Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

R.Šimašius parašė knygą: atskleidžiamos nematytos detalės ir atviras klausimas A.Tapinui

Dvi kadencijos, 8 metai sutalpinti į 13 interviu ir 500 puslapių – taip atrodo Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus parašyta knyga „Miestas ir meras“, šią savaitę pasiekusi šalies knygynus. Atviruose interviu su kolegomis, kitų miestų merais, šalies premjere, visuomenės veikėjais – pasakojimai apie Vilniaus pokyčius iš mero ir jo pašnekovų pusės.
Remigijus Šimašius
Remigijus Šimašius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Tai, kas buvo matoma viešai, knygoje atsiskleidžia su iki šiol nematytomis detalėmis, atvirais kitų politikų vertinimais, didžiausių krizių aptarimais, diskusijomis apie Vilniaus identitetą ir jo išskirtinumo paieškomis.

„Tai nėra atsiminimų ar autobiografinė knyga – skirtinguose interviu norėjau papasakoti apie Vilnių ir jo kūrimą. Prie to prisideda daug žmonių, juos kalbindamas norėjau atskleisti ir nematomą šio darbo pusę – tiek iš mano, kaip mero, požiūrio, tiek iš pašnekovų, turinčių labai skirtingą santykį su miestu. Politikams ši knyga gali padėti suprasti, koks yra mero darbas ir galbūt apsispręsti, ar norėtų šios pozicijos, o vilniečiams, neabejoju, bus naudinga pamatyti miesto pokyčius ir tikruosius iššūkius, suprasti, kaip veikia didžiulis miesto mechanizmas“, – teigia R.Šimašius.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Remigijus Šimašius
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Remigijus Šimašius

R.Šimašiaus paklausta apie atsakomybes premjerės poste, I.Šimonytė sakė: „Politikoje yra vienas dalykas, kurį reikia turėti, arba ne tai, kad reikia, bet kuris padeda – kad tu vertini galbūt galią ar valdžią kaip savaime tokį nice to have dalyką. Nes jeigu nelabai vertini, o man atrodo, kad nė vienas iš mūsų pernelyg to nevertina, tai tada tos kovos už būvį nėra. O politikoje ta kova už būvį yra natūralus dalykas – žmonės kaunasi dėl valdžios. Man įdomiau yra kautis dėl galimybės kažką padaryti. Jeigu matai, kad negali kažko padaryti, tai tada kam tą valdžią išvis turėti.“

Pokalbis su ministre pirmininke – vienas iš trylikos, kurie sugulė į leidyklos „Eugrimas“ išleistą knygą „Miestas ir meras“. R.Šimašiaus pokalbių salone apsilankė žurnalistas bei laidų vedėjas Andrius Tapinas, istorikas Norbertas Černiauskas, filosofas Viktoras Bachmetjevas, Rygos meras Mārtiņš Staķis, architektė Gilma Teodora Gylytė, ekonomistas Aivaras Abromavičius, MO muziejaus vadovė Milda Ivanauskienė, Tauragės meras Sigitas Mičiulis, vyriausiasis Vilniaus miesto architektas Mindaugas Pakalnis, mero patarėjas komunikacijai Karolis Žukauskas, buvęs savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos padėjėjas Kipras Krasauskas.

Knygos viršelis/Remigijaus Šimašiaus knyga „Miestas ir meras“
Knygos viršelis/Remigijaus Šimašiaus knyga „Miestas ir meras“

Bene daugiausiai diskusijų sukėlęs pokalbis – su A.Tapinu. Jame paliesta daugybė temų – apie Vilniaus ambicijas, miesto išskirtinumą, socialinių tinklų galią, desovietizaciją ir, žinoma, politiką. R.Šimašius atvirai paklausė A.Tapino, kodėl jis neina nei į prezidentus, nei į merus.

„Aš galvoju, meras turėtų būti ta pozicija, kur turėtų būti praktiškas, ūkiškas žmogus, kuris suvokia ir apie viešą administravimą. O aš suvokiu, kad tai būtų ta pozicija, kur nebūčiau geras“, – atsakė A.Tapinas.

Pokalbyje su istoriku N.Černiausku buvo prisimintas ir 700-asis Vilniaus gimtadienis. Pašnekovams iškilo klausimas – tai jaunas ar senas miestas? „Mes, vilniečiai, panašu, tokiu gana brandžiu savo miestą laikom, bet švenčiam su šūkiu „Vilnius, 700 metų jaunas“, ir švenčiam ne 700 metų senumo, bet 700 metų jaunumo“, – į istoriką kreipiasi R.Šimašius.

Pasak N.Černiausko, 700 metų atrodo yra solidu: „Tiesiog solidu. Taip – čia ne Roma, bet ir Niujorkui ta prasme iki jos dar toliau. Vilniaus kultūriniai klodai šimtą kartų apkalbėti, ir net ne 700 metų sukuria tą solidumą, o tų klodų turtingumas, persidengimas su Europos istorijos realijomis. Man labai patiko to paties profesoriaus Alfredo Bumblausko pasakymas, kad Vilnius yra istorinis metropolis.“

Knygoje R.Šimašius su pašnekovais išsamiai narsto tokias temas kaip istorinė atmintis, miesto savivalda, ekonominis gyvenimas, urbanistinis miesto veidas, politikos užkulisiai.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Arno Strumilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

„Man kartais būna liūdna miestuose, kurie turi šlovingą praeitį, ja didžiuojasi ir gyvena ja, tačiau neturi dinamiškos ateities. Vilnius turi ir turtingą, nors dažnai skausmingą, praeitį, ir labai ambicingą ateitį. Vilniečiai yra tie, kurie nė už ką neleis nutrinti praeities ženklų, tačiau praeitimi nesitenkina. Mes esame tie, kurie žinome, ką iš mūsų miesto atėmė okupacijos ir jų primesti dalykai, todėl norime susigrąžinti tai, ką praradome. Ne tik istorinę atmintį, tačiau ir jausmą, kurį patiri, kai esi miesto viešosiose erdvėse – gatvėse, aikštėse, parkuose. Taip pat ir galimybes džiaugtis gyvenimu, gerove, todėl dažniausiai esame pirmieji, kurie veržiamės išrasti, auginti, pasivyti, aplenkti, kurie norime išbandyti naujus dalykus, ir juos kurti. Apie tai nemažai bus ir šioje knygoje“, – rašo R.Šimašius.

R.Šimašiaus pokalbių knyga „Miestas ir meras“ Lietuvos knygynuose – jau šią savaitę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų