Dainų vagyste apkaltinta „Hiperbolė“ ėmėsi veiksmų: „Akivaizdu, ko siekiama“

Po praėjusią savaitę praūžusių muzikos apdovanojimų M.A.M.A netrūko skandalų. Vienas jų – socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtas įrašas, kuriame teigiama, neva, dvi grupės „Hiperbolė“ dainos – „Išgalvotas gyvenimas“ ir „Pamiršk mane“ yra pavogtos.
Paramos koncertas „Vienybės jėga“
„Hiperbolė“ / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Šeštadienį portalą Žmonės.lt pasiekė pranešimas spaudai, kuriame – grupės „Hiperbolė“ pozicija.

Gedimino Abeciūno, kuris po 43 metų pasiskelbė sukūręs dainas, nė vienas iš grupės „Hiperbolė“ narių teigia nė nepažįstantys ir sako, kad niekada nėra bendravę: nei tiesiogiai, nei per jokius tarpininkus.

„Hiperbolės“ penketas tvirtina net ne šimtu, o tūkstančiu procentų esantys tikri, kad šias dainas sukūrė ne kas kitas, o jie patys.

„Nesuprantame sveiku protu – iš kur jis taip galėjo sugalvoti ir koks yra jo tikslas“, – retoriškai klausia grupės nariai.

,,Hiperbolė“
,,Hiperbolė“

Tuo pačiu muzikantai paneigė G.Abeciūno parašytus teiginius bei pateikė savo argumentus.

„Paskelbtame įraše teigiama, kad pirmą kartą G.Abeciūnas išgirdo „Hiperbolę“ grojant jo dainas Kauno sporto halėje 1984-aisiais – po 4 metų, kai jis tariamai sukūrė dainas.

„Hiperbolė“ 1984-aisiais jokioje sporto halėje nekoncertavo.

Antra, daina „Išgalvotas gyvenimas“ buvo sukurta gerokai anksčiau negu jis teigė – jau 1979-aisiais oficialiai skambėjo Vilniaus sporto rūmuose.

Trečias keistas faktas: G.Abeciūnas teigia, kad tuo metu kūrė ir aranžavo daug dainų, pritaikytų gitarai, tai buvo ir yra jo hobis. Labai keista, kad jo daugybės dainų ir jo hobio – būtent gitarai – niekas niekur negirdėjo“, – svarstė grupės nariai.

Grupė teigia, kad Igoris Berinas su „Hiperbolės“ nariais kūrė dainas, kurios tapo hitais bei buvo oficialiai registruotos Lietuvos autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacijoje (LATGA).

I.Berinas iki šiol yra vienas geriausių Lietuvos roko gitaristų, kompozitorių, aranžuotojų ir dainų autorių, kuris parašė ne vieną šimtą dainų kartu su „Hiperbolės“ nariais bei kitiems Lietuvos atlikėjams.

Linksmiausiai iš grupės žinią apie galimą dainų vagystę sutiko I.Berinas: jis prašė paklausti G.Abeciūno, ar jis nepamiršo – galbūt jis yra sukūręs ir „The Beatles“ dainą „Yesterday“?

Teodoro Biliūno / BNS nuotr./M.A.M.A 2023
Teodoro Biliūno / BNS nuotr./M.A.M.A 2023

Ėmėsi veiksmų

Kaip rašoma pranešime spaudai, „Hiperbolės“ nariai teisinius klausimus patikėjo spręsti advokatui.

Grupei „Hiperbolė“ atstovaujantis NEOLEX advokatas Adomas Kunčius teigė, kad yra galimi keli šio ginčo sprendimo būdai.

„Hiperbolės“ nariai, anot advokato, nori teikti pretenzijas G.Abeciūnui, ir prašyti viešai paneigti viešumoje pasirodžiusią jo informaciją. Jei jis to nepadarys, tada žada kreiptis į teismą.

Pasak advokato, paskleidus tikrovės neatitinkančią informaciją apie grupės narius, jie gali kreiptis į teismą dėl garbės ir orumo įžeidimo, nes asmuo nurodė, kad dainos iš jo buvo pavogtos ir turės tai įrodyti.

Advokatas dėsto, kad būtent Gediminas Abeciūnas teisme turėtų įrodyti, kad jis sukūrė minėtus kūrinius, kadangi iki šiol „Išgalvotas gyvenimas“ autorinės teisės priklauso kitiems asmenims: žodžiai – Jonui Mačiukevičiui, o muzika – Michailui Garberiui, o „Pamiršk mane“ – žodžiai – Kostui Kubilinskui, o muzika – Igoriui Berinui, tad dabar laikoma, kad jie ir sukūrė šias dainas.

Dainos sukūrimą patvirtina kūrėjo įrašymas kaip dainos autoriaus. Dainos yra įregistruotos ir LATGA (Lietuvos autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacija), kuri gina autorių teises.

„Jeigu asmuo yra sukūręs dainą ir mato, kad daina yra pavogta, jis kreipiasi į tai padariusį žmogų. Šis asmuo 43 metus tylėjo, o dabar nusprendė pasakyti, kad neva sukūrė tas dainas. Taip pat gali kreiptis į teismą patys dainos kūrėjai, Igoris Berinas ir Michailas Garberis. Jie gali reikalauti ir atlyginti žalą, nes tas asmuo teigia, jog neva dainą sukūrė.

Kitas dalykas, grupė „Hiperbolė“ yra registruota kaip prekės ženklas. Jau ir anksčiau turėjome dvi bylas prieš asmenis, kurie neteisėtai naudojo šį prekės ženklą koncertinėje veikloje. Abi bylos pilnai laimėtos, tiems asmenims draudžiama koncertinėje veikloje bet kokiomis aplinkybėmis vartoti žodį „Hiperbolė“. Prekės ženklų savininkai yra trys grupės nariai, jie gali ginti savo teises“, – komentavo advokatas A.Kunčius.

Įrašas buvo paskelbtas po pasirodymo M.A.M.A. 2023 apdovanojimuose ir vykstant bilietų pardavimams į būsimus koncertus didžiausiose Lietuvos arenose.

„Tai yra akivaizdus siekis pasišildyti „šlovės spinduliuose“, ar pakenkti grupei prieš koncertus“, – mano A.Kunčius.

Teigia atskleidęs gyvenimo paslaptį

Žmonės.lt primena, kad praūžus M.A.M.A apdovanojimams, kurių ceremoniją vainikavo legendinės grupės „Hiperbolė“ pasirodymas, socialiniuose tinkluose prabilo vyriškis vardu Gediminas Abeciūnas, kuris apkaltino grupę pasisavinus dainų „Išgalvotas gyvenimas“ ir „Pamiršk mane“ autorystę.

„Šį savaitgalį stebėdamas M.A.M.A apdovanojimus supratau, kad jau būtų laikas atskleisti gyvenimo paslaptį. Apdovanojimų pabaigoje grojo „Hiperbolė“, gavusi apdovanojimą už viso gyvenimo muzikinę veiklą. Aš juos irgi sveikinu, tačiau... Šiandien oficialiai pareiškiu, kad prieš 43 metus buvo pavogtos ar nusavintos mano sukurtos dainos „Išgalvotas gyvenimas“ ir „Pamiršk mane“.

Aš jas sukūriau dar studentijos laikotarpiu ir pasikeitėme vieno vakarėlio su VISI studentais metu. Tuo metu kūriau ir aranžavau daug dainų, pritaikytų gitarai. Tai buvo ir yra mano hobis. Po 4 metų išgirdau savo dainas Sporto halėje, atliekant „Hiperbolės“. Tai buvo 1984 m. Džiaugiausi, kad mano dainos įgavo tokį populiarumą! Džiaugėsi ir gausus mano draugų būrys, žinodamas, kieno tai dainos.

Teisybės dėlei, „Pamiršk mane“ suaranžuota greitesniam tempui, kaip ir pridera roko grupei. Tačiau „Pamiršk mane“ labai mažai pakeitimų, ir atlikta visą laiką grupės nepriekaištingai! Tiesiog nepretenduoju į honorarus, bet iš grupės narių laukiau daug metų tiesos, kurios, deja, jie neatskleidė. Nors, gal tą faktą žinojo tik vienas ar du jos nariai. Su pagarba!“, – rašė Gediminas Abeciūnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų