„Kas šiandien yra teatras? Kas šiandien yra mūsų valstybė? Mes reikalaujame vizijos, strategijos, bet galbūt Gumiliovas teisus, sakydamas, kad „ne kalba ir ne teritorija vienija tautą, o svajonės“, – filosofiškai apie savojo teatro jubiliejų kalbėjo jo įkūrėjas Rimas Tuminas, palygindamas jį su žemės lopinėliu. – Turiu aš sodą, kuriame kiekvieną vasarą, kiekvieną savaitę šienauju žolę. Ji taip greitai atauga! Dar tie krienai, kurie gal ir naudingi, bet labai negražiai atrodo! O kur dar kurmiai. Tiesiog krienų ir kurmių kraštas. Suprantu, kad tai beprasmiška, bet vis tiek šienavau ir šienausiu. Labai norėjau Mažąjį teatrą padaryti amžinuoju gražiu sodu.“
Prisiminęs visą ilgą teatro kūrimo, kovojimo dėl šios svajonės ir pagaliau jos išsipildymo istoriją, R. Tuminas pabrėžė, kad teatrui tikruosius namus suteikė Algirdas Brazauskas, vėliau tapęs ir Mažojo teatro krikštatėviu.
Tiesiog krienų ir kurmių kraštas. Suprantu, kad tai beprasmiška, bet vis tiek šienavau ir šienausiu. Labai norėjau Mažąjį teatrą padaryti amžinuoju gražiu sodu.„Kai atidarėme šį teatrą, jo atidarymo akte pasirašė ir Algirdas Brazauskas. Duos dievas, gal jis dar mus aplankys kieno nors padedamas – žadėjo. Jis – labai teatralus žmogus“, – dėkingumo neslėpė R.Tuminas.
Nors režisierius ir teatro vadovas norėjo tyliai paminėti teatro sukaktį, vis dėlto šventę žiūrovai galės sutikti su dviem naujais spektakliais, kuriuose vaidina Tumino aktorių ir mokinių karta: Gintarė Latvėnaitė, Jokūbas Bareikis, Ramūnas Cicėnas, Leonardas Pobedonoscevas, Audrius Bružas ir kiti.
„Aš taip pat esu Rimo Tumino mokinys, o susitikimas su šiais aktoriais, kuriant spektaklį „Freken Julijoje“, buvo gražus ir įdomus. Šie aktoriai net per daug išauklėti ir laikosi griežtos etikos – tai įdiegta jų ir mano mokytojo“, – sakė pirmosios premjeros „Freken Julijoje“ režisierius Artūras Areima.
Antroji premjera „Mistro“, režisuota paties R.Tumino, taps garsiojo Mariaus Ivaškevičiaus pjesės „Madagaskaras“ tęsiniu.
„Šiuolaikinio dramaturgo misija – stengtis palįsti po režisieriumi, po jo maniera. Ko gero, jeigu būčiau rašęs šią pjesę ne Rimui Tuminui, ji būtų kitokia. O skaitant jau prašytą pjesę buvo lengviausia įsivaizduoti būtent Mažojo teatro aktorius, nes aš juos geriausiai pažįstu“, – sakė neseniai iš Amerikos grįžęs M.Ivaškevičius.
Anot R.Tumino, šiame spektaklyje žiūrovai vėl, kaip ir „Madagaskare“, sutiks istorines asmenybes, išgirs istorijas apie juos ir jų lūpomis, tiesa bus sakoma per netiesą, o žiūrovai galės vadovautis nuojautomis. Ši premjera – jau kovo 5 ir 6 dienomis.