1948 metų gegužės 14-ąją Davidas Ben Gurionas paskelbė, kad istorinėje Izraelio žemėje yra įkuriama žydų valstybė, kuri bus vadinama Izraelio valstybe ir kuri įsigalios pasibaigus Didžiosios Britanijos mandatui tos pačios dienos vidurnaktį. Kitą dieną aplinkinės arabų valstybės užpuolė Izraelį ir nors jos buvo daug gausesnės, bet per 10 mėnesių žydai iškovojo pergalę ir įsitvirtino savo istorinėje protėvių žemėje.
„Šiemet, Izraeliui minint 76-ąsias Nepriklausomybės metines, tai, kas būtų proga švęsti, yra aptemdyta didelio skausmo. Kartu su didžiuliu dėkingumu už atkurtą Nepriklausomybę savo Tėvynėje, apmąstome ir gniuždymą, naikinimą, kurį patyrėme kaip tauta, ir – gedime daugiau kaip 1200 naujų teroro aukų, kurių netekome spalio 7-ąją. Mūsų didi šalis buvo sukurta remiantis daugeliu vertybių ir principų, tačiau pagrindinė vertybė, kuri išryškėja nepriklausomai nuo sunkumų, yra mūsų tautos bendra viltis, kad vieną dieną galėsime taikiai gyventi su savo kaimynais“, – renginio metu kalbėjo Izraelio ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein.
Izraelio Nepriklausomybės dienai skirto koncerto programoje skambėjo žymios žydų liaudies melodijos bei Lietuvos, Izraelio ir JAV kompozitorių kūriniai, kuriuos atliko jungtinis Lietuvos ir Ukrainos muzikos profesionalų kolektyvas – Yevgenii Musijets (bajanas, Ukraina), Darius Mažintas (fortepijonas), Miglė Sakavičiūtė (arfa), Paulius Berūkštis (klavišiniai, fleita), Davit Avetisyan (saksofonai, dudukas), Marius Sakavičius (violončelė), Tadas Daujotas (šofarai) ir Mihail Novikov (perkusija). Specialiai šiam koncertui aranžuotes parašė žinomas Lietuvos džiazo muzikantas, kompozitorius ir aranžuotojas Leonardas Pilkauskas bei kompozitorius iš Izraelio David Sebba.
„Shalom Culture & Music Festival“ vyks nuo gegužės iki spalio mėnesio ir planuojama, jog aplankys net 11 Lietuvos miestų ir miestelių. Beveik pusę metų truksiančioje žydiškos muzikos ir kultūros festivalio programoje skambės klasikinė bei šiuolaikinių kompozitorių muzika, klezmerio melodijos, džiazo improvizacijos, vyks parodos bei meninės akcijos. Festivalyje dalyvaus muzikantai ir dainininkai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Ukrainos, Vokietijos bei Izraelio. Šiais metais festivalio programoje planuojama surengti virš 20 koncertų, kurie vyks Vilniaus, Kauno, Šiaulių ir Palangos koncertų salėse, Senojoje Zapyškio bažnyčioje, Alytaus, Joniškio, Kėdainių, Pakruojo ir Žiežmarių sinagogose bei Telšių ješivoje.
Festivalį iš dalies finansuoja Vilniaus m. savivaldybė, Kauno m. savivaldybė, Tautinių mažumų departamentas prie LRV, Wix.com bei privatūs rėmėjai.
Artimiausi festivalio renginiai:
- Gegužės 16 d., 18:00 Israel Roytman koncertas Telšių ješivoje (renginys nemokamas)
- Gegužės 30 d., 18:30 Rakija Klezmer Band koncertas Vilniaus aps. Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje (renginys nemokamas)
- Birželio 4 d., 19:00 Rafailo Karpio ir valstybinio choro „Vilnius“ koncertas Šv. Kotrynos bažnyčioje
- Birželio 7 d., 20:00 Bajano virtuozo iš Ukrainos Yevgenii Musijets koncertas Palangos kurhauze
- Birželio 11 d., 18:00 Bajano virtuozo iš Ukrainos Yevgenii Musijets koncertas Alytaus sinagogoje
- Liepos 14 d., 16:00 Šiaulių geto likvidavimo 80-mečiui skirtas koncertas Chaimo Frenkelio vilos parke. Renginio programoje skambės Lietuvos getuose sukurtos dainos, kurias atliks operos solistas Rafailas Karpis ir pianistas Darius Mažintas (renginys nemokamas)
- Rugpjūčio 27 d. 19:00 Luko Geniušo, Dalios Dėdinskaitės ir Gleb Pyšniak koncertas Šv. Kotrynos bažnyčioje
- Rugpjūčio 31 d., 20:00 operos solisto Jorio Rubinovo koncertas Palangos kurhauze