistuoja toks dalykas kaip pensijos. Pasenai, eik į mišką ir užleisk vietą kitam...“
Aktorė labiausiai buvo sukrėsta, kad tokiose sąlygose gyvenantys žmonės sugeba šypsotis. „Iš Kambodžos žmonių galima pasimokyti stojiškumo ir gebėjimo giliai širdyje išsaugoti tikėjimą gyvenimu. Jie kupini tylios vilties, kuri atsispindi švelniose šypsenose... Tikiu, kad jie tikrai sulauks geresnės ateities, – viliasi aktorė. – Taip, viso pasaulio neišgelbėsi, bet padėti vienam vaikui – tai išgelbėti vieno vaiko pasaulį ir išgelbėti vieną vaiką pasauliui...“
Jurgita Jurkutė |
Jurgita Jurkutė: „Kambodžos gyventojams labai trūksta švietimo“
TV3 laidų vedėja, aktorė Jurgita Jurkutė neslepia, kad vaizdai, matyti kelionėje į Kambodžą, ją šokiravo. Nepilnametės mamos, dirbantys mažamečiai vaikai, mirtinomis ligomis sergantys kūdikiai... Pasak jos, kitaip ir būti negali turint ligonines, primenančias vaizdus iš istorijos vadovėlio. Ką jau kalbėti apie pribuvėjas, kurios yra vienintelės pagalbininkės atokiuose kampeliuose gimdančioms moterims.
Mergina buvo sukrėsta, kai viena pribuvėja parodė savo darbo įrankius: gabalą klijuotės ir dėžutę su keletu instrumentų (dar neseniai virkštelė buvo nupjaunama skustuvu). „Tokiomis akimirkomis nori nenori pradedi abejoti, ar mes kuo nors galime padėti šios šalies gyventojams, – prisipažįsta laidų vedėja. – Tačiau svarbiausia yra tikėjimas. Situacija turi pasikeisti, tik reikia sutelkti pagalbą į konkrečias sritis.“
J. Jurkutė mano, kad svarbu ne tik suteikti pribuvėjoms būtiniausių priemonių, bet ir pasirūpinti švietimu, kurio čia labai trūksta. „Kambodžoje gyvenančios moterys nesuvokia, koks gyvybiškai svarbus jų kūdikiams yra motinos pienas. UNICEF įgyvendintos edukacinės programos metu parodžius, kaip savo jauniklius maitina gyvūnai, krūtimi maitinančių moterų padaugėjo, ir tas skaičius nuolat auga“, – pasidžiaugia TV žvaigždė.
Prie misijos „Už kiekvieną vaiką“ prisidėjusi J. Jurkutė įsitikinusi, kad padėti šaliai būtina, ypač jei išgelbėti vaiko gyvybę trūksta tik poros dolerių, bet savo indėlio ji per daug nesureikšmina: „Visiems žurnalistams, norintiems mane pakalbinti apie Kambodžą, pabrėžiu, kad vykau ten ne viena ir ne pati tai sugalvojau. Esu nedidelė dalelė iš visos komandos. Todėl mano įspūdžiai nėra ir negali būti svarbesni už kitų.“
Renata Šakalytė |
Renata Šakalytė: „UNICEF žmonės verti didžiausios pagarbos“
Nors nuo grįžimo iš Kambodžos praėjo jau ne viena savaitė, TV3 žinių vedėjai iki šiol sunku viską, ką matė, aiškiai suvokti. „Kambodžos vaikams trūksta labai daug ko, pirmiausia sveiko, tinkamai subalansuoto ir visaverčio maisto – jie dažniausiai valgo tik ryžius arba „bobor“ – ryžių košę su vandeniu bei žiupsniu druskos. Labai retai gauna mėsos, žuvies, daržovių... Tėvai neturi pinigų paįvairinti valgiaraščio arba tiki senais prietarais – esą vaikų negalima maitinti žuvimis, nes nuo jų atsiranda kirminų. Dėl skurdaus maisto nusilpsta mažylių imunitetas – ima kibti įvairiausios ligos (tymai, mažakraujystė ir kt.), jų komplikacijos nusineša šimtus gyvybių. Negaudami sveiko maisto bei vitaminų, vaikai nustoja vystytis ne tik fiziškai, bet ir protiškai. Jų ūgis, svoris ir kūno apimtys dažniausiai neatitinka amžiaus. Daugelis dar visai maži jau serga įvairiomis lėtinėmis ligomis. Vaikai tampa vangūs, be energijos, nors dažnai turi atlikti daugybę sunkių namų ruošos darbų ar plušėti ryžių laukuose“, – pasakoja R. Šakalytė.
Anot jos, kadangi vaikai nelanko mokyklų, jau suaugusiems trūksta elementariausių žinių. „Ypač sunku įtikinti motinas, kad jos neduotų mažyliams nevirinto vandens ar netinkamai paruošto maisto, nes mažieji suserga dizenterija, netenka daug skysčių ir miršta. Dažnai tėvai neturi pinigų nuvežti atžalų į ligoninę paskiepyti, o tai gyvybiškai būtina, nes Kambodžoje tymai, maliarija, stabligė – labai dažnos ligos. Kiekvienas iš mūsų galime padėti šiems mažyliams. Nebūtina aukoti šimtus tūkstančių litų – užtenka ir vieno ar dviejų. Net tokia nedidelė suma gali pagelbėti Kambodžos vaikams – už visas surinktas lėšas bus perkama vitaminų, vaistų, skiepų vakcinos.
Daug pinigų UNICEF skiria vietos savanorių mokymui. Tai be galo svarbūs žmonės – jie lanko tolimiausiuose šalies kampeliuose esančius kaimus ir šviečia jų gyventojus, ragina tėvus vežti vaikus pas gydytojus, o nėščiąsias – gimdyti ligoninėse. UNICEF vykdo Kambodžoje labai daug programų, kuriomis siekiama pagerinti vaikų ir motinų gyvenimą, bet svarbiausia – išvengti beprasmių mirčių. Mes taip pat galime prisidėti prie šios kilnios misijos, tiesiog išdrįskime būti geri!“
Jovita Majauskaitė |
Jovita Majauskaitė: „Visi vaikai visur ir visada turi teisę turėti vaikystę“
UNICEF Lietuvoje vykdomoji direktorė Jovita Majauskaitė tiki, kad galime ir turime išgelbėti kiekvieno vaiko gyvenimą. Misija „Už kiekvieną vaiką“ – tai tvirtas įsipareigojimas daryti viską, kol tai pasieksime.
„UNICEF ir TV3 žvaigždžių kelionės į Kambodžą tikslas buvo savo akimis pamatyti, su kokiomis problemomis ten susiduria vaikai ir moterys, daugiau sužinoti apie UNICEF veiklą, kaip pasaulinė organizacija padeda šios šalies gyventojams. Žinomus TV3 žmones ne veltui pakvietėme prisidėti – garsenybių vaidmuo svarbus propaguojant UNICEF vertybes, kaupiant lėšas ir ginant kiekvieno vaiko teises mūsų vardu. Jie padeda mums pasiekti platesnes auditorijas, daugiau žmonių gali sužinoti apie pasaulio vaikų problemas, kaip UNICEF jiems padeda ir kad šiai organizacijai reikia jūsų pagalbos. Mat UNICEF finansuojamas tik savanoriškais vyriausybių, verslo, individų įnašais“, – pasakoja J. Majauskaitė.
Pasak UNICEF direktorės, Kambodžoje kasdien miršta daugybė moterų ir vaikų. „Mažyliai miršta dėl to, kad neturi švaraus geriamojo vandens, kad nepaskiepyti, neturi maisto. Išgelbėti vieno vaiko gyvenimą užtenka vos 6 litų (tiek kainuoja paskiepyti vaiką nuo šešių mirtinų ligų), – šokiruoja faktais. – Pagrindinis mūsų tikslas – paraginti kuo daugiau Lietuvos žmonių prisidėti prie UNICEF misijos kovoti už kiekvieną vaiką. Žinodama neigiamą daugelio Lietuvos žmonių požiūrį į paramą kitoms šalims ir tai, kad Marijonas Mikutavičius taip pat vyko skeptiškos nuomonės, keliaudama į Kambodžą nuolat galvojau apie tokio požiūrio priežastis. Siekiau išgirsti, įsiklausyti į kartu keliavusių TV3 žvaigždžių mintis, pamatyti jų emocijas, įspūdžius susidūrus su Kambodžos realybe. Prisipažinsiu, grįžau įkvėpta TV3 žvaigždžių. Turiu daugybę idėjų, kaip plėsti UNICEF draugų ratą. Ir esu visiškai tikra, kad lietuvių krūtinėse plaka ne vilko širdys...“
Shutterstock nuotr. |
Keletas faktų
• UNICEF – tarptautinė organizacija, siekianti, kad kiekvienam vaikui būtų suteikta galimybė užaugti ir tapti visaverčiu visuomenės nariu. UNICEF vaikų gelbėjimo misijos vykdomos visame pasaulyje.
• Garsinti misijas nuo seno pasitelkiami žinomiausi žmonės. Jais buvo popiežius Jonas II ir Motina Teresė, yra Muhammadas Ali, Rogeris Moore‘as, Jackie Chanas, Susan Surandon, Harry Belafonte, Davidas Beckhamas, Angelina Jolie, Shakira ir daugelis kitų.
• „Už kiekvieną vaiką“ – tai UNICEF kvietimas sustabdyti vaikų ir moterų mirtingumą Kambodžos Karalystėje, trumpiau vadinamoje Kambodža, kuri yra viena skurdžiausių valstybių ne tik Pietryčių Azijoje, bet ir visame pasaulyje.
• Kas trečias šios šalies žmogus gyvena žemiau skurdo ribos, vienas iš dešimties vaikų nelanko mokyklos. Daugybė moterų šioje šalyje miršta gimdydamos, nes neturi pinigų arba nemato prasmės važiuoti į ligoninę.
• Kasdien Kambodžoje nuo bado ir ligų miršta 461 moteris ir 22 tūkstančiai vaikų (dauguma nesulaukę nė penkerių metukų amžiaus).
• Norint sumažinti šiuos skaičius, reikia surinkti nemažai lėšų būtiniems medikamentams ir švietimo priemonėms. Spalio 14 d. vyksiančiame UNICEF koncerte „Už kiekvieną vaiką“ visa Lietuva bus kviečiama prisidėti prie Kambodžos vaikų gelbėjimo.