Pietryčių Ukrainoje prie Azovo jūros esantį Mariupolį yra apsupusios ir nuolat apšaudo Rusijos pajėgos. Mieste yra katastrofiška humanitarinė padėtis, nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios žuvo tūkstančiai civilių.
Apie lietuvio mirtį tviteryje pranešė Ukrainos gynybos ministerija.
„Okupantai nužudė lietuvių režisierių Mantą Kvedaravičių“, – sakoma išplatintoje žinutėje.
Prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį pareiškė užuojautą dėl Ukrainoje žuvusio lietuvių režisieriaus.
„Netekome ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje gerai žinomo kūrėjo, kuris iki paskutinės akimirkos, nepaisydamas pavojų, dirbo agresorės Rusijos užpultoje Ukrainoje. Linkiu tvirtybės bei stiprybės M.Kvedaravičiaus artimiesiems, draugams ir visiems jo talento gerbėjams“, – sakė šalies vadovas.
M.Kvedaravičiaus gyvenimo detalės
Režisierius gimė 1976 m., studijavo Vilniaus universitete, kur įgijo bakalauro išsilavinimą. Oksfordo universitete režisieriui buvo suteiktas kultūrinės antropologijos magistro laipsnis.
M.Kvedaravičius 2003–2005 metais taip pat dėstė religijos, teisės, ir politikos teoriją JAV.
2011 m. sukūrė Europos šalis sužavėjusią dokumentinę kino juostą „Barzakh“. Šis filmas pasakojo apie karo nualintą Čečėniją ir nuolat dingstančius jos gyventojus.
Filmo premjera įvyko Berlyno kino festivalyje, filmas pelnė „Amnesty International“ premiją bei Ekumeninės žiuri prizą. „Barzakh“ taip pat buvo apdovanotas „Sidabrine gerve“ už geriausią metų dokumentinį filmą.
2016 m. režisieriaus dokumentinis filmas „Mariupolis“ pateko į Berlyno kino festivalį. Jis pasakoja apie Mariupolį – anksčiau graikų gyventojų pilną uostamiestį Ukrainoje, gyvenantį karo laukimo nuotaikomis. Kol vieni ruošiasi kovai, kiti kultūros namuose stato spektaklį pagal graikų dramą.
Filmo „Mariupolis“ projektas buvo pristatytas CHP:DOX (Tarptautiniame Kopenhagos dokumentinių filmų festivalyje). Šis filmas yra bendra Lietuvos, Prancūzijos, Ukrainos ir Vokietijos produkcija.
M.Kvedaravičiaus darbas buvo nominuotas tarptautinės žmogaus teisių gynimo organizacijos „Amnesty International“ apdovanojimui.
TAIP PAT SKAITYKITE: Režisierius M.Kvedaravičius: „Dokumentinis kinas nėra išsprendęs esminės etinės problemos“