„Namai, žemė, visata“, – tokius žodžius siūlo prie misijos prisidedanti žurnalistė G.Sviderskytė.
„Šiluma, šypsena, draugas“, – siūlo žurnalistė A.Kudabienė. „Aš esu čia“, – tokius pirmuosius lietuviškus žodžius kosmose pasakytų A.Mamontovas.
„Ką tu pasakytum apie Lietuvą, jei galėtum ištarti tik tris žodžius?“ – klausiama specialiame vaizdo siužete, kviečiančiame prisidėti prie istorinės „Misija Lituanica 80“ iniciatyvos.
Išrinkti tris kosmose aidėsiančius žodžius kviečiami portalų Žmonės.lt bei 15min.lt skaitytojai – jiems tereikia specialiame laukelyje įvesti savo pasiūlymus. Siūlyti savo žodžius galite paspaudę čia.
Trys dažniausiai pasikartojantys skaitytojų pasiūlyti žodžiai jau gruodžio mėnesį lietuviško palydovo „LitSat-1“ bus radijo bangomis ištransliuoti į kosmoso platybes, juos išgirsti galės TV3 televizijos žiūrovai bei 15min.lt skaitytojai.
Pirmasis kosmoso programos etapas
Šįmet kilsiančio palydovo „LitSat-1“ komandos užduotis – išmokti tiksliai nustatyti palydovo vietą erdvėje ir jo sukimąsi. Tai bus pirmasis žingsnis ruošiantis pagrindiniam eksperimentui 2015-aisiais. „Tuomet mes jau įdėsime į palydovą tuos varikliukus, o jie, pagal mūsų nustatytus, išmoktus duomenis, palydovą aktyviai valdys ir galės nukreipti“, – aiškino Lietuvos kosmoso asociacijos direktorius Vidmantas Tomkus.
Lietuvišką palydovą „LitSat-1“ į kosmosą gruodžio 8-ąją pakels raketa nešėja „Orbital Cygnum“ iš JAV Valopo salos (Wallops Island). Tai patvirtino kompanijos „Nanoracks“ vadovybė.
Pirmasis Lietuvos simbolika paženklintas kosminis objektas jau iki spalio 1-osios turi būti pristatytas į Hiustoną, kur bus atlikti paskutiniai patikrinimai, o tuomet palydovas bus nugabentas į NASA skydžių bazę Valopo saloje, iš kur ir pakils savo pirmajam skrydžiui kosminėje orbitoje.
„Misija Lituanica 80“ – pirmasis Kauno technologijos universiteto ir Lietuvos kosmoso asociacijos vykdomos ilgalaikės kosmoso programos etapas. Jos metu planuojama į kosmosą paleisti palydovą, kuris bus ne tik pirmasis mūsų šalies simbolika paženklintas fizinis objektas šioje erdvėje, bet ir atliks bandomojo prototipo rolę ruošiantis moksliniam eksperimentui – pjezo variklių išbandymui kosmose. Toks eksperimentas dar niekada nebuvo atliktas, sėkminga jo baigtis atvertų dideles galimybes viso pasaulio valstybių palydovų programoms.
„Misija Lituanica 80“ dedikuojama šiemet minimam legendinio Dariaus ir Girėno skrydžio 80-mečiui.