Pietų Floridos universiteto (USF) tyrėjai atliko bandymus su 96 pelėmis ir kasdien dukart po valandą veikė jas elektromagnetiniu spinduliavimu, panašiu į tą, kurį skleidžia Jungtinėse Valstijose naudojami mobilieji telefonai.
Mokslininkai nustebo nustatę, kad bandomųjų gyvūnų organizmuose įvyko teigiamų pokyčių.
Senesnių pelių, kaip ir žmonių, organizmuose neretai pradeda kauptis peptidas beta amiloidas, smegenyse sudarantis plokštelių pavidalo sankaupas, sukeliančias Alzheimerio ligą.
Tyrėjai nustatė, kad elektromagnetinio spinduliavimo paveiktų pelių organizmuose kenksmingos sankaupos išnyko, o gyvūnų atmintis pagerėjo, rašoma medicinos žurnale „Journal of Alzheimer's Disease“ paskelbtame straipsnyje.
Alzheimerio asociacijos vyriausiasis medicinos ir mokslo darbuotojas Williamas Thiesas pareiškė, kad šis tyrimas tėra „labai preliminarus“ ir nepatarė mėginti gydytis pokalbiais mobiliuoju telefonu.Dalis tame tyrime naudotų pelių buvo genetiškai labiau linkusios susirgti Alzheimerio liga. Jeigu tokio genotipo jaunos pelės kelis mėnesius būdavo veikiamos mobiliųjų telefonų elektromagnetinės spinduliuotės, gyvūnų atmintis sutrikdavo rečiau.
Be to, spinduliuotės paveiktų įprasto genotipo pelių atsparumas Alzheimerio ligai taip pat padidėdavo.
Šie rezultatai labiausiai nustebino pačius tyrėjus, kurie bandymus pradėjo prieš kelerius metus.
Prieš imantis tokių bandymų manyta, „jog mobiliųjų telefonų skleidžiami elektromagnetiniai laukai neigiamai paveiks į Alzheimerio ligą linkusias peles“, šiai studijai vadovavęs USF profesorius Gary Arendashas sakė naujienų agentūrai AFP.
„Kai gavome pirmuosius teigiamą poveikį rodančius rezultatus, pagalvojau: „Reikia dar kelių mėnesių – tada (spinduliuotė) joms pakenks“. Tačiau ji taip ir nepakenkė. Nuolat stebėjome teigiamą poveikį tiek į Alzheimerio ligą linkusioms, tiek normalioms pelėms“, – pridūrė mokslininkas.
Pasak G.Arendasho, teigiamas poveikis buvo pastebėtas tada, kai pelės elektromagnetinėmis bangomis būdavo nuolat veikiamos kelis mėnesius, o analogiškam bandymui su žmonėmis tikriausiai prireiktų kelerių metų.
Mokslininkai pelėms prie galvų nebuvo pritvirtinę mažyčių mobiliųjų telefonų – laboratorinių gyvūnų narvai buvo išdėlioti prie elektromagnetines bangas skleidžiančios antenos.
Kiekvienas gyvūnas buvo patalpintas vienodu atstumu nuo antenos, o pelės veikiančios spinduliuotės stipris prilygo veikiančiam žmogų, kai jis kalba mobiliuoju telefonu, priglaudęs aparatą prie ausies.
„Elektromagnetinius parametrus parinkome tokius pačius, kurie būdingi žmonių naudojamiems mobiliesiems telefonams, o su pelėmis buvo atliekamas bandymas, labai panašus į žmonių atminties testą, todėl manome, kad mūsų išvados tikriausiai didele dalimi tinka ir žmonėms“, – sakė G.Arendashas.
Tačiau Alzheimerio asociacijos vyriausiasis medicinos ir mokslo darbuotojas Williamas Thiesas pareiškė, kad šis tyrimas tėra „labai preliminarus“ ir nepatarė mėginti gydytis pokalbiais mobiliuoju telefonu.
Pasak tarptautinės organizacijos „Alzheimer's Disease International“, pasaulyje šiemet bus apie 36 mln. dėl Alzheimerio ligos sukeliamos silpnaprotystės kenčiančių žmonių.