„Kelionė į Turkiją buvo kruopščiai suplanuota, nes viską organizavo mano mama. Tai buvo jos dovana mano trisdešimtmečio proga. Net šešios merginos, trys kartos, susikrovė lagaminus ir atskrido į Marmario kurortą pasimėgauti „viskas įskaičiuota“ atrakcijomis...“ – pasakojimą apie kelionę pradeda M.Jašinskytė.
Moteris teigė, kad ši kelionė į Turkiją buvo jau ketvirta, tačiau pirma, kuomet buvo pasirinktos tokio tipo atostogos, mat paprastai Milana stengiasi kuo daugiau keliauti ir neužsibūti vienoje vietoje, kad kuo geriau pažintų šalį, aplankytų įdomiausias vietas, pajustų tikrąją kultūrą.
„Mano romanas su Turkija prasidėjo prieš 17 metų, kuomet pirmą kartą su mama išvykome atostogauti. Pamenu, tada ir Rytis Cicinas viename ekipaže buvo. Aplankėme Pamukalę, Kleopatros baseiną, tačiau tuo metu tai nebuvo labai įdomu. Vėliau – mirkimas baseine ir pažintis su mergaite, kuri iki šiol yra draugė. Nei atimsi, nei pridėsi – šilta, linksma. Po septynerių metų, kai pradėjau dirbti, susitaupiusi pinigėlių antrą kartą nuvykau į Stambulą savaitgaliui. Šį kartą aš jau buvau kita, ūgtelėjusi, ir žinojau, kas mane domina. Stambulas ne veltui vadinamas Azijos Niujorku. 24 valandas gyvas miestas pilnas visokio plauko žmonių. Na, o trečias kartas buvo įspūdingiausias: keliavau į Stambulą, kad įsėsčiau į autobusą, vežantį prie Irako sienos, nuo kurios prasidėjo įspūdinga kelionė po Artimuosius Rytus...“ – tris labai skirtingas keliones į Turkiją atsiminė Milana.
„Viskas įskaičiuota“ – džiaugsmas ne kiekvienam
Moteris pasakojo, kad kelionė su „viskas įskaičiuota“ jai buvo naujas potyris – paprastai, kaip jau minėta, Milana keliauja visiškai kitaip, todėl šįkart pasyvus gulėjimas prie baseino ir nemokamų gėrybių valgymas jai tikrai nepasirodė kaip svajonių kelionė, tačiau moteris džiaugėsi, kad bent jau jos mažajai dukrelei Danielei viskas labai patiko.
„Tik nusileidus lėktuvui, mus pasitiko agentūros autobusas ir išvežė į kiekvienam skirtus viešbučius. Įteikė lapus su ekskursijų pasiūlymais ir kažką papasakojo, kas dešinėje ir kas kairėje. Didesnio susidomėjimo nei prieš 17 metų šalies grožybių pateikimas nesukėlė. Tačiau ne to ir važiavau: perskaitytos dvi knygos ir laiminga besimaudanti dukrytė dabar man leidžia manyti, jog „netradicinės atostogos“ pavyko. Nors dažniausiai stengiuosi keliauti dėl įspūdžių, o ne patogumo, šį kartą svarbiausia buvo tai, kad dukra laiminga“, – atviravo pašnekovė.
Moteris rado ir „viskas įskaičiuota“ pliusų, tačiau dar kartą patikino, kad tokia kelionė – ne jai, tačiau neatmetė galimybės, kad dauguma turistų tikrai lieka patenkinti tokio tipo atostogų pasirinkimu.
„Garantuotas puikus oras, šilta jūra ir neblogas maistas, tačiau, jei atvirai, gulinėjimas, valgymas iki skrandžio skausmų ir besaikis alkoholio vartojimas – man svetimas. Visada keliauju norėdama pažinti šalį ir jos kultūrą, ir jei atostogų metu dėl galimybės pamatyti nuostabų gamtovaizdį turiu praleisti 17 valandų autobuse be langų ir kondicionieriaus, aš mieliau renkuosi tai, o ne „4 ar 5 žvaigždutes“ virš viešbučio pavadinimo. Taip, turiu pripažinti, kad krykštaujanti iš laimės dukrytė po maudynių baseine ar rodomo didelio personalo dėmesio ir vaikiškų diskotekų džiugina, bet Turkija, kaip šalis, yra įspūdingo grožio ir ją reikia pajusti ne autobuse su gidu, o keliaujant su vietiniais“, – įsitikinusi Milana.
„Viskas įskaičiuota“ kelionių šalininkai dažnai itin giria maistą, kuris, jų teigimu, būna ne tik itin gardus, bet ir valgyti galima ligi soties. Ar begali būti geriau? Milana įsitikinusi, kad tikrai gali.
„Didžiai garbinama Turkijos virtuvė masiniuose viešbučiuose tikrai nėra ta, kuria mėgavausi: kur kas skanesnius pietus valgiau ant paprastučio laivo denio, kurį išsinuomojom vizito metu. Du vietiniai vaikinukai paruošė šviežutėlę žuvį, o viešbučio siūlomos fri jūros gėrybės negalėjo net prilygti baltos žuvies kąsniui. Tai tas pats, kas palygintume Lietuvos tinklinės picerijos siūlomą žuvienę su Kuršių nerijos močiutės gaminta sriuba“, – svarstė M.Jašinskytė.
Kita kelionė bus kitokia
Pasiteiravus, ar dar kartą leistųsi į Turkiją arba tiesiog į „viskas įskaičiuota“ tipo kelionę, Milana teigė, kad kol kas, kol dukra maža, galvoja rinktis tarpinį variantą tarp itin aktyvaus keliavimo ir visiškai ramių atostogų.
„Poilsiaudama mąsčiau, kur galėčiau nukeliauti su dukra kitąmet, jai juk taip patiko saulė, vanduo, vaisiai. Mano praktikuojamas keliavimo būdas kiek per sudėtingas trimetei, bet tik gulėti – ne man. Supratau, kad viską galima suderinti ir, pavyzdžiui, aplankyti Siciliją. Neabejoju, kad gautume gerą dozę kultūrinės pažinties, mėgautumėmės sicilietiška virtuve. Bet vykčiau tik su sąlyga, kad pati nusipirkčiau bilietus, užsisakyčiau kambariuką pas vietinį, išsinuomočiau „Fiat Punto“ mažylį ir pusryčiams pirkčiau bandeles pas angliškai nekalbantį dėdulę italą“, – svarstė šypsodamasi Milana.
Moteris pridūrė, kad mielai ilsisi ir Lietuvoje, o ištroškus įspūdžių ir emocijų tiesiog kraunasi kuprinę, keliauja ir apie kiekvieną šalį susidaro savo nuomonę, o ne vadovaujasi išankstiniais stereotipais.
„Neringa man, asmeniškai, yra viena gražiausių pasaulio vietų. Gaunu čia tai, už ką moku, visgi europietiška kokybė ir subtilumas yra tai, kas man patinka. Kitu atveju susikraunu kuprinę ir dumiu ten, kur jokių išankstinių nusistatymų neturiu – pamatau ir susidarau savo nuomonę“, – teigė M.Jašinskytė.