Ž.Grigaitis su 15min skaitytojais pasidalijo savo įžvalgomis:
Kiekvienų metų pabaigoje dažnas žmogus vertina, kokio gyvenimo tikėtis ateinančiais metais. Australija – viena iš tų šalių, kuri planuoja savo ateitį ir savo piliečiams vis dar bando sakyti, kad čia pati geriausia, nuostabiausia šalis pasaulyje. Valdžia teigė, kad nereikėtų kelti bangų dėl kylančių mokesčių, kainų, karpomų pensijų.
Australijos vietinių valstijų valdžia gali džiaugtis, kad per Naujuosius metus visi žmonės atostogauja, todėl tik po kiek laiko sužinojo, kad pabrango kai kurie dalykai ar reikės mokėti didesnius mokesčius. Kalėdos, Naujieji metai, atostogos ir masinis atsipalaidavimas leidžia valdžios atstovams sutvarkyti savo reikalus, bet spauda nepamiršta stebėti, kas vyksta, ir piešia kitų metų vaizdą, kaip žmonės gyvens po sausio 1-osios dienos.
Pakeitimų šiemet bus nemažai ir jie nebus labai malonūs. Australija yra brandi šalis, tad pragyvenimas čia nėra pigus, ši šalis – viena brangiausių pasaulyje. Tad gyvenimas pačioje nuostabiausioje pasaulio šalyje atsieina nepigiai, o dabar kainos kils ne viename sektoriuje.
Nuo sausio 1-osios brango elektros energija, 10 proc. brangs notaro paslaugos, naujo australiško paso išdavimas vietoj 244 dolerių kainuos 277 dolerius, odontologų paslaugos kyla apie 20 proc. Įvedamas ir keistas naujas mokestis laikinai į šalį atvykstantiems keliautojams, kurie gauna leidimą 3 mėn. darbui. Rinkdami vaisius ir daržovės ar dirbdami vynuogynuose, darbininkai nuo savo pajamų turės atseikėti 15 proc. Koks dar gali būti didesnis smūgis Australijos žemės ūkiui? Juk be pigios studentiškos darbo jėgos jie negalės išgyventi.
Tai dar ne viskas – Viktorijos valstijoje auga transporto kainos, Melburne jis pabrangs apie 13 proc. Pensininkus Naujųjų metų iššūkiai taip pat palies – apie 338 tūkst. žmonių neteks papildomos 30 dolerių išmokos. Daug kalbama ir apie išpūstas nekilnojamojo turto kainas, tad gyvenimas Melburne ir Sidnėjuje daug kam taps neprieinamas.
Visi šie skaičiai neblogai atspindi vyraujančią atmosferą. Gyvenimas australiškame rojuje įgauna nemažai stagnacijos, o kadangi šalis priklausoma nuo Kinijos ir Amerikos ekonomikos, ateitis yra labai neapibrėžta.
Australai niekuomet sprendimų nepriima paskutinę minutę, nes gali būti per vėlu. Priimti sprendimus jiems sekasi, nes išvengė didelių ekonominių sukrėtimų. Tačiau dabar Australijos laivelis siūbuojamas labai stipriai. Žinant, kad naujasis Amerikos prezidentas nusistatęs prieš lengvatas valstybėms, kad ir kokios jos būtų, Australijai 2017-ieji bus labai neramūs ir keisti.
Daug kam gyvenimas šioje svajonių šalyje jau nebeatrodo pasakiškas, tad kiekvienam, kuris pradeda tvarkytis dokumentus dėl emigracijos į Australiją, kurie, beje, kainuoja ne vieną tūkstantį, reikėtų pagalvoti, kokios ateities tas emigrantas tikisi. Ar jam patiks esama tvarka, ar bus priimtinas australiškas požiūris ir mentalitetas.
Jausmas toks tarytum visi kažko lauktų, tačiau niekas nežino ko. Prie to prisideda ir šaltas australiškas pavasaris bei nežmoniška kaitra per Kalėdas ir Naujuosius metus. Problemos lieka problemomis, bet australai švęsti moka: kepa kepsnius ant grotelių, geria australišką vyną ir savo vaikams sako, kad ši šalis yra ta, kurioje reikia gyventi, nors debesys kaupia lietų. Per Naujuosius metus Sidnėjuje ir Melburne fejerverkams buvo išleista apie 1,2 mln. dolerių. Šalis stengiasi, kad tik visi būtų patenkinti ir turistai ar kinų studentai neišvažiuotų ir nepradėtų dairytis į kitas šalis.
Nauji metai – naujos viltys ir Lietuvai, ir Australijai.