Roberto Kalinkino iniciatyva suvienijo Lietuvą: padeda ir žinomi dizaineriai, ir paprasti žmonės

Nors neduoda ramybės koronavirusas ir planus keičia karantinas, verta pasidžiaugti, kad šios situacijos fone atsiranda gražių iniciatyvų. Dizainerio Roberto Kalinkino idėja pagaminti trūkstamų kaukių, respiratorių ir šiomis priemonėmis aprūpinti medikus sutelkė daugybę žmonių ir pamažu jau virsta įspūdingu rezultatu – keliais šimtais tūkstančių medicininių priemonių. O pats iniciatyvos autorius teigia negalėjęs būti abejingas tam, kokiomis sąlygomis dirba medikai, nors pabrėžia – dabar laikas ne kritikuoti, o veikti.
Julija Janus, Robertas Kalinkinas, Andrius Tapinas
Julija Janus, Robertas Kalinkinas, Andrius Tapinas / Asmeninio albumo, 15min nuotr.

Robertas Kalinkinas 15min pasakojo, kad jo prekinis ženklas jau šiek tiek anksčiau pasiūlė pirkėjams įsigyti kaukių – tuomet jos įvardytos kaip veido aksesuarai. Kadangi dėl karantino fizinė parduotuvė buvo uždaryta, kaukėmis imta prekiauti elektroninėje erdvėje. Ir jau tą pačią dieną Robertas sumąstė, kad tokiu sunkiu metu kaukėmis gali ne tik prekiauti, bet ir aprūpinti gydymo įstaigas.

„Toptelėjo mintis, kad jeigu aš su savo siuvimo cechu galiu pagaminti porą šimtų vienetų, tai kodėl negalima to padaryti visos Lietuvos mastu ir teikti kaip paramą?“ – iniciatyvos užuomazgas prisiminė R.Kalinkinas.

Asmeninio albumo nuotr./Robertas Kalinkinas
Asmeninio albumo nuotr./Robertas Kalinkinas

Ragina labiau vertinti medikų darbą

Dizaineris neslepia, kad gaminti apsaugines kaukes, o vėliau jomis aprūpinti įstaigas ir personalą paskatino pamatyta tikrovė, kokiomis liūdnomis sąlygomis, be tinkamų apsaugos priemonių, dirba mūsų šalies medikai.

„Kai tu atvažiuoji pas juos į kliniką ir pamatai, kad chirurgai turi marlines kaukes, kurias užsidėję ir operuoja, tampa baisu. Tampa baisu, nes toks valstybės nepasiruošimas... Klausimas, ar tai aplaidumas, ar visiškas nepasiruošimas“, – pasibaisėjimo neslėpė R.Kalinkinas.

Jie juk dirba ne su produktais, daiktais, lipniomis juostomis ar maistu. Jie dirba su žmonių gyvybėmis.

Nepaisant to, jis pabrėžė dabar norintis susikoncentruoti tik į darbą ir neieškoti kaltų – šiuo metu nori ne kažką smerkti ar kritikuoti, o tiesiog padėti. Bent jau kol kas.

„Bet po to visi, tiek medikai, tiek mes, turėsime labai daug klausimų, kaip valstybinis aparatas sugebėjo dasigyventi iki tokio lygio, kad nėra elementariausių medžiaginių kaukių“, – pridūręs ir toliau stebėjosi Robertas.

R.Kalinkinas pasakojo, kad šioje situacijoje jam labai pagailo medikų. Žmonių, kurie ne vienus metus mokosi specialybės subtilybių, demonstruoja didelį atsidavimą pacientams, o dirbdami prastomis sąlygomis turi rizikuoti dar ir savo sveikata.

„Jų darbas labai sudėtingas ir atsakingas, bet dažniausiai žmonių lieka neįvertintas. O jie juk dirba ne su produktais, daiktais, lipniomis juostomis ar maistu. Jie dirba su žmonių gyvybėmis“, – dėmesį į medikų padėtį ragino atkreipti pašnekovas.

Iniciatyva, suvienijusi Lietuvą

Robertas džiaugiasi, kad prie jo įmonės iniciatyvos prisijungė būrys geradarių. Iš pradžių darbavosi tik jo įmonė, vėliau neatlygintinai prisijungė ir kiti, pavyzdžiui, dizainerė Julija Janus. Pradėjus ieškoti paramos teikėjų, atsirado daugybė norinčių padėti gamyklų, žaliavų tiekėjų. Strateginiu partneriu tapo Andriaus Tapino „Laisvės TV“.

Pauliaus Peleckio, Gretos Skaraitienės /„ŽMONĖS Foto“ ir Aleksandro Broko nuotraukos./Julija Janus
Pauliaus Peleckio, Gretos Skaraitienės /„ŽMONĖS Foto“ ir Aleksandro Broko nuotraukos./Julija Janus

Atsakingai pažvelgta ir į pasiruošimo procesą – norėta, kad pagal įmanomas galimybes pagamintos priemonės būtų kuo veiksmingesnės, tad konsultuotasi su specialistais, atlikti bandymai, gaminių tobulinimai.

R.Kalinkinas neslepia, kad šiuo metu didžiausias iššūkis, su kuriuo susiduriama, – žaliavų paieška. Anot dizainerio, žaliavų trūkumas yra milžiniškas, ir kuo toliau, tuo jas rasti darosi vis sunkiau.

„Gamintojai tų žaliavų nebeturi, sandėliai tikisi vis tik vienaip ar kitaip realizuoti jas pardavus, prasideda konkurencija rinkoje, žmonės masiškai pradeda pirkti kaukes, siuvyklos pradeda jas siūti ir prasideda toks bardakėlis, visko trūksta“, – padėtį nupasakojo Robertas.

Vis dėlto jis dėkingas, kad norinčių padėti šioje keblioje situacijoje atsiranda visoje Lietuvoje. Pavyzdžiui, buvo išgirstas jo prašymas atsiųsti kanceliarinių gumyčių. Siunčia žmonės ir audinių.

„Kad ir 20 metrų, bet visa tai susideda. Iš vieno metro išeina dešimt kaukių, tai, žiūrėk, iš 20 – jau ir 200“, – teigė R.Kalinkinas.

Ambicingi tikslai

Šiuo metu jau yra prasidėjęs masinis kaukių ir respiratorių gamybos procesas. Be to, gaminami ir kombinezonai. Po truputį galima džiaugtis vis ryškėjančiu rezultatu, iš viso žadama pagaminti bent 300 tūkstančių vienetų produkcijos, o ambicijos – ir dar didesnės.

„Kol kas tiek, bet tikimės pakelti ir iki pusės milijono“, – gražiais tikslais pasidalijo R.Kalinkinas, pridūręs, kad ar pavyks tai išpildyti, jau priklausys tik nuo žaliavų – juk reikia didelio kiekio, kilometrų audinio.

O kad medicininių priemonių poreikis didžiulis, Robertas sako dar kartą įsitikinęs, kai tik paskelbė apie savo iniciatyvą. Dabar į jo feisbuko paskyrą kasdien atskrieja daugybė laiškų.

„Šiandien ryte buvo 400 užklausimų iš personalo – ne iš įstaigų, o iš pačių medikų, kad jiems reikia pagalbos. Jie prašo bet kokia forma ir bet kaip teikti tą produkciją, kurią mes gaminame“, – sakė R.Kalinkinas.

Susidomėjimas didelis ir iš įstaigų pusės – šiuo metu gauta virš dešimt oficialių laiškų iš klinikinių ligoninių, ligoninių ar kitų medicininių įstaigų. „Ir tai tik pradžia“, – įsitikinęs Robertas.

T.Kaunecko nuotr./Robertas Kalinkinas
T.Kaunecko nuotr./Robertas Kalinkinas

R.Kalinkinas viliasi, kad koronavirusą pavyks suvaldyti kuo greičiau, o jo iniciatyva bus bent vienas žingsnis, prisidėjęs prie situacijos gerėjimo. Vis dėlto, anot Roberto, čia privalome susimąstyti ir kiekvienas iš mūsų – kaip elgiamės ir ar gerai elgiamės.

„Privalu laikytis saviizoliacijos, privalu naudoti bet kokias medžiagines, medvilnines kaukes, kurias tik galima gauti – pasisiūti, pasidaryti, pernaudoti trikotažines movas, pritaikyti golfus ar bet ką kita, kas apsaugotų kvėpavimo takus ir gleivinę nuo tiesioginio užkrato patekimo. Visų pirma stenkitės dėl savęs, tada dėl kitų, ir atsiminkite, kad viruso jūs nei matote, nei užuodžiate, bet jis gali būti šalia, gali būti ant jūsų ar kitų pažįstamų.

Būtina naudoti apsaugines priemones, palaikyti karantino tvarką, kitaip virusas plis ir turėsime daug ilgesnį laikotarpį, per kurį nukentės ne tik žmonės, bet ir visa ekonomika žymiai skaudžiau, nei yra nukentėjusi dabar“, – į žmones su prašymu kreipiasi Robertas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai