Tuo tarpu Lietuvoje susimažinti skrandį norinčių storulių eilės sparčiai ilgėja. Tiek daug lietuvių siekia tobulos figūros, kad šiandien sumanę susiveržti skrandį, tai padaryti galėtumėte tik 2009-ųjų sausį.
Katunskytė – laiminga
Paskatinta kolegės Birutės Dambrauskaitės estrados primadona Vitalija Katunskytė po ilgų dvejonių ryžosi susiveržti skrandį. Moteris teigė dabar esanti laiminga, nors dažnai kąsneliu per daug suvalgiusi bėga į tualetą atpilti it kūdikis.
Dainininkė, svėrusi 185 kilogramus, šiuo metu džiaugiasi tebekrintančiu svoriu. „Mano savijauta puiki, per metus netekau 50 kilogramų. Esu laiminga ir džiaugiuosi gyvenimu. Operacijai ryžausi įkalbėta Dambrauskaitės. Galėjau rinktis: arba į sceną įvažiuoti invalido vežimėliu, arba skrandžio operacija. Išbandžiau viską: dietas, badavimus, piliules, – niekas negelbėjo, svoris tik didėjo,” – pasakojo garsi dainų atlikėja. V.Katunskytė teigė, kad po tokios operacijos turėjo koreguoti įpročius: „Skrandis dabar mažiukas. Esu įpratusi, kad akys mato daug, tačiau valgyti beveik nebesinori.”
Vis dėlto bėdų, sakė, buvo. „Pradėjus mažai valgyti, man slinko plaukai, dainuojant ant scenos svaigo galva. Pasikonsultavusi su gydytojais ėmiau vartoti daug maisto papildų. Juos malu kavamale, nes visą piliulę gerti blogai. Mėgdavau šašlykus, dabar juos tik pakramtau ir išspjaunu, skrandis jų neįveiktų,” – apie naują gyvenimą pasakojo Vitalija. Paklausta, ar žinojo apie tokių operacijų riziką, dainininkė tvirtino, kad bauginamų dalykų jai niekas nepasakojo ir negąsdino statistika.
Anot V.Katunskytės draugų, moteris jaučiasi laiminga, džiaugiasi gyvenimu ir diena iš dienos gražėja.
Šumilaitė: „Jie – pliurzos”
„Gyvenime nesiryžčiau skrandžio padalijimo operacijai. Esu kategoriška šiuo klausimu. Juk antsvoris – žmogaus rankose,” – pokalbį pradėjo renginių vedėja Hana Šumilaitė.
„Mano svorio kritimo priežastis buvo žarnyno valymas ir maisto derinimas. Numečiau 27 kilogramus. Vėl pradėjau normaliai valgyti ir priaugau 15 kilogramų. Tai tik mano kaltė. Jaučiu saldumynų silpnybę,” – pasakojo žinoma humoristė. „Ir plastinės, ir skrandžio padalijimo operacijos man atrodo drastiškos. Žmogus, kuris joms ryžtasi, bijo savęs ir neaišku, ką nori pakeisti. Tai psichologinė problema,” – atvirai reiškė nuomonę moteris.
Pasak H.Šumilaitės, skrandžio padalijimo operacijas darosi tik bevaliai ir pliurzos.
Radikalus būdas lieknėti
Medicinos diagnostikos centroVilniuje chirurgas endokrinologas Gintautas Radžiūnas tikino, kad skrandžio padalijimo opercijos taikomos tik tuomet, kai kiti neinvaziniai gydymo būdai nepadeda.
„Antsvoris – rimta problema, ji sukelia daug ligų. Kai nei psichologas, nei dietologas ar endokrinologas negali padėti atsikratyti antsvorio, lieka operacija. Gydytojas, skirdamas ar atlikdamas žmogui bet kokią procedūrą, supažindina su rizika. Apsispręsti paliekama pacientui. Privalu paaiškinti, ko galima tikėtis sėkmės ir nesėkmės atvejais, – pasakojo chirurgas endokrinologas.
Operacija ir rizika
Britų dienraštis „The Daily Mail” paskleidė šokiruojančią informaciją: iš 50-ies skrandžio žiedus mūvinčių pacientų 1 miršta – mat 2 procentams turinčiųjų šį žiedą jis nusmunka, skrandis nebegali virškinti. V.Katunskytę operavęs med. dr. doc. Gintautas Brimas sakė, kad atliekant operaciją visuomet yra ir komplikacijų, ir mirties rizika. „Iš mūsų operuotų 450 ligonių kol kas nėra miręs nė vienas. Tačiau pasaulinės statistikos duomenimis, po tokių operacijų miršta 1 pacientas iš 1000. Tai nebūtinai reiškia, kad mirtis susijusi su konkrečia operacija. Mirtis gali būti siejama ir su operaciniu gydymu apskritai,” – kalbėjo G.Brimas. Pasak gydytojo, Lietuvos piliečiams tokios operacijos nekainuoja. Reikia mokėti tik už tam tikras medžiagas ir instrumentus, reikalingus operacijai. Mokėti už šias operacijas tenka asmenims, neturintiems socialinio draudimo, arba užsieniečiams.