68-erių prancūzo vizitas Kaune – jau nebe pirmas, didžiausioje šalies arenoje jis koncertavo 2011-aisiais, o 2008 metais surengęs pasirodymą „Siemens“ arenoje džiugino ir Vilniaus publiką.
Tačiau šis, paskutiniams dviem dviejų dalių „Electronica“ albumams – pernai rudenį išleistam „The Time Machine“ ir šiemet gegužę pasirodžiusiam „The Heart of Noise“, dediktuotas turas pačiam J.M.Jarre‘ui – itin reikšmingas. Kaip viename interviu pats sakė, „albumas ir turas – vieni svarbiausių ir didžiausių jo projektų“. „Tai mano meilės laiškas elektroninei muzikai“, – prisipažino kompozitorius.
„Electronica Tour“ tapo dideliu meilės laišku ir šios muzikos gerbėjams. Gerbėjams, apjungusiems net kelias kartas nuo 1972-ųjų iki šių dienų – J.M.Jarre‘as muzikos neapleidžia ir aktyviai koncertuoja jau keturis dešimtmečius.
Į jo šou Kaune gerbėjai ėmė rinktis iki pasirodymo likus dar porai valandų. Minioje – ir dvidešimtmečiai, ir vyresni, su J.M.Jarre‘o sintezatorių skambesiu, jo ambientine, new age stiliaus ir transo muzika užaugę jo bendraamžiai.
Kad kompozitoriaus kūrybą vertina ir jaunoji karta galima įsitikinti ir klausant jo paskutinius du albumus. Abejose „Electronica“ dalyse J.M.Jarre‘as įrašė kūrinius drauge su melomanams puikiai žinomomis grupėmis ir muzikantais. Tarp jų – ne tik scenos veteranai „Pet Shop Boys“, „The Orb“, „Yello“, „Air“, Laurie Anderson, bet šių dienų žvaigždės „M83“, Gesaffelstein, Arminas van Buurenas, Moby ir daugelis kitų.
Vadinti J.M.Jarre‘o šou tiesiog koncertu nelabai ir apsiverčia liežuvis. Tai labiau į kosmines erdves nukeliantis, hipnotizuojantis muzikinis spektaklis, kuriame didžiulį vaidmenį atlieka ir vizualioji dalis. Ne veltui dar dieną prieš Talino „Saku“ arenoje pasirodęs prancūzas į Lietuvą atsivežė kelis sunkvežimius technikos – jo rengiami šou užburia lazeriais, įspūdingomis trimatėmis projekcijomis.
Dar 2011 metais dėl pasiruošimo jo šou Kauno arenoje per klaidą buvo įjungtas pavojaus signalas. Tuomet šis suveikė dėl dūmų, kurie buvo pradėti leisti į salę ruošiantis atlikėjo pasirodymui. Tiesa, šįkart jo neprireikė, šou prasidėjo sklandžiai.
Ir ne vienas, jam padėjo kartu koncertuojantys klavišininkas ir būgnininkas. Pritemus šviesoms didžiulė scena virto raudonų vertikalių stulpų, primenančių krioklį, siena, vėliau jie transformavosi į gigantišką mėlyną 3D kubą, kuriam prasivėrus prie savo instrumentų pasirodė ir pats vakaro kaltininkas.
Suskambus pirmiems „The Heart of Noise“ akordams pasigirdo ir pirmieji plojimai – žiūrovų rankos kilo į viršų, o arena sužibo mobiliųjų telefonų švieselėmis, ne vienas skubėjo įamžinti įspūdingą reginį.
Ne veltui visos vietos buvo sėdimos – taip praktiškai pilnai užpildytoje arenoje žiūrovai galėjo labiau susikoncentruoti ir panirti į beveik dvi valandas trukusią muzikinę videokelionę.
„Labas vakaras, Kaunas“, – tradiciškai šou pradžioje lietuviškai pasisveikino J.M.Jarre‘as tuo pačiu prasitaręs, kad sugrįžti čia jam – maža šventė, o pats iki šiol mena praėjusį kartą čia. „Myliu šį miestą“, – merkdamas akį į publiką kreipėsi muzikantas.
Kad jis čia laukiamas – suprasti nebuvo sunku, nors pradžioje ir santūriai, tačiau gerbėjai negailėjo plojimų, o ramesnius kūrinius netrukus keitė intensyvesni ritmai. Energingasis, kartu su vokiečių didžėjumi Moritzu Friedrichu, geriau žinomu Siriusmo sceniniu slapyvardžiu įrašytas „Circus“, kartu su tėvynainiu techno muzikos žvaigžde Gesafellstein (rugsėjį turėjusio koncertuoti „Lofte“, tačiau paskutinę minutę atsisakiusio groti) sukurtas „Conquistador“ – čia netrūko ir aštresnės, tamsesnės muzikos.
Jau vakaro pradžioje suskambo sunkiosios elektronikos prieskoniais pagardintas, drauge su JAV paslapčių viešintoju, apie kibernetinio šnipinėjimo tinklą PRISM pasauliui papasakojusiu Edwardu Snowdenu įrašytas kūrinys „Exit“. Jį palydėjo vaizdo įrašas, kuriame prabyla ir pats E.Snowdenas.
Lazeriai, prožektorių šviesos, trimačiai keliasluoksnes užuolaidas išmarginę vaizdai – J.M.Jarre‘as Kauno publiką nardino lyg po kosminį erdvėlaivį. Svaiginantis buvo ir muzikos kokteilis – ramesnius ritmus keitė trankesni, vėliau vėl užleisdami vietą svajingesniems, sintezatorių skambesio pripildytiems garsams.
Pradžioje atidavęs duoklę paskutiniams savo albumams, šou įpusėjus kompozitorius prisiminė ir jį išgarsinusius hitus. Vienas po kito suskambo kūriniai iš 1976-aisiais pasaulį užkariavusio „Oxygene“, taip pat – po poros metų pasirodžiusio albumo „Equinoxe“.
Po pastarojo pristatymo, 1979-aisiais, J.M.Jarre’as net pasiekė Guinesso rekordą – į Paryžiuje tuomet vykusio albumo pristatymą po atviru dangumi susirinko daugiau nei bet kada anksčiau žmonių, jų skaičius viršijo milijoną.
Ir tai nėra vienintelis muzikanto pasiektas rekordas. Įspūdingų projekcijų lydimi jo pasirodymai metams bėgant spėjo tapti vizine kortele, o 1997-aisiais gerbėjų populiarumas dar keliskart išaugo – Maskvoje 850-ųjų metinių proga surengtas šou sutraukė net 3,5 mln. žiūrovų.
Tačiau nors Kaune minia buvo nepalyginamai kuklesnė (jų buvo apie 6 tūkst.), kompozitoriui ėmus vieną po kito groti jau klasika tapusius kūrinius tapo akivaizdu, kad didžioji dalis susirinkusių – ilgamečiai muzikanto gerbėjai.
Kompozitoriaus paraginta atsistoti ir pajudėti įsijautusi minia pakilo nuo kėdžių, kartu lingavo į taktą, negailėjo palaikymo šūksnių, garsių ovacijų.
Tačiau akimirkai arenoje pritemo, ir paėmęs į rankas mikrofoną J.M.Jarre‘as tarė: „Gerai, taupykime laiką, nebegaiškime.“ Po šių žodžių jis palypėjo laipteliu žemiau scenos, o jam virš galvos nuo lubų nusileido žalios šviesos stulpas, netrukus virtęs jau tradicine jo šou dalimi – didžiule lazerių arfa, be šio elemento jau sunku įsivaizduoti muzikanto pasirodymą.
Vėliau suskambo ir drauge su prancūzų duetu „M83“ įrašytas darbas „Glory“ – tuo metu LED gigantiškame LED ekrane už J.M.Jarre‘o nugaros pakibo trimatis žaižaruojantis burbulas.
Susirinkusiems vakaro svečias paruošė ir malonią staigmeną. Gruodžio 2 dieną, po beveik 20 metų pertraukos pasirodys jo naujas, trečias „Oxygene“ kūrinių seriją pratęsiantis albumas, jame bus įrašytos naujos, 14–20 dalys (pirmasis „Oxygene“ su šešiais kūriniais pasirodė 1976 metais, antra, 7–13 – 1997-aisiais).
J.M.Jarre‘as Kauno publikai sugrojo vieną iš dar negirdėtų kūrinių, kurį ekranuose palydėjo tradicinio Žemės planetos ir kaukolės piešinio ekranizacija.
Su Lietuvos publika prancūzas atsisveikinti neskubėjo. Į lazerių mišką šou pabaigoje žiūrovus įspraudęs J.M.Jarre'as grįžęs bisui sugrojo dar porą legendinių hitų. Galiausiai keliskart dėkodamas už šiltą sutikimą nusilenkė publikai ir vis kartojo: „Iki kito karto, iki greito“.
Po pasirodymo Kaune elektroninės muzikos guru patrauks į Lenkiją, savaitgalį jis koncertuos Lodzėje ir Katovicuose, vėliau patrauks į Čekiją, Slovakiją, Vengriją, galiausiai turą užbaigs gimtojoje Prancūzijoje – iki gruodžio vidurio šalyje jo laukia net keturi pasirodymai.