Izraelietės Danos International lėktuvas Vilniaus oro uoste nusileido pirmadienio rytą. Į sostinę atlikėja atskrido iš Kijevo.
Vos nusileidusi Vilniuje Dana International buvo puikios nuotaikos. „Esu Vilniuje, ir man čia gera. Aš čia dainuosiu, bus labai linksma. Kalbėsiu, ką norėsiu. Tikiuosi, kad žmonės man bus draugiški“, – sakė ji.
Nors sostinėje ji koncertuos šeštadienį, kol kas nežino, kaip praleis laisvą dieną: „Nežinau. Dabar einu į viešbutį šiek tiek pamiegoti, vėliau galbūt išeisiu pasivaikščioti. Žinau, kad čia yra gerų parduotuvių.“
Dana International yra tikra ikona homoseksualų bendruomenėje. Žinoma moteris neslėpė žinanti, kad Lietuva laikoma homofobiška valstybe.
Tačiau paklausta, kaip spręsti homofobijos klausimą, patarimų nepuolė žarstyti.
„Manau, kad tai – procesai, per kuriuos dabar eina Rytų Europa. Nėra lengva vos per kelerius metus pelnyti pripažinimą ir vietą visuomenėje. Ne tik homoseksualų bendruomenė Lietuvoje turi problemų – su jomis susiduria ir kiti žmonės“, – svarstė ji.
Tačiau neabejoja, kad ilgainiui situacija tik gerės: „Manau, kad ilgainiui situacija keisis. Aš čia tam, kad išreikščiau paramą Lietuvos LGBT bendruomenei. Tikiu, kad po 10 ar 20 metų viskas bus pasikeitę. Jei nepripažįstate LGBT bendruomenės, esate kvaili, siaurų pažiūrų, ir nepriklausote naujajai kartai.
Mes niekam nedarome žalos, esame labai draugiška bendruomenė. Esame geri piliečiai. Tikiu, kad širdies gelmėse lietuviai ras pripažinimą šiai bendruomenei. Pradžioje viskas, kas yra keista, kelia baimę ir nepasitikėjimą. Jūs daugiau nei 50 metų klausėtės sovietinės propagandos... Tai todėl paradas toks svarbus, kad žmonės ateitų ir paremtų vieni kitus. Tikiu, kad po 20 metų tokie klausimai apie homofobiją atrodys keisti.“
Lietuvą atlikėja lygina su Izraeliu, iš kurio yra kilusi: „Net kai Tel Avive prieš 20 metų vyko pirmasis gėjų paradas, jame susirinko vos 300 ar 400 žmonių. Kai paradas vyko prieš dvi savaites, jis buvo didžiulis – atėjo apie 200 tūkst. žmonių iš viso pasaulio. Jei tai gali nutikti šventoje žemėje... Žinote, mūsų šalyje maišosi daug religijų... Jei žmonės gali priimti mus ten, jei žmonės gali būti tolerantiški ir atsikratyti neapykantos kitiems, taip bus ir čia.“
Ar jai pačiai kada nors teko kęsti homofobiją? „Žinoma, nuolat. Bet man nesvarbu. Kaunuosi už save, kalbu, ką noriu kalbėti. Nebijau pareikšti savo nuomonę. Tiesiog tikiuosi, kad šalia nėra kokių chuliganų, kurie būtų agresyvūs. Tai jau visai kitas dalykas. Nebijau homofobijos, bet chuliganų... Pažiūrėkit, ką jie daro per futbolą. Chuliganai yra viena, meilė – kas kita. Nesvarbu, iš kur esi, kas esi“, – svarstė.
Pasaulyje Dana International žinoma ne tik kaip dainininkė, 1998 metais su daina „Diva“ laimėjusi „Eurovizijos“ dainų konkursą, tačiau ir kaip aktyvi LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transeksualų) asmenų teisių gynėja.
Pačios jos istorija – ypatinga: Sharon Cohen gimė kaip berniukas Yaron Cohen. Būdamas 13-os prisipažino, kad jaučiasi esąs ne tos lyties, kokios yra anatomiškai. 1993 m., būdamas 21 m. (jau žinomas kaip dainininkas) Didžiojoje Britanijoje buvo operuotas ir teisiškai pakeitė lytį bei vardą ir tapo Sharon Cohen.
Dana International iki šiol vertinama kaip viena garsiausių translyčių moterų pasaulyje. Dainininkė kviečiama koncertuoti įvairiose pasaulio šalyse, dalyvavo Amsterdamo ir Tel Avivo LGBT bendruomenės „Pride“ eitynėse.
Pirmąkart į Lietuvą garsenybė atvyko taip pat dėl LGBT asmenų parado. Po birželio 18 dieną Vilniaus Gedimino prospektu vyksiančių „Baltic Pride“ 2016 eitynių „Už lygybę!“ ji koncertuos menų fabriko „Loftas“ kieme.
Taip pat koncerte dainuos ir šių metų Lietuvos atstovas „Eurovizijoje“ Donatas Montvydas, tarptautinį pripažinimą pelnęs DJ Leomeo iš Prancūzijos, drag karalienė iš Prancūzijos LaDiva Live, atlikėja iš Ukrainos Maria Sam Katseva, „Muzikos akademijos“ laimėtojas Ruslanas Kirilkinas bei atlikėjas Sasha Song.