Rugsėjo 9-10 d. Vilniaus Litexpo parodų rūmuose šurmuliuosiančio japonų kultūros festivalio „nowJapan“ organizatoriai tęsia interviu ciklą „Japonija lietuvio akimis“. Šį kartą savo įspūdžiais iš Tekančios saulės šalies dalinasi Ugnė Skosnsmanaitė – televizijos laidų ir renginių vedėja.
Kuo patraukė Japonija?
Man taip patinka Japonija, kad atrodo, jog toks klausimas išvis neįmanomas. Sutinku žmonių, kuriems Japonija nėra pirmoje vietoje, tačiau man tai buvo sena svajonė. Kai buvau paauglė žiūrėdavau anime. Visuomet žavėjo japonų estetika, gamta ir kultūra, todėl buvo tik laiko klausimas, kada ten nuvažiuosiu.
Su kokiu kvapu asocijuojasi ši šalis?
Abu kartus Japonijoje lankiausi pavasarį, kada žydi sakuros. Daug laiko praleidau gamtoje, todėl Japonija man asocijuojasi su pavasariu, vyšniomis, gaivumu ir nauju gyvenimu.
Kokį įspūdį paliko japoniška virtuvė?
Kadangi nelabai valgau mėsą, man japoniško maisto kultūra nėra labai artima. Labiausiai patiko tradiciniai izakaya tipo restoranai, kuriuose būna įvairių patiekalų – nuo tempurų iki visokių keistenybių.
Ką rekomenduotumėte pamatyti Japonijoje?
Pirmiausia, rekomenduoju važiuoti į Japoniją per sakurų žydėjimą. Keliaudama mačiau, kaip atrodo miestai joms žydint ir jau nužydėjus – skirtumas kardinalus. Japonijoje, žinoma, vertėtų pamatyti Tokiją ir Kiotą. Visgi man didžiausią įspūdį paliko Naoshima ir Teshima salos. Tai meno salos, kuriose galima rasti daugybę muziejų ir galerijų. Jų įspūdingumą sunku apsakyti žodžiais. Geru oru smagu pasivaikščioti po salas, pasimėgauti gamta, paplūdimiais, jūra ir sakuromis.
Kas jus labiau traukia: Japonijos kultūra ir tradicijos ar modernioji jos pusė?
Mane traukia senoji autentika, todėl Kiotas man patinka daug labiau, nei Tokijas. Tokijas yra nuostabus miestas, labai norėčiau ten kurį laiką pagyventi, bet Kiotas man artimesnis. Ypač patiko Giono rajonas. Kai pirmą kartą atvažiavau į Kiotą, turėjau galimybę įsikūnyti į geišą. Mane aprengė tradiciniais drabužiais, padarė makiažą ir uždėjo peruką. Visa tai užtruko kokias 2–3 val.
Dar patariu apsistoti tradiciniame ryokan tipo viešbutyje. Viešnagės metu apsirengi kimono, valgai tradicinį maistą, gyveni kambariuose su tatamio grindimis, stumdomomis durimis ir langinėmis.
Koks yra tipiškas japonas?
Japonai labai mandagūs ir stengiasi tau padėti. Jei ko nors paklausi, jie viską suranda, atspausdina, išvedą į gatvę ir parodo žemėlapyje. Tačiau pabuvusi vietinių japonų kompanijose suvokiau, kad jie mėgsta išlaikyti atstumą. Atsisveikinant japonai labai pasimeta, nežino, ar čia tiesti ranką, ar apsikabinti. Tada supranti, kad nesi jiems artimas ir pažįstamas.
Kokių smagių istorijų nutiko keliaujant?
Kiote nusipirkau skėtį, kuris atrodo lyg samurajaus kardas. Kartą laukiant traukinio, prieina vietinis japonas ir išsigandęs klausia: „Kas čia?“. Atsisukau ir ramiu veidu atsakiau, kad samurajaus kardas. Tada jis išraudo ir pradėjo rėkti kažką japoniškai, aplinkiniams žmonėms žiūrint į mane.
Bandžiau jam paaiškinti, kad čia ne kardas ir jau traukiausi skėtį, bet jis iškart atšoko nuo manęs. Kai kurie japonai labai tiki tradicijomis ir legendomis, todėl juokeliai apie nindzes ar samurajus ten nebus suprasti. Jis giliai įsižeidė. Tą dieną, kai vaikščiojau su tuo skėčiu, vyresnio amžiaus žmonės labai į mane spoksojo. Viename lifte kažkoks senolis netgi slėpėsi nuo manęs už kito vyro. Su japonais nepajuokausi.
Savitą Japoniją atraskite jau šį savaitgalį, rugsėjo 9-10 dienomis, Litexpo parodų rūmuose vyksiančiame netikėtos japonų kultūros festivalyje „nowJapan“. Daugiau informacijos www.nowjapan.lt