Šiemetinis renginys pavadintas „Laisvės miestai švenčia“ ir buvo skirtas paminėti 700 metų Vilniaus jubiliejų, padėkoti Islandijos sostinei Reikjavikui ir solidarizuotis su laisvę ginančiu Kyjivu.
Vilniui minint 700 metų jubiliejų birželio 16-tosios naktį miestiečius ir miesto svečius jau 17-tąjį kartą kvietė kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“. Šventinius metus festivalis pasitiko su šventišku šūkiu – prisikimšk kultūros – taip kviesdamas vaišintis gausiais miestą vienai nakčiai transformuojančiais kultūriniais renginiais.
O vaišių netrūko – festivalio organizatoriai ypatingąją penktadienio naktį paruošė apie 120 skirtingų renginių įvairiausiose miesto vietose. Melomanų laukė 20 skirtingų koncertų – nuo džiazo po atviru dangumi Žvėryno „Verandoje“ iki inteligentiško reivo techno ritmu „Paviljone“.
Tiesa, sostinę netikėtai užklupus lietui, kai kurių renginių programa buvo sudrumsta – organizatoriams teko nukelti 20 valandą turėjusį vykti ispanų trupės „UpArte“ pasirodymą „DESproVISTO“. Renginys perkeltas į 21 valandą.
Vis dėlto stabdyti linksmybių dėl neprognozuojamo oro nesiruošta, o skirtingose erdvėse džiaugsmo sielai tikrai nestigo.
„Kultūros naktyje“ surengta tradicinės japoniškos šventyklėlės Mikoši nešimo eisena Vilniaus gatvėmis. Joje dalyvavo šintoistinės šventyklos Japonijoje vyriausiasis šventikas Kazuhiro Takebe ir šių šventyklėlių kūrėjas Nobuya Miyata. Ceremonija buvo skirta „pernešti“ dievybę iš vienos šventyklos į kitą, tokia ypatinga eisena už Japonijos ribų rengiama itin retai.
Sakoma, kad Japonijoje egzistuoja aštuoni milijonai dievybių. Kiekviena iš jų kartą metuose yra „įsodinama“ į mikošį ir nešama gatvėmis, siekiant užsitikrinti sėkmę bei darną.
Netrūko ir kitų įdomių renginių. Vitebsko gatvėje esanti aktų salė „SODAS 2123“ kvietė ieškoti ramybės sunkumų akivaizdoje eksperimentinių lopšinių koncerte „Canticles of Dusk“, o Totorių g. įsikūrusiame „Natų knygyne“ visi norintys galėjo išbandyti savo jėgas muzikinėse improvizacijose.
Elektronikos gerbėjus sudomino Radvilų rūmų muziejaus rūsyje vykusi šiulaikinės elektroakustinės muzikos ansamblio programa „INTERMINKUS“ arba Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje reziduosiantis muzikinis projektas „Apie erdvę ir laiką“, o klasikinės muzikos gurmanus sutraukė vargonų koncertas ir fortepijono improvizacijos „LUX ORGANI. Muzikos ir šviesų meditacija“ bei Grigališkųjų giesmių ir vargonų muzikos koncertas „Meditacijos Mergelei Marijai“ šv. Kryžiaus bažnyčioje.
Teatro žiūrovų laukė autentiškas įvykis Vilniaus ir Vilniaus rajono kultūros lauke – „Robčik“, pirmasis spektaklis pagal vienintelį romaną unikalia Vilniaus lenkų žargoninę kalba, kurį pristatė Vilniaus lenkų teatras. Į pasirodymus ir ekskursijas taip pat kvietė Vilniaus teatras „Lėlė“ – čia vyko suaugusiesiems skirtas lėlių spektaklis „Pasirinkimas“ ir speciali gyvojo teatro muziejaus ekspozicija.
Festivalio geografija neapsiribojo tik miesto centru – kitokią Naująją Vilnią paskatino atrasti „Dūmų fabrikas“ su įtraukiančia „Kultūros balagano“ programa, kuri apimė architektūrinę rajono ateities viziją, muziką, kalvystę, vizualius menus, kūrybines dirbtuves, skonio patyrimus, naująjį cirką, pažintinę ekskursiją.
Visa programa: www.kultūrosnaktis.lt, visi festivalio renginiai yra nemokami.