„Kai pirmą kartą išgirdau, kad į Lietuvą atvyksta „Clannad“, iš pradžių nė nepatikėjau. Tai grupė, kurią tiesiog būtina išgirsti“, – sako bičiuliams ir gerbėjams žinią apie artėjantį koncertą socialiniuose tinkluose su daug šauktukų iškart pasiuntusi Erica.
Kitaip ir negali būti – „Clannad“ dainas ji mėgsta nuo mažens ir laiko tikru airiškos muzikos simboliu.
„Kai buvau dar visai maža, išgirdau „Clannad“ dainą „Theme From Harry's Game“. Tai, beje, išlieka vienintelė daina, kuri tapo dideliu hitu britų „topuose“, nors yra įrašyta galų kalba. Aiškiai prisimenu, kad daina mane užbūrė – ji tokia hipnotizuojanti. Iki šiol ją mėgstu.
Airių folkloras ir tradicinė muzika buvo svarbi mano muzikinio auklėjimo dalis – klausiausi to, ką mėgo mano tėvai ir vyresnės seserys. Tėtis savaitgaliais mus vesdavosi į airiškos muzikos vakarėlius aludėse. Labai mėgdavau ten būti. Visi tie draugiški žmonės aplink su alaus pintomis, grojantys mėgstamais instrumentais ir tobulai darniai dainuojantys... Tėtis grojo bandža, gitara ir mandolina. Jis – pagrindinė priežastis, dėl kurios aš šiandien dainuoju“, – į prisiminimus leidžiasi Erica Jennings.
„Clannad“ skambesį dainininkė vadina stebuklingu, kupinu mistikos ir neįtikėtinos vokalo harmonijos, kurios neišgirsi niekur kitur. Beje, grupės karjeros pradžioje „Clannad“ narė buvo šio šeimyninio kolektyvo muzikantų sesuo ir dukterėčia – šiandien labai populiari dainininkė Enya.
„Ji daugiau nei tris dešimtmečius daro solinę karjerą, bet jos įrašuose tikrai jaučiasi „Clannad“ skambesys.
O grupė ir toliau išlieka populiari – visus tuos dešimtmečius? Kodėl? Pirmiausia todėl, kad jų darbas – tikras, su niekuo nesupainiojamas menas. Jie savo meilę keltų mistikai skleidžia visiems – ir tai yra skambesys, instinktyviai traukiantis klausytojus“, – „Clannad“ sėkmės formulę nagrinėja Erica.
Koncertą Kongresų rūmuose dainininkė ketina stebėti su visa šeima – taip pat ir sutuoktiniu Jurgiu Didžiuliu, kuris iki žinios apie „Clannad“ vizitą nebuvo girdėjęs šiuos grupės kūrybos.
„Aš jį juokais traukiu per dantį, kad nežinojo „Clannad“. Dabar jam jau smalsu išgirsti juos gyvai. O man ir pačiai įdomu, kaip jis į šios grupės muziką reaguos.
Įdomiausia, kad iki šiol niekada neturėjau galimybės pabūti šios grupės koncerte – esu gyvenusi ne vienoje šalyje, bet mieste, kuriame tuo metu būdavau apsistojusi, „Clannad“ nekoncertuodavo. Daugybę metų svajojau išgirsti šią grupę. Labai laukiu šio koncerto, kaip ir daugelis mano pažįstamų. Žinoma, ateis turbūt visi Lietuvoje gyvenantys airiai – jiems pamatyti šią grupę tiesiog privaloma“, – sako populiari dainininkė.
Daugelis Lietuvos klausytojų bene geriausiai „Clannad“ kūrybą žino iš prieš ketvirtį amžiaus mūsų šalyje televizijos rodyto britų serialo „Robin Of Sherwood“ (čia vadinto tiesiog „Robinas Hudas“). Jame įrašyti kūriniai skamba „Clannad“ albume „Legend“. Šis grupės darbas laimėjo britų kino pramonės apdovanojimą BAFTA už geriausią originalią muziką TV filmui – „Clannad“ tapo pirmuoju Airijos kolektyvu, pelniusiu šį prizą.
„Įdomu, kad aš būtent šį filmą prisimenu tik miglotai. Kai man buvo septyneri, mama išmetė mūsų televizorių. Tada labai supykau, bet akivaizdu, kad tai išėjo mums į naudą. Nuo tada svarbiausi prietaisai namie man buvo radijas ir patefonas“, – juokiasi Erica.
Jei turėtų galimybę susitikti su grupe ir parodyti muzikantams Lietuvą, Erica muzikantus pavedžiotų po Vilniaus senamiestį, užsuktų į Katedrą, nuvežtų į Trakus ir Nidą.
„Manau, Kuršių nerija juos tikrai sužavėtų“, – apie tėvynainius, kurių muzikoje ryškūs su gamta susiję motyvai (naujausio albumo „Nadur“ pavadinimas reiškia „gamta“), sako dainininkė.
Daugiau nei keturis dešimtmečius gyvuojantis kolektyvas „Clannad“ oficialiai tituluojamas populiariausia muzikuojančia šios šalies šeima. Visi jos nariai – artimi giminaičiai.
Grupės istorija – lyg iš gražių pasakų ir legendų, į kurias nukelia jos muzika. Nedideliame Gvidoro miestelyje gyvenanti muzikanto Leo ir muzikos mokytojos Babos Brennanų šeima susilaukė devynių vaikų. 1970-aisiais trys poros vaikai – Moya, Ciaranas ir Polas Brennanai – nusprendė suburti grupę, kuri grotų muziką, paremtą tradiciniu keltų dainų skambesiu, bet ir turinčią roko bei popmuzikos elementų. Prie trijulės prisijungė jų dvyniai dėdės – Noelis ir Padraigas Dugganai.
Didžiuoju „Clannad“ proveržiu tapo kūrinys „Theme From Harry’s Game“, sukurtas TV serialui. Jausminga dainos melodija sulaukė didžiulio atgarsio abiejose Atlanto pusėse ir išlieka populiari iki šių dienų. Ji buvo panaudota ir Holivudo filme „Patriotų žaidimai“.
„Tai – angelų muzika“, – taip, išgirdęs šį kūrinį, prabilo grupės U2 vokalistas Bono. Jis akimirksniu tapo ištikimu „Clannad“ draugu ir gerbėju – U2 ne vienus metus šią dainą naudojo savo koncertų įžangai. Be to, Bono yra su šia grupe įrašęs dainą „In A Lifetime“, o neseniai „paskolino“ savo balsą dokumentiniam filmui apie „Clannad“.
„Grammy“, BAFTA ir „Billboard“ apdovanojimų laureatai „Clannad“ praėjusių metų pabaigoje pristatė albumą „Nadur“, vadinamą vienu ryškiausių grupės darbų per pastaruosius du dešimtmečius. Šį albumą pristatančių gastrolių metu išgirsti nežemišką grupės muziką pirmą kartą galės Lietuvos publika.
Pirmą kartą į Lietuvą atvykstančios grupės „Clannad“ koncertą rengia didžiausias Baltijos šalių koncertų organizatorius „Live Nation Lietuva“, šįmet kviečiantis pamatyti legendinių atlikėjų Peterio Gabrielio ir Tomo Joneso koncertus, Turkijos šokio meistrų „Fire Of Anatolia“, žymaus britų komiko Russello Brando šou, JAV bohemos superžvaigždės Rufuso Wainwrighto, Ukrainos roko lyderių „Okean Elzy“, vieno žymiausių pasaulio džiazo gitaristų Pato Metheny, romantiškosios britų atlikėjos Katie Melua, patrakusios Niujorko grupės „Gogol Bordello“ koncertus ir daugybę kitų renginių.
Bilietai į „Clannad“ koncertą platinami visose „Ticketpro“ kasose ir internetu.