Antai 20 tūkst. žmonių susirinko į Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui dedikuotą muzikos šventę „Europa Open Air“, o ji buvo nutraukta dėl audros.
Frankfurto radijo simfoninio orkestro koncertai po atviru dangumi, ant Maino upės kranto, kuriuos publika stebi įsitaisiusi prie stalų ar pasitiesusi pikniko paklotėlius, yra vienas garsiausių ir svarbiausių viso regiono muzikinių įvykių.
„Tiesą sakant, tai yra tiesiog neįtikėtina ir tiek pat išdidu suvokti, kad tokio lygio renginį, koks vyksta Frankfurte prie Maino ir kurį finansuoja Europos centrinis bankas, organizatoriai šiemet skyrė Lietuvos valstybei pagerbti. Didelis džiaugsmas ir atsakomybė pasirodyti su Frankfurto radijo simfoniniu orkestru tokioje scenoje“, – kalbėjo Martynas Levickis.
Jam ir Lietuvos sostinei Vilniui koncerto dieną buvo parodytas didelis ir labai simpatiškas Vokietijos Heseno žemės televizijos dėmesys. Informacinės laidos išsamiai pristatė patį Martyną, parodydami ir jo ankstyvosios, ir dabartinės karjeros epizodus bei paminėdami, kad svečias atvyko iš Vilniaus – „neveltui Šiaurės Roma vadinamo modernaus miesto, žavinčio savo architektūra, bažnyčių gausa ir puikiais restoranais“.
Renginio vietoje įsikūrė daugybė visos Europos televizijų vilkikų, žiniasklaidos kanalai pavertė „Weseler Werft“ parką medijos miestu. Koncertą transliavo LRT KLASIKOS radijo stotis, vėliau įrašą rodė LRT KULTŪROS TV kanalas.
Tačiau vakaras susiklostė taip, kad publikai M. Levickis su orkestru spėjo atlikti tik vieną muzikinę dalį – čekų kompozitoriaus Václavo Trojano „Pasakas“. Vėliau turėjo nuskambėti Astor Piazzola ciklas „Metų laikai“, tačiau karščiausias vasaros sezonas, šiemet Vokietiją pavertęs tropikais, pateikė staigmeną: buvo pranešta apie artėjančią pavojingą audrą, ėmė kilti gūsingas vėjas.
Kadangi vien pagrindinėje aikštėje buvo 12 tūkstančių žmonių, o dar bent 8 tūkstančiai – laivuose ir pakrantėje, organizatoriai privalėjo įspėti publiką apie galimą pavojų ne vėliau nei 40 minučių iki audros, kad visi spėtų be panikos evakuotis.
Laukdamas antrosios savo pasirodymo dalies, M. Levickis išgirdo, kad koncertas yra nutraukiamas. Tuo metu scenoje apie Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrinį „Miške“ klausytojams vos spėjęs papasakoti charizmatiškasis orkestro dirigentas Andrés Orozco-Estrada organizatorių buvo sustabdytas ir šio kūrinio muzikantai nebegalėjo atlikti.
„Daug gastroliuojantiems artistams gali nutikti visokių kuriozų, tačiau tai, kas vakar įvyko Frankfurte, išties buvo stipriai netikėta. O didžiausias kuriozas, – kad įsisiautėjęs vėjas netrukus nurimo, ir audra aplenkė koncerto vietą, – su šypsena pasakojo M. Levickis. – Pirmadienį Vilniuje mes pradėsime tarptautinį festivalį „Akordeono muzikos savaitė“, o jo šūkis šiais metais – „Pakalbėkim apie orą“. Dabar matau, kaip tai yra taiklu. Ironiška, žinoma, bet oro neužsakysi. Visus tuos mielus žmones, kurie Frankfurte susirinko į mūsų koncertą ir neturėjo galimybės išgirsti jo iki galo, norėtųsi dabar pakviesti į saulėtą ir šiltą Vilnių. Tikiuosi, jis kitą savaitę bus kaip tik toks.“
Festivalis „Akordeono muzikos savaitė“ sostinėje prasidės rugpjūčio 27 d. Atidarymo koncertą surengs jo meno vadovas M. Levickis bei mylimi akordeonisto bendražygiai – Vilniaus miesto ansamblis „Mikroorkéstra“.
Skambės iš lietuvių ir latvių kompozitorių kūrinių sudaryta programa „Odė laisvei“, kurios dalimi taps ir lietuviškoji premjera – Londone reziduojančios kompozitorės Rūtos Vitkauskaitės specialiai 100-mečiui parašytas kūrinys „Savęsp“. Veržlumu alsuojanti akordeono ir styginių orkestro kuriama priešprieša atspindi valstybės jaunystę, Lietuvos istorinius išgyvenimus ir kovą dėl laisvės. Laukia įspūdingas festivalio atidarymas.
Norintys jaunuosius talentus atrasti pirmieji, turėtų aplankyti kito festivalio dalyvio – 13-mečio akordeonisto Jono Vozbuto koncertą, kuris rugpjūčio 28 dieną nuskambės Martyno Mažvydo bibliotekoje.
Trečiadienį Vilniaus mažajame teatre – dar vienas puikios muzikos gūsis – koncertas „Noktiurnas šešėliuose“, kurį surengs maestro Guillame Meral.
„Aš gyvenu Prancūzijoje ir į Lietuvą koncertuoti atvykstu pirmą kartą, todėl būtinai turime susitikti, – kvietė G. Meral, kuriam pažįstamos svarbiausios Europos koncertų salės. – „Akordeono muzikos savaitės“ programoje aš pagrosiu savo pirmojo albumo „Impass“ muziką, kurią sukūrė pranncūzų kompozitorius Franck Angelis. Tai bus intensyvi, jautri ir melodinga programa, kitaip ir negali būti, juk ji – prancūziška.“
Rugpjūčio 30 d. Vaidilos teatre stipriai įtraukiantį pasirodymą surengs interneto sensacija vadinamas amerikiečių duetas „The Melodica Men“.
„Sensacija tai sensacija, bet kiek jie spinduliuoja energijos! Nors festivalio programą sudarinėju pats, kasmet nustembu iš naujo, artėjant koncertams. Šiuo atveju, tikrai maloniai nustebins mūsų linksmieji svečiai – „Melodica Men“, atvykstantys iš JAV. Jau matau, kad jie tikrai nuneš stogus!“ – įsitikinęs M. Levickis.
Rugpjūčio 31 d. jis kviečia apsilankyti Halės turguje. Tik šiuo atveju – ne apsipirkti, o patirti gyvenimo džiaugsmą su grupe „Parranda Polar“, kurių muzika per akimirką perkelia į Lotynų Ameriką. Tai bus koncertas „Folk in Bazaar: Lotyniškos pasiutpolkės“. Šokti leidžiama!
Rugsėjo 1-ąją Vilniaus mažajame teatre koncertuos svečiai iš Ispanijos: pasaulyje pripažinimą pelnęs Claudio Constantini, vienodai hipnotizuojantis, ar skambintų pianinu ar grotų bandoneonu. Kartu su juo – vienas geriausių šių dienų ispanų gitaristų Rafael Aguirre.
Festivalį vainikuos tradicinis „Akordeonistų maratonas“, tradiciškai įvyksiantis Šv. Kotrynos bažnyčioje. Planuojama, kad įvairaus amžiaus ir profesionalumo akordeonistai tądien atliks šimtą kūrinių, skirtų Lietuvai.