Su skaudžiausia netektimi – dukros mirtimi – iki šiol sunkiai gali susitaikyti Agnės mama Nijolė Jagelavičienė. Praėjus beveik dvejiems metams po Agnės mirties portalui Žmonės.lt ji sako, kad laikas žaizdų negydo: „Kol vieni sako, kad jiems laikas žaizdas gydo, aš sakau, kad po mirties einantis laikas tik dar labiau parodo skaudžią realybę.
Kaip niekada aiškiai suprantu, kad Agnės daugiau niekada nebus. Laikas atidengia skaudžia tiesą, kad tai yra tikra, niekas nepasikeis ir Agnės tikrai daugiau niekada nebus šalia manęs.“
Fotogalerija:
Pristatė vieną paveikslą
Kad Agnės Jagelavičiūtės darbai gyvi, o jų skleidžiama žinutė – prasminga, liudija ir Vilniuje, bibliotekoje, pristatytas jos sukurtas paveikslas „Tu esi menas“.
Pristatymo metu parodytas ir kelių minučių trukmės filmuotas įrašas, kaip Agnė kūrė šį paveikslą, kokiomis emocijomis tada gyveno ir kaip jautėsi. Vaizdo įrašo režisierė Milana Razovskaja paveikslo pristatymo metu susirinkusiems sakė, kad su Agne dirbo likus pusmečiui iki jos mirties.
„Šis paveikslas nutapytas 2022-ųjų birželio mėnesį. Agnė planavo pakrypti į meno pusę ir dar daugiau kalbėti apie pagalbą moterims.
Prisimenu, kaip Agnė planavo užsiimti menine veikla, ne tik socialiniais tinklais. Mes, sekėjai, nedaug žinome apie Agnės gyvenimą, tačiau artimiausi žmonės tikrai žinojo, kiek joje buvo meilės, noro gyventi.
Ji mylėjo kiekvieną žmogų, pažįstamą ir artimą. Kažkuriuo metu ji suprato, kad per meną gali skleisti meilę. Ji ypač mylėjo Lietuvą ir Lietuvos gyventojus. Paveikslas „Aš esu menas“ yra labai gilus, kelių sluoksnių, liudijantis jos žinutę, kad kiekvienas žmogus, ypač moteris, yra menas“, – pasakoja Milana Razovskaja.
Nuo spalio 1-osios paveikslą galima išvysti Vilniuje esančioje „Židinio“ suaugusių gimnazijoje, kur bibliotekininke dirba Agnės mama.
„Vieno iš mano kolegų dėka čia vyksta ir Agnės paveikslo pristatymas. Kažkada šis paveikslas buvo mano namuose. Turime ir gražų video įrašą, kuriame nufilmuota, kaip Agnė tapo šį paveikslą, o tapydama komentuoja ir dalijasi itin svarbia žinute.
Šiame įraše Agnė drąsina tuos, kurie nori piešti ir sako, kad menininkas gali būti kiekvienas iš mūsų, tereikia drąsos kurti ir žengti pirmąjį žingsnį“, – Žmonės.lt pasakoja Nijolė.
Jos teigimu, pirmojo paveikslo pristatymas – tik pradžia. Netrukus moteris žada pristatyti didesnę Agnės darbų parodą ir eksponuoti ją gerokai didesnėje plotmėje.
„Agnė užgeso prieš dvejus metus, bet yra visada kartu su manimi ir liks visą gyvenimą su manimi. Spalio 7-ąją jai būtų suėję 44-eri. Per pakankamai trumpą gyvenimą ji nugyveno labai daug. Atrodo, kad ji labai skubėjo padaryti daug, bet laikas baigėsi. Man kalbėti nėra paprasta, bet tik noriu visus paraginti išmokti pastebėti šalia esantį žmogų, nusišypsoti.
Agnė mirė vos per parą. Ji neplanavo mirti, todėl saugokime ir branginkime kiekvieną mums skirtą gyvenimo dieną. Mano Agnė buvo išskirtinė ir to niekas nepaneigs“, – su ašaromis akyse apie mirusią dukrą kalbėjo Nijolė.
Paveikslo pristatymas – prieš Agnės gimtadienį
Jos teigimu, mintis pristatyti paveikslą bibliotekoje kilo jos kolegai, dailės mokytojui ponui Vaclovui. „Šioje bibliotekoje, kur abu dirbame, tai nėra pirmojo paveikslo pristatymas. Iki šiol buvo ir kitų. Kai jis išgirdo, kad spalio 7-ąją minėsime Agnės gimtadienį, jis pasiūlė įprasminti šią datą ir padaryti paveikslo pristatymą“, – sako Nijolė Jagelavičienė.
Kvietime į parodos atidarymą, kuris įvyko spalio 1-ąją, cituojama Agnė Jagelavičiūtė ir jos mintys apie meno supratimą:
„Menas parodo, kad turinys yra nepalyginamai svarbesnis už brangų popierėlį, supakuotą į tuštumą. Menas tave išmoko sakyti tiesą. Menas nepadaro iš tavęs menininkės. Jis padaro daugiau – jis suteikia tau galimybę tapti tuo, kuo visada svajojai – savimi. Tu esi menas“.
Netekties skausmas spaudžia širdį
Agnės mama prasitaria, kad netrukus papasakos gerokai daugiau, kaip įprasminti dukros darbus. Vis tik jos nuotaika pasikeičia paprašius pasidalinti, ar yra žodžiuose teisybės, kai žmonės sako, kad laikas gydo netekties skausmą.
„Manęs laikas negydo. Man laikas, turbūt, atidengia tą baisią tiesą ir supratimą, kad tai, kas įvyko, iš tiesų yra tikra. Niekada niekas nepasikeis ir nebegrįš atgal. Tai, kas buvo iki Agnytės išėjimo, nepasikartos. Atvirai pasakius, kone kasdien susiduriu su baisia tiesa ir man vis sunkiau sekasi tą mintį nustumti į šalį.
Gyvenu su baisia realybe – aš neturiu Agnės, todėl viską, ką darau ir ką dar ateityje darysiu, darau tik vejama prisiminimų. Tai yra, sakyčiau, skausmo sumažinimas, savotiškas sušvelninimas to, ką nešioju širdyje“, – sako moteris.
Primename, kad Agnė Jagelavičiūtė palaidota Karmėlavos kapinėse, šeimos kape, šalia savo tėvo Leono Jagelavičiaus. Stilistė netikėtai mirė dėl plaučių uždegimo sukeltų komplikacijų – iššaukto sepsio. Amžinojo poilsio ji atgulė sausio 3 dieną.