Buvęs Italijos futbolo klubo „Siena“ vartininkas, 49 metų Leonardo Lovari, sužinojęs kad jo dukros Marios globa patikima tik mergaitės motinai, 36 metų S.Šaltenytei, buvusiai L.Lovari gyvenimo draugei, negalėjo tuo patikėti.
Teismo sprendime rašoma, kad mergaitė gyvens motinos namuose ir galės būti lankoma tėvo tik du kartus per mėnesį po dvi valandas ir tik S.Šaltenytės namuose. Vyrui tai buvo šaltas dušas. Nepaisant nusivylimo, L.Lovari yra pasirengęs stoti į kovą ir apskųsti sprendimą. Mergaitės tėvas kreipėsi į Italijos teismą su analogišku prašymu dėl mažametės dukros globos patikėjimo tik jam. Italijos teismo sprendimas turėtų paaiškėti kitą savaitę.
Esu giliai nuliūdęs ir susinervinęs. Teisėjui Vilniuje Saulė nupiešė mano, kaip paties blogiausio tėčio, paveikslą. Tačiau aš nė karto nesu gavęs pranešimo apie vykusio teisminio proceso eigą, posėdžius. Man net nebuvo suteikta galimybė gintis, liūdesio veide neslėpė L.Lovari.Nesuteikė galimybės gintis
L.Lovari dar prieš Lietuvos teismo sprendimą buvo atvykęs į Lietuvą, norėdamas aplankyti dukrą, tačiau S.Šaltenytė neleido pasimatyti su dukra Europos prekybos centre Vilniuje, baimindamasi, kad mergaitė gali būti pagrobta ir išvežta į Italiją.
Vyras ėmėsi visų būdų, kad būtų suprastas ir palaikomas savo valstybės: dalyvavo Italijos televizijos kanalo „Rai 2“ laidoje, prisiregistravo populiariame internetiniame portale „Facebook“, kuriame jau 1700 lankytojų išreiškė apgailestavimą ir tikisi, kad mergaitės globa galiausiai atiteks tėvui.
„Esu giliai nuliūdęs ir susinervinęs. Teisėjui Vilniuje Saulė nupiešė mano, kaip paties blogiausio tėčio, paveikslą. Tačiau aš nė karto nesu gavęs pranešimo apie vykusio teisminio proceso eigą, posėdžius. Man net nebuvo suteikta galimybė gintis, tuo tarpu teisminiam procesui vykus Italijoje, Saulė čia galėjo atvykti ir gintis, padedama dviejų advokatų“ – piktinosi ir liūdesio veide neslėpė L.Lovari.
Prognozuojamas tarptautinis konfliktas
Tarp dviejų šalių taip pat vyksta debatai dėl teisminio proceso eigos ir posėdžių informavimo: iš Lietuvos yra tvirtinama, kad viskas vyko pagal taisykles ir teismines normas, tuo tarpu iš Italijos pusės teigiama, kad su jais nebuvo komunikuota.
Aišku tik viena, kad Lietuvoje teisminiai procesai vyko dvigubai greičiau nei Italijoje. Per kelis mėnesius Lietuvos teisėjai pateikė keturis sprendimus, iš kurių du suteikė laikinos mergaitės globos teises motinai, o kiti – atmetė Italijos Teisingumo ministerijos skundą dėl Lietuvos teismų nekompetentingumo.
Tuo tarpu Italijoje vis dar laukiama Italijos teismo pirmojo sprendimo dėl Marios globos. Manoma, kad jei sprendimas bus palankus tėvui, ko gero, tai sukels tarptautinį konfliktą. L.Lovari tvirtina, kad net jei mergaitė yra gimusi Lietuvoje, tačiau trejus metus ji gyveno ir lankė vaikų darželį Arezzo, Italijoje, tad buvo neteisėtai pasiimta motinos ir išvežta į Lietuvą. Dėl to vyras ir nori, kad Marios globos klausimą spręstų Italijos teismai.
S.Šaltenytė tam prieštarauja, tvirtindama, kad jos dukra – Lietuvos pilietė, dabar yra Vilniuje, tad tik Lietuvos teismai gali spręsti globos klausimą. Nesibaigiančią tėvų kovą dėl dukters, ko gero, galėtų nutraukti tik tarptautinio Europos teismo teisėjas pagal Hagos konvencijos sankcionuotas mažamečių globos normas. Istorija ilga ir sunki, o pabaiga neaiški.
Pagal italų spaudą parengė Žymantė Jokūbauskaitė