Prieš mėnesį džiazo pasaulį apskriejo žinia – Niujorko „Little Shubert“ teatre Dee Dee rudenį pirmą kartą JAV publikai pristatys muzikinį šou „Lady Day“, skirtą garsiosios džiazo dainininkės Billie Holiday atminimui. Šis spektaklis dar prieš 27 metus buvo sėkmingai rodomas Paryžiuje ir Londone – čia už pagrindinį vaidmenį Dee Dee Bridgewater buvo nominuota prestižiniam teatro apdovanojimui „Olivier“.
Simboliška, kad spektaklis atgaivinamas būtent dabar – Dee Dee dainininkę Billie Holiday vadina viena svarbiausių savo įkvėpėjų. Prieš dvejus metus albumas „Eleanora Fagan (1915–1959): To Billie with Love“, kuriame skamba Dee Dee įrašyti Billie Holiday repertuaro kūriniai, pelnė jau trečiąją „Grammy“ statulėlę dainininkės karjeroje – iš viso šiam prestižiniam apdovanojimui į Vilnių atvykstanti atlikėja buvo nominuota devynis kartus.
Billie Holiday išgarsintų dainų tikrai bus galima išgirsti ir koncerte Vilniuje – be jų pastaruosius keletą metų neapsieina nė vienas Dee Dee pasirodymas. Programoje galima tikėtis ir kūrinių iš kitos džiazo didmeistrės Abbey Lincoln repertuaro – šios 2010-aisiais mirusios atlikėjos atminimui skirtą programą Dee Dee per pastaruosius porą metų ne kartą yra atlikusi su savo bičiulėmis, vokalinio džiazo žvaigždėmis Dianne Reeves ir Cassandra Wilson.
Prieš aštuonerius metus ovacijomis Lietuvos publikos palydėta Dee Dee Bridgewater dar prisimena tą viešnagę Vilniuje. „Šis miestas man įsiminė kaip vienas tų, kuriuose per visas savo keliones į Europą buvau priimta šilčiausiai. Todėl šios kelionės laukiu su nekantrumu. Noriu parodyti Lietuvos klausytojams viską, ką įdomaus esu nuveikusi nuo mūsų praėjusio susitikimo“, – sako Dee Dee Bridgewater.
Koncertas Vilniuje bus ypatingas ir dėl dar vienos priežasties – jo išvakarėse dainininkei sukaks 63-eji. Iš Kretos į Lietuvą diena anksčiau atvykstanti atlikėja gimtadienį su savo muzikantais švęs Vilniuje, o gegužės 28-ąją šventę pratęs su Kongresų rūmuose susirinkusiais žiūrovais. Tikėtina, kad koncerte garsiai skambės ne tik „happy birthday“, bet ir ypatingi muzikiniai siurprizai, kuriuos dainininkei paruoš jos grupės muzikantai.
Imtis ryškiausių istorijoje vokalo virtuozių repertuaro – drąsos reikalaujantis žingsnis, tačiau Dee Dee garsėja kaip moteris, kuri nebijo jokių iššūkių.
„Dee Dee – fantastiška atlikėja, ypač – koncertuose. Ji džiazo pasaulyje dominuoja ir paskui save veda daugelį kitų dainininkių. Jos technika ir muzikalumas priverčia iš jos mokytis daugelį ne tik jaunesnių, bet ir jos kartos vokalisčių. Tai, kaip ji jaučia Amerikos muzikos tradicijų, priverčia nublankti kitus, mėginančius interpretuoti džiazo dainas“, – rašo britų leidinys „The Guardian“.
Taip mano ne tik žurnalistai. Pakanka prisiminti keletą muzikantų, kurie neabejojo Dee Dee gabumais ir kvietė ją dainuoti kartu – tarp jų verta paminėti Herbie Hancocką, Sonny Rolinsą, Chicką Coreą, Dizzy Gillespie, Dexterį Gordoną, Maxą Roachą, Rolandą Kirką ir kitus, kurių vardai neištrinamai įrašyti į džiazo istoriją.
Pakanka apsilankyti viename Dee Dee Bridgewater koncerte, kad pajustum priklausomybę nuo jos laisvės ir laukinės dvasios – taip kalbama apie šią atlikėją. Žurnalas „Jazz Times“ Dee Dee vadina charizmatiškiausia šių dienų džiazo artiste.
Dainininkė, kurios balsas gali būti aštrus ir nuostabiai švelnus, kartais dar vadinama roko žvaigžde džiazo pasaulyje – ji ryški, mėgstanti stebinti, scenoje dažnai nevengianti aštrių monologų, tačiau itin nuoširdi ir tikra. Kiekvieną savo koncerto žiūrovą ji priima kaip bičiulį, kuriam gali papasakoti ne tik savo atliekamų dainų istoriją, bet ir tai, kodėl jau ne pirmą sykį gyvenime ryžosi skyryboms.
„Ji ne tik dainininkė, bet ir aktorė, šokėja, interpretuotoja, guodėja, provokuotoja. Tigrė, skustagalvė užkariautoja, kuri nepasiduos, kol kiekvieno žiūrovo nepaims į nelaisvę“, – taip apie uždegančią džiazo vokalistę rašo amerikiečių džiazo spauda.
Į šį žygį dainininkę lydi keturi muzikantai, kuriuos Dee Dee Bridgewater supranta iš pusės žvilgsnio. Dainininkės dešinioji ranka – jau ne pirmose gastrolėse grojantis ir koncertų programą aranžuojantis garsus pianistas Edselis Gomezas. Nuo penkerių metų amžiaus pianinu grojantis muzikantas augo muzikalioje aplinkoje, kurioje greitai įsisavino afrokubiečių ritmus. Vos sulaukęs dvidešimties, jis jau buvo koncertavęs su daugeliu populiarių Lotynų Amerikos muzikos atlikėjų. Vėliau Edselis baigė prestižinį Berklio muzikos koledžą JAV, kuriame studijuodamas už išskirtinį talentą buvo apdovanotas legendinio džiazmeno Counto Basie vardo premija.
Neramios sielos muzikantas 1986-aisiais persikraustė į Braziliją – čia gyveno dešimtmetį, įkūrė įrašų studiją, muzikavo su garsiausiais šios šalies atlikėjais Caetano Veloso ir Joao Bosco. Sugrįžęs į JAV, jis greitai įsitvirtino džiazo elite – ne kartą buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui, bendradarbiavo su Davidu Sanchezu, Eddie Palmieri, Paquito d'Rivera, Gary Burtonu, Chicku Corea, Richardu Bona, Janis Siegel ir begale kitų populiariausių džiazo artistų.
Būgnininkas Kenny Phelpsas scenoje sukasi jau daugiau nei ketvirtį amžiaus – puikiai pritaikydamas savo talentą įvairių žanrų muzikoje, nuo džiazo iki fanko or gospelo. Muzikanto sugebėjimus įvertino daugybė ryškių džiazo garsenybių – Wyntonas Marsalis, Michaelas Breckeris, grupė „The New York Voices“, George'as Duke'as ir kiti atlikėjai, pakvietę jį mušti ritmą savo koncertuose bei įrašuose.
Bosistą Michaelą Bowie džiazo kritikai stato į vienas gretas su legendiniais šio instrumento virtuozais Charlesu Mingusu ir Ronu Carteriu. Daugiau nei trisdešimt metų muzikuojantį Michaelą savo scenos partneriu rinkosi Sarah Vaughan, Patti Labelle, Angie Stone, Isaacas Hayesas, „Manhattan Transfer“ ir gausus būrys kitų garsenybių.
Ypatingą žymę muzikanto kelyje paliko būtent Dee Dee dievinama džiazo vokalistė Abbey Lincoln – su ja Michaelas grojo 13 metų, ją vadina svarbiausia savo mokytoja.
Jauniausias kvinteto narys – 27-erių trimitininkas Theo Crokeris. Nors jo amžius džiazo pasaulyje laikomas paauglyste, muzikantas jau sukaupė solidžią reputaciją – išleido du albumus, ruošia trečiąjį, spėjo koncertuodamas išmaišyti daugelį šalių, šiuo metu gyvena Kinijoje. Garsių džiazmenų Donaldo Byrdo, Gary Bartzo, Robino Eubankso mokinys yra sulaukęs vieno didžiųjų muzikos žurnalistikos autoritetų, leidinio „Village Voice“ redaktoriaus Nato Hentoffo komplimentų – šio specialisto nuomone, jauno muzikanto grojimas primena legendinius Countą Basie ir Bucką Claytoną.
Bilietai į vienintelį Baltijos šalyse Dee Dee Bridgewater koncertą platinami visose „Ticketpro“ kasose ir internetu – www.ticketpro.lt Bilietų kaina – nuo 104 litų.
Dee Dee Bridgewater pasirodymą Lietuvoje pristato didžiausias Baltijos šalių koncertų organizatorius „BDG Music Group“, šiais metais žiūrovus pakviesiantis į gitaros virtuozo Didiulios koncertą, šokių muzikos festivalį „Stebuklas 2013” su vokiečiu Thomu Goldu ir geriausiais Lietuvos didžėjais, grupės „Vaya Con Dios“ atsisveikinimo koncertą, legendinio dainininko Robertino Loreti gastroles su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, Italijos Giuseppe Verdi teatro kamerinio orkestro, Lenkijos scenos karalienės Marylos Rodowicz koncertus ir daugybę kitų renginių. „BDG Music Group” taip pat surengs didžiausius koncertus Baltijos šalyse: birželio 4 dieną – Erico Claptono jubiliejaus gastrolių pasirodymą Kauno „Žalgirio“ arenoje, liepos 27 dieną – „Depeche Mode“ koncertą Vilniaus Vingio parke, rugpjūčio 20 dieną – Robbie Williamso šou Taline.