Ši teismu virtusi istorija prasidėjo dar 2014 metų rudenį, kai teisėsauga sulaukė skundo dėl „YouTube“ paviešintos dainos „Šėtone, prašau“.
Netrukus jos kūrėjų namuose buvo atliktos kratos, o vėliau komikas bei aktorius Vaidotas Grincevičius-Whydotas, jo brolis Mantas Grincevičius ir jų pusbrolis Giedrius Sasnauskas buvo pasodinti į kaltinamųjų suolą.
Formaliai kurstymas prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę (šiuo atveju – vaikus) per visuomenės informavimo priemonę gali būti baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Anykščiuose nagrinėjamą bylą kuruojanti Panevėžio apygardos prokuratūros 1-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Jelena Sabaliauskienė portalui Žmonės.lt sakė, kad apie jokias drastiškas bausmes čia kalbos nėra.
Penktadienį Sakydama baigiamąją kalbą, J.Sabaliauskienė ragino teismą skirti vaikinams su laisvės atėmimu nesusijusias bausmes. M.Grincevičiui ir G.Sasnauskui, prokurorės vertinimu, skirtinos 15 MGL dydžio baudos, o pagrindiniam kaltinamajam Whydotui – 18 MGL.
Bylos duomenimis, kaltinamieji veikė bendrininkų grupėje. Pagal kaltinamąjį aktą, vaikinai sukūrė dainą „Šėtone, prašau“ ir ją platino, turėdami tikslą tyčiotis, niekinti ir skatinti neapykantą vaikams.
Prasidėjus humoristų teismo procesui, nemažai žinomų žmonių viešai piktinosi tuo, kad teisėsauga esą varžo žodžio laisvę ir persekioja už kūrybą.
Nagrinėjant šią bylą, kai kurioms garsenybėms, pavyzdžiui, Marijui Mikutavičiui, teko asmeniškai apsilankyti ir liudyti Anykščių teisme.
Visų trijų kaltinamųjų pozicija nagrinėjant bylą teisme nesikeitė: kaltinimus jie kategoriškai neigia. Sakydami paskutinį žodį, vaikinai prašė juos visiškai išteisinti.
Nuosprendžio išėjusi rašyti Anykščių rajono apylinkės teismo teisėja Zita Gavėnienė savąjį verdiktą žada paskelbti rugsėjo pradžioje.