Naujausioje Algio Kriščiūno meninėje instaliacijoje – šiukšlės ir Gretos Thunberg citata

„Mes esame šiukšlių karaliai“ – taip savo naujausią meninę instaliaciją, kurioje panaudojama ir pasaulį apskriejusi aplinkosaugos aktyvistės Gretos Thunberg citata, pavadino Algis Kriščiūnas. Menininko teigimu, Vilniaus prekybos centre „Europa“ eksponuojamu kūriniu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į tvarumo ir aplinkosaugos temas bei paskatinti atsakingą vartojimą.
Algis Krisčiūnas greta naujausio savo meno kūrinio
Algis Krisčiūnas greta naujausio savo meno kūrinio / PC „Europa“ nuotr.

Savo akimis apžiūrėti naująją menininko A. Kriščiūno instaliaciją vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami „Europoje“ vykstančių „Knygų dienų“ metu, taip pat po jų – iki lapkričio 27 dienos.

Pasak prekybos centro generalinės direktorės Rasos Vileikytės, pirmajame „Europos“ aukšte įrengta „Knygų dienų“ erdvė buria gausų literatūrai neabejingų lankytojų būrį, todėl yra puiki vieta instaliacijai eksponuoti ir diskusijai skatinti.

„Prekybos centras „Europa“ nuolatos išlieka neabejingas visuomenės aktualijoms, o jau antrąkart šįmet čia surengtos „Knygų dienos“ tampa puikiu pretekstu skirtingoms, tačiau opioms temoms paliesti. Antai pavasarį „Knygų metu“ raginome aukoti literatūrą tiems, kam knyga iki šiol buvo prabangos prekė, tuo tarpu šįsyk atsigręžiame į šiuo metu itin aktualią aplinkosaugos problematiką – siekiame paskatinti visuomenę įdėmiai permąstyti savo veiksmus ir imtis pokyčių“, – sako R.Vileikytė.

Meninės instaliacijos pristatymo akimirkos – galerijoje:

Primena rūpintis ne tik savimi

Savo ruožtu menininkas A.Kriščiūnas pasakoja, kad iš dviejų dalių – didžiulio paveikslo, kuriame vaizduojamas aplinkosaugos aktyvistės Gretos Thunberg knygą „How dare you“ (liet. „Kaip jūs drįstate“) skaitantis vaikas, ir iš įvairių šiukšlių pagamintos mantijos – susidedanti meninė instaliacija skirta priminti visuomenei rūpintis ne tik savimi, bet ir savo aplinka.

„Šiandien mes visapusiškai laviname, šviečiame save, gražiname savo vidinį pasaulį, bet dažnai pamirštame ir net visiškai apleidžiame aplinką, kurioje gyvename. Atrodytų, kartais net be saiko naudojamės pasaulyje esančiais patogumais visai nesirūpindami, kas atlieka po mūsų ir kur tai nukeliaus. Instaliacijoje vaizduojamas vaikas yra mūsų visuomenės atspindys – apsišvietusios, bet nerūpestingos, sėdinčios ant „išsilavinimo krūvos“, bet nepastebinčios, kad asmeninės didybės mantija pamažu virsta šiukšlėmis“, – pasakoja kūrėjas.

PC „Europa“ nuotr./Algis Krisčiūnas ruošia instaliaciją
PC „Europa“ nuotr./Algis Krisčiūnas ruošia instaliaciją

Kenčia net rojaus kampeliai

Menininkas atvirauja, kad apie jį supančią aplinką pirmąkart įdėmiai susimąstė prieš penkerius metus, atostogaudamas turistų menkai atrastoje Maldyvų saloje.

„Viena tos salos pusė – kaip atvirukas: žydras vanduo, baltas smėliukas, viešbutis. Tuo tarpu kita pusė atrodė kaip vienas didelis sąvartynas, kuriame vietiniai degino šiukšles. Kiti stebėjosi – kaip galima deginti šiukšles? Juk reikia išvežti, perdirbti. Bet kur jas išvežti, jei artimiausia tam tinkama vieta – už 900 km kelionės jūra? Tada supratau, kad tai – mano šiukšlės: juk tai aš gyvenu tame viešbutyje, juk tai aš po savęs palieku tiek atliekų. Anksčiau man atrodė, kad išmesiu šiukšlę ir ji dings, tačiau pamatytas vaizdas privertė susimąstyti ir paskatino norą keistis“, – prisimena A.Kriščiūnas.

PC „Europa“ nuotr./Algis Kriščiūnas su tėčiu
PC „Europa“ nuotr./Algis Kriščiūnas su tėčiu

Anot menininko, šiandien besaikis visuomenės vartojimas išaugęs taip smarkiai, kad nuo didžiulės taršos jau kenčia net iki šiol žmonių nepaliesti gamtos kampeliai. Pavyzdžiui, Fuerteventūros sala, kurioje A.Kriščiūnas gyvena jau kelerius metus.

„Sakoma, kad Fuerteventūroje yra vieni švariausių laukinių paplūdimių visoje Europoje. Tačiau atėjęs į paplūdimį po audros gali matyti, kad tas baltas smėliukas yra pilnas mažyčių plastiko gabalėlių – maždaug saulėgrąžos dydžio. Iš tolo jų nematyti, tačiau priėjus prie vandens pasimato, kad plastiką krantinėje galima skaičiuoti, matyt, tonomis. Šiukšlės neatgulė amžiams vien Kariotiškėse – mūsų pasaulis virsta Kariotiškėmis“, – svarsto kūrėjas.

Pristatys aktualią literatūrą

Siekiant paskatinti visuomenę vartoti atsakingai, „Knygų dienų“ metu, lapkričio 14 d., 18 val. „Europoje“ leidykla „Dvi tylos“ pristatys autorės Bea Johnson pasaulinį bestselerį „Namai be atliekų“ bei rašytojo Luca Mercalli knygą vaikams „Na ir karštis! Koks bus ateities klimatas“, vyks diskusija.

PC „Europa“ nuotr./Knygų dienų akimirka
PC „Europa“ nuotr./Knygų dienų akimirka

Tuo tarpu „Knygų dienų“ „Europoje“ partneris – knygynų tinklas „VAGA“ – ne tik priėmė sprendimą pirkėjams siūlyti popierinius maišelius, bet ir suteikia lankytojams net 20 proc. nuolaidą „Knygų dienų“ erdvėje siūlomoms knygoms.

„Knygų dienos“ prekybos centre „Europa“ vyks iki lapkričio 17 d.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai