Skaiva Jasevičiūtė: „Lietuvoje nerandu pirkti man patinkančių auskarų“
Televizijos ir radijo laidų vedėją Skaivą Jasevičiūtę griebtis rankdarbių paskatino per mažas papuošalų pasirinkimas parduotuvėse. Išskirtinai ilgus auskarus mėgstanti mergina nerado, kuo galėtų pasipuošti eidama į jai svarbų renginį. Galiausiai nusivariusi nuo kojų Skaiva visiškai neteko vilties ir grįžusi namo nutarė pati pasigaminti auskarus.
„Jau daugiau nei dvejus metus kuriu auskarus. Niekada nebandžiau skaičiuoti, kiek „grožių“ pasigaminau, bet esu tikra, kad skaičius tikrai viršija tris dešimtis. Tarp mano gamintų papuošalų ir romantiškos baltos ramunės su jų viduje sustingusiais žvilgančiais kristalo gabalėliais, ir mano dievinami taksai, – šypsosi. – Skirtingai nei daugelis rankdarbiais užsiimančių moterų, idėjų naujiems kūrinukams interneto platybėse ar žurnaluose neieškau. Nuo mažens tėvų esu išmokyta, kad kopijuoti negražu, todėl pasigaminti auskarai yra mano idėjos. Be abejo, jos gali būti ir nelabai originalios. Juk tikrai dar kažkas pasaulyje be manęs turi takso formos auskarus, ir nieko čia nepadarysi.“
Paklausta, ar tik pati puošiasi pačios kurtais auskarais, ar dovanoja ir kitoms, Skaiva teigia rankų darbo papuošalus dovanojanti tik tiems žmonėms, kuriems jie iš tiesų brangūs. „Mano mama, sesė, keletas artimiausių draugių yra kai kuriomis progomis gavusios auskariukus, bet daugiausia juos kuriu sau ir dėl savęs. Prieš eidama į kokį nors renginį, iš odos gabaliukų, Swarovski kristalų, akmenėlių ir kitų priemonių, kurias galiu rasti namuose, pasigaminu tokius auskarus, kokių reikia būtent tą vakarą. Darydama papuošalus labai atsipalaiduoju, nusiraminu ir pamirštu dieną patirtą stresą ar nemalonumus. Nė vieno savo kūrinio nesu pardavusi, juos kuriu tik dėl to, kad man smagu“, – teigia Skaiva.
Juventa Mudėnienė (dešinėje) |
Juventa Mudėnienė: „Karpiniai – vienintelė veikla, kada nusimaunu vestuvinį žiedą“
Ilgu sąrašu, ką gali kurti savo rankomis, galinti pasigirti buvusi TV laidų vedėja, o dabar Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Juventa Mudėnienė kaip mėgstamiausią laisvalaikio užsiėmimą išskiria karpinius. „Tapau, lieju akvareles, mezgu virbalais ir t. t., bet visoms šioms veikloms skiriu kur kas mažiau laiko negu karpiniams. Jie – tikroji mano aistra. Tikriausiai to sąmoningai nepasirinksi. Viena veikla yra mielesnė nei kitos, – kalba moteris, kurios karpinių parodos rengiamos net užsienio šalyse. – Štai kinai karpyti pradėjo, kai buvo pagamintas popierius. Tradiciniuose jų karpiniuose drakonai, žuvys, zodiako ženklai, o viena moteris iš Nyderlandų karpo ištisus miestus. Aš pati stengiuosi per daug į kitų darbus nesižvalgyti ir daryti originalius karpinius. Nieko neplanuoju, tiesiog imu žirklutes ir kerpu.“
Paklausta, kokių priemonių ir savybių reikia, norint kurti šiuos rankdarbius, J. Mudėnienė sako, kad reikia labai nedaug. „Švedijoje surengtoje mano karpinių parodoje šokiravau vietos moteris pasakiusi, kad šiems karpiniams tereikėjo popieriaus ir dviejų skirtingų žirklių (tiesų ir lenktų). Be abejo, karpinio grožis priklauso ir nuo popieriaus, kurio šiais laikais galima įsigyti paties įvairiausio – ne tik paprasto balto, bet ir blizgaus su sudėtingu reljefiniu paviršiumi. Galima karpyti ir iš odos. Tačiau tada labai dažnai tenka keisti žirklutes. Kai kurie žmonės iš odos pjausto peiliukais ir net chirurginiais skalpeliais... Man pačiai kol kas užtenka žirklių, – šypsosi. – O dėl asmeninių savybių, galbūt reikia kantrybės, nors, tiesą sakant, kai pradėjau karpyti, mano mama buvo įsitikinusi, kad tuoj mesiu, nes nepasižymėjau kantrybe. Veikiausiai ji atsirado bėgant metams.
Anksčiau karpiniai man buvo savotiška meditacija, pabėgimas nuo viso pasaulio. Dabar, kai karpau, šalia sėdi dukrytė Ugnė ir ruošia pamokas ar paišo. Būtent dėl jos mano karpiniai tapo ne tokie preciziški, bet kur kas linksmesni. Kaip vaikas džiaugiuosi kiekvieną kartą, kai išlankstau karpinį. Matote, karpant lapas būna perlenktas per pusę, krašteliai susegti sąvaržėlėmis, kad nesislankiotų ir išeitų dvi simetriškos puselės. Karpiniai yra labai trapūs, kad jų neplėšyčiau, turiu net vestuvinį žiedą nusimauti, ko nedarau jokiomis kitomis aplinkybėmis... O kai baigiu karpyti, išlankstau ir pamatau, kas išėjo. Tai stebuklinga akimirka, atradimo džiaugsmas, kurio žodžiais neįmanoma apsakyti“, – šypsosi J. Mudėnienė.
Gretos Skaraitienės nuotr./Viktorija Mauručaitė |
Viktorija Mauručaitė: „Papuošalų kūrimas – savotiška meditacija“
Nemažai laiko muzikavusi Viktorija Mauručaitė prieš keletą metų savo meninius gebėjimus nutarė pakreipti kita linkme. Dainininkė ėmė kurti papuošalus. Šiuo išties moterišku laisvalaikio leidimo būdu ją užkrėtė mama.
„Mūsų šeimos moterys visada buvo nepaprastai kruopščios ir atidžios. Mano mama šias savybes paveldėjo iš savosios, o aš pratęsiau gražią tradiciją, – šypteli. – Sugalvoti ir pagaminti papuošalą kartais reikia net kelių savaičių. Viskas priklauso nuo vėrinių detalių smulkumo. Prisipažinsiu, papuošalų vėrimas hipnotizuoja, tai savotiška meditacija. Todėl mano namuose vėrinių ant stalo būna visada – pasitaikius laisvai akimirkai, nepraleidžiu progos prie jų prisėsti. Unikaliomis segėmis, vėriniais, apyrankėmis, auskarais, siuvinėtais raštais ypač žavisi draugės, jos papuošalų užsiprašo netgi vestuvių proga.“
Kiekgi toks malonus laiko leidimo būdas kainuoja? „Jei nori pasidaryti jaukių papuošalų, smulkūs karoliukai nebrangūs. Norinčiosioms šiuos meno kūrinėlius kurti iš perlų, kristalų ar kt. gali prireikti nemažai santaupų, – sako atlikėja. – Iš pradžių ir man tai buvo tik vis brangiau kainuojantis hobis: vėriau sau, draugėms, bet atsiradus paklausai prasidėjo mažas versliukas. Dabar mano kurtų papuošalų galima įsigyti ir internete.“
Viktorija dažnai pasidabina bent vienu savo dirbiniu. „Seniau visai nenešiodavau papuošalų. Kai pradėjau juos verti, pastebėjau, kad iš namų nelabai pavyksta išeiti be kokio nors savo rankų darbo kūrinėlio. Juk juos veriant praeina ne viena diena ir naktis. Įdedu tiek meilės ir šilumos...“ – pasakoja Viktorija Mauručaitė.
G. Skaraitienės nuotr./Laura Imbrasienė |
Laura Imbrasienė: „Verti karoliukus užkrečiama“
TV laidų vedėja Laura Imbrasienė perspėja, kad užsikrėsti karoliukų vėrimo manija labai paprasta ir nepagydoma. „Mane šia manija užkrėtė sesuo, – šypsosi moteris. – Mudvi dažnai kartu leidžiame laisvalaikį. Kai susitikdavome, ji visada verdavo karoliukus ir su tokiu malonumu! Stebėjau stebėjau ir nusprendžiau, kad ir aš norėčiau pabandyti. Tada ir suvokiau, jog mano rankos sugeba daryti pačius įvairiausius „grožius“. Nors iki tol jau buvau išbandžiusi ir nėrimą, ir mezgimą, netgi siuvimą ir dekupažo techniką, verti karoliukus man sekėsi geriausiai ir patiko labiausiai.“
Iš pradžių L. Imbrasienė sukurtus papuošalus išdovanodavo artimoms draugėms, ilgainiui su seserimi nutarė jais nudžiuginti ir kitas moteris. „Kai prigaminome kalnus gražiausių papuošalų, nusprendėme, jog verta jais prekiauti internete. Juolab kad niekada nedarome broko. Niekada nekuriame dėl to, kad reikia. Kiekvienas papuošalas suvertas su didele meile, noru ir užsidegimu, juk per prievartą nieko dora nepavyktų. Veriame savo malonumui, todėl aksesuarai spinduliuoja teigiama energija, – tikina L. Imbrasienė. – Taip pat niekada neturiu ir konkrečios vizijos ar eskizo, pagal kurį kursiu papuošalą. Tiesiog dedu akmenėlį prie akmenėlio. Nedarau tokių, kurių pati nesegėčiau...“
Paklausta, kokius akmenėlius mėgsta labiausiai, L. Imbrasienė atskleidžia, kad kiekviename jos kurtame papuošale rastume bent vieną ametistą. „Šis akmenėlis man labai patinka dėl spalvos ir derėjimo su kone visais kitais akmenimis ir karoliukais. Taip pat man priimtina jo reikšmė ir funkcija. Juk ametistas saugo žmogų, kuris jį turi su savimi“, – šypsosi TV laidų vedėja.
Rankdarbius kuria ne tik moterys
Juostos „Transformeriai“ žvaigždė Joshas Duhamelis kuria juvelyrinius dirbinius. Holivudo aktorius juokauja, kad tikrai turėtų darbą, jei jo karjera kine netikėtai baigtųsi. Laisvalaikį jis leidžia verdamas karolius ir kurdamas perlų ar brangakmenių koljė draugams ir artimiesiams. Joshas ir pats dėvi savo kurtus juvelyrinius dirbinius. Pirmuoju dirbiniu pasipuošė tuoktuvių su dainininke Fergie proga. Kino žvaigždė neslepia, kad kurti dovanas jam yra tikras malonumas.
Netradiciniai papuošalai
Sidabro dirbinių menininkė Polly van der Glas papuošalus kuria kiek kitaip nei visi juvelyrai. Greta tradicinių papuošalų iš sidabro, laisvalaikiu moteris gamina metalinius dirbinius, kuriuos papildo žmogiškaisiais „aksesuarais“: pavyzdžiui, dantimis, nagais ar plaukų sruogomis... Jos rankdarbių asortimentą sudaro vėriniai, auskarai, rankinės ir kitokie gaminiai. Dantų menininkei atneša arba savanoriai vietiniai „aukotojai“, arba jie užsakomi iš Indijos arba Kinijos. Veikiausiai geriau nė nesigilinti, kokiais būdais tie dantys surenkami...