Praėjusiais metais „Vaikų linija“ sulaukė 3291 skambučio, 148 pokalbių internetu ir 83 laiškų, kuriais vaikai ar paaugliai dalijosi skaudžiais patyčių išgyvenimais. Patyčios išlieka vienu dažniausiai vaikų minimų sunkumų, dėl kurio jie ieško pagalbos ir palaikymo „Vaikų linijoje“. Jau 16 metų kampaniją BE PATYČIŲ vykdanti „Vaikų linija“ įvairiomis priemonėmis ir būdais skatina stabdyti patyčias ir mažinti žeminančio elgesio paplitimą, kuris sukelia daug skausmo vaikams ir paaugliams.
„Patyčios yra rimta visuomenės sveikatos problema. Nuo šios agresijos kenčia, o taip pat prieš kitus ją naudoja šimtai tūkstančių vaikų Lietuvoje. Kai suserga žmogus, mes stengiamės jį gydyti įvairiomis priemonėmis, vaistais. Kai kalbame apie prastą visuomenės sveikatą, didelį agresijos mastą tarp mokinių, šiam smurtui sumažinti nėra išrasta jokių tablečių ar lašiukų, – pastebi „Vaikų linijos“ vadovas dr. Robertas Povilaitis. – Norint sumažinti patyčių paplitimą, turime keisti smurtinį elgesį palaikančias nuostatas visuomenėje. Nuo kiekvieno piliečio jautrumo ir pozicijos priklauso, ar skaudinantis elgesys bus pastebėtas ir sustabdytas.“
Rodyti vaikams pagarbaus ir draugiško bendravimo pavyzdį suaugusiuosius skatina televizijos laidų vedėja, žurnalistė Renata Šakalytė-Jakovleva.
„Vaikai be galo daug perima iš savo aplinkos, iš savo tėvų. Patyčios yra giliai įsišakniję daugelyje mūsų, – apgailestauja žurnalistė. – Deja, kai kurie tėvai, net nesuprasdami to, savo vaikams klijuoja etiketes, atsainiai pasako, kad jis – „nemokša“, „nevykėlis“. Atrodo – nieko čia baisaus, bet tie dalykai labai giliai įsirėžia. Galiu paliudyti iš savo patirties. Aš užaugau patyčių aplinkoje – buvau nuolatinis savo patėvio patyčių objektas. Tai – labai skaudi patirtis ir ją tenka ilgai gydyti.“
Iniciatyvos „Dydis nesvarbu“ įkūrėja Giedrė Valavičiūtė, keliaujanti po mokyklas ir organizuojanti susitikimus su mokiniais, išgirsta daugybę skausmingų patyčių patirčių. Išklausydama paauglius, ji stengiasi juos palaikyti ir padėti suprasti, kad jie – nėra vieni.
„Susitikimuose mokyklose po paskaitos pasilieka tiek mergaitės, tiek berniukai ir visi jie pasakoja apie tai, kaip iš jų tyčiojasi dėl išvaizdos. Tokios patyčios dažniausios. Kalbantis stengiuosi pasakyti, kad jie nėra kalti, kad kažkam nepatinka, kaip jie atrodo. Noras tyčiotis iš kitų paprastai neatsiranda žmogui, kuris gyvena taikoje su savimi ir aplinka. Jei norisi pažeminti kitą, kad pats pasijustum geriau, galbūt turi savyje skausmą ar nepasitikėjimą savimi, – svarsto G.Valavičiūtė, taip pat ragindama suaugusiuosius stebėti savo pačių pasisakymus. – Kartais mes patys nepastebime, kaip kalbėdami, pavyzdžiui, apie filmo herojus ar nepatinkančius politikus, nekritikuojame to, ką jie daro ir kas mums nepatinka, bet savo panieką perteikiame, vertindami jų išvaizdą „kaip baisiai atrodo“. Vaikai labai greitai tai perima.“
Prie „Vaikų linijos“ kampanijos BE PATYČIŲ prisijungusi grupė „Biplan“ dėmesį į patyčių problemą atkreipia muzikos kalba – naujame jų albume galima išgirsti patyčių temai skirtą dainą, o kovo pabaigoje pasirodys ir šios dainos vaizdo klipas. „Parašėme dainą „Nuo nulio iki mėnulio“ apie vaikų patyčias, kurios nekūrėme specialiai – ji tiesiog gimė, nes mums rūpi ši tema. Labai tikimės, kad ši daina pasieks tiek patyčias patiriančius, tiek patyčių iniciatorius. Juk visi mes kartais tampame patyčių iniciatoriais – sąmoningai ar nesąmoningai, tad labai svarbu apie tai kalbėti ir išmokti to nebedaryti“, – teigė „Biplan“ gitaristas Olegas Aleksejevas. Jam pritarė ir grupės lyderis Maksas Melmanas: „Patyčių problema mums aktuali ir kaip piliečiams, ir kaip tėvams – apie tai tenka pakalbėti ir su savo vaikais, galvoti, kaip jie jaučiasi mokykloje. Labai norėtųsi, kad mūsų visuomenė pasveiktų ir gyventume be patyčių.“
Nors nėra specialių tablečių, kurių išgėrus dingtų noras žeminti ir skaudinti kitus, tačiau vaikai pagarbaus ir draugiško elgesio gali išmokti iš suaugusiųjų rodomo pavyzdžio. Nors vykstančių patyčių nenupurkši gydančiu purškalu, jas sustabdyti gali aiškiai parodytas aplinkinių nepritarimas.
Patyčių sukeltą skausmą numalšinti gali ne kažkoks stebuklingas tepalas, o nuoširdus pokalbis su vaiku, per kurį suaugusieji išklausytų ir bendradarbiautų su vaiku, sprendžiant patyčių situacijas. „Vaikų linijos“ kampanija „Vaistai nuo patyčių“ įgalina kiekvieną tapti tuo vaistu, kuris padeda išgyti ir stabdyti patyčių virusą.
„Vaikų linijos“ organizuojamas Sąmoningumo didinimo mėnuo BE PATYČIŲ ir socialinė viešinimo kampanija „Vaistai nuo patyčių“ prisijungia prie Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“.
Visą kovo mėnesį „Vaikų linija“ kviečia švietimo ir ugdymo įstaigas bei visas aktyvias organizacijas savo bendruomenėms organizuoti ir vykdyti veiklas, skirtas patyčių prevencijai ir kitokio žeminančio elgesio stabdymui. Kampanijos BE PATYČIŲ svetainėje „Vaikų linijos“ specialistai pateikia veiklų pavyzdžių, kaip organizuoti užsiėmimus su mokiniais per Sąmoningumo didinimo mėnesį BE PATYČIŲ. Šioje svetainėje taip pat visada galima rasti aktualios informacijos vaikams, tėvams ir švietimo įstaigų darbuotojams apie patyčias, jų prevenciją, tinkamus reagavimo būdus ir patyčių situacijų sprendimą.
Kovo 18 d. Vilniuje, „Radisson Blu Hotel Lietuva“, „Vaikų linija“ rengia nacionalinę konferenciją „BE PATYČIŲ 365“, skirtą pristatyti patyčių prevencijos ir intervencijos aktualijas Lietuvoje. Konferencijoje kviečiami dalyvauti švietimo ir ugdymo įstaigų darbuotojai, organizacijų, dirbančių su vaikais ir paaugliais, atstovai bei visi, kuriems aktuali patyčių prevencijos tema.
„Vaikų linija“ kovo mėnesį kviečia ne tik ugdymo įstaigas, bet ir nevyriausybines organizacijas, valstybines, mokslo įstaigas, verslo įmones ir visus aktyvius žmones savo veiklomis ir idėjomis prisijungti prie iniciatyvos ir padėti didinti tiek vaikų, tiek suaugusiųjų sąmoningumą patyčių tema.