2015-aisiais prestižinis britų muzikos žurnalas „Q“ išrinko „Foals“, nei daugiau nei mažiau: geriausia šiuo metu pasaulyje esančia grupe. Į visus klausimus atsakantis apdovanojimas, kurį anksčiau šis žurnalas yra atidavęs tokioms grupėms kaip „Radiohead“, „Oasis“ ar „Coldplay“.
Po metų penketas iš Oksfordo patvirtino, kad tokio pripažinimo yra verti, surengdami didžiausius karjeros koncertus. Iš pradžių jie grojo Londono „Wembley“ arenoje, kur „Foals“ pamatyti susispaudė 12,500 tūkstančių klausytojų minia – daugiau tiesiog nebūtų tilpę. Vėliau grupė sugrojo jų statusą aukščiausioje lygoje galutinai įtvirtinusius koncertus milžiniškų britų festivalių Leedso ir Readingo pagrindinėse scenose. Anksčiau čia buvo groję tokios kultinės grupės kaip „Metallica“, „The Cure“ ar „Green Day“.
Dar 2013-aisiais „Q“ apdovanojimuose „Foals“ buvo išrinkti geriausia gyvai grojančia grupe, o kito įtakingo britų žurnalo „NME“ apdovanojimuose jie du kartus buvo nominuoti šios kategorijos prizui. „Foals“ yra išleidę koncertinį filmą „Live At The Royal Albert Hall“, keturi jų koncertai buvo išleisti kaip albumai. Muzikos apdovanojimai „Brit Awards“ praėjusiais metais jiems taip pat nusilenkė ir nominavo geriausios britų grupės kategorijoje. Čia „Foals“ varžėsi su „Blur“, „One Direction“, „Years & Years” ir jau minėtais „Coldplay“. Praėjusią vasarą jie išpildė savo seną svajonę ir pasirodė legendinėje Glastonberio festivalio Piramidės scenoje – aukščiau tą vakarą buvo tik „Muse“.
Liepos 31-ąją, apkeliavę Europą ir Ameriką, „Foals“ savo šou parodys Lietuvai ir koncertuos Kalnų parke įrengtoje scenoje. Tai bus pirmasis 13 metų grojančios roko grupės koncertas Baltijos šalyse. Nors „Foals“ jau keletą kartų šokdino apleistame Gdynios oro uoste vykstančio „Open'er“ festivalio publiką, Lietuvą žemėlapyje pasižymėjo pirmą kartą.
„Foals“ koncertų ašis yra jų vokalistas Yannis Philippakis, kurio požiūrį į pasirodymus geriausiai atspindi jo paties frazė: „Tiesiog noriu lipti ant scenos ir išprotėti.“ Afrikietės ir graiko sūnus niekada nesvajojo būti dainininku – manė, jog neturi tam reikiamos charizmos, nepasitikėjo savimi. Viso labo norėjo groti gitara. Tačiau atsitiko tradicinė istorija: grupėje tiesiog nebuvo kam dainuoti, tad Philippakis nedrąsiai atsistojo prie mikrofono.
Šiandien scenoje jis yra žvėris: kiekvieną dainą stengiasi atlikti it paskutinę gyvenime, o koncertų neužbaigia be šuolio į publiką. Kartą, kai scenos apsaugos darbuotojas norėjo neleisti jam šokti, nedaug trūko iki muštynių. Gerbėjai „Foals“ vokalistui yra šventas dalykas ir jis nori juos ne tik matyti, bet ir dalintis prakaitu.
Kiti grupės nariai, tarp kurių reikia išskirti būgnininką-mašiną Jacką Bevaną, deramai palaiko vokalisto energiją. Nors šiandien groja ramiau, „Foals“ muzikantai atėjo iš alternatyvios scenos, buvo artimi pankroko idėjoms, kurias vystė ankstesnėse savo grupėse. Jie įprato groti nedideliuose vakarėliuose, greitai, garsiai, be jokių barjerų tarp grupės ir klausytojų. Šiandien jie groja tūkstančiams, tačiau intymų santykį su klausytojais muzikantams pavyko išlaikyti. „Namų vakarėliai arenose“, – apie „Foals“ koncertus atsiliepia kritikai.
Žinoma, svarbiausias komponentas yra pati muzika. Išleidę keturis albumus „Foals“, turi įspūdingą dainų katalogą, kuriame sudėti ir svajingi, euforiški numeriai kaip „Spanish Sahara“, ir šokių muzikai artimi hitai kaip „My Number“, bei alternatyvaus roko kryptį įkūnijantis „Inhaler“ ar triuškinantis „What Went Down“. Tai daugiasluoksnės dainos, sukurtos kreipiant dėmesį į kiekvieną detalę. Kaip pastebėjo leidinys „The Line of Best Fit“, „Foals“ muzikoje gali matyti atskirų snaigių grožį, bet tada jos tave užpuola su sniego audros energija. Kontekstas, balansas tarp greito ir lėto bei skirtingų roko muzikos krypčių derinimas padaro „Foals“ koncertus įdomius ir neprailgstančius.
Yra tos grupės, kurių gyvai geriau neišgirsti, nes gali susigadinti įspūdį– ir yra tos, kurias gyvai pamatyti būtina, norint pajusti visą jų jėgą. „Foals“ yra prie antrųjų. Jų albumai puikūs, įvertinti tiek kritikų, tiek klausytojų. Paskutinis, 2015-ųjų „What Went Down“ pateko į dešimtukus šešiose šalyse, tarp jų Britanijoje ir Australijoje. Tai didelis pasiekimas roko grupei, dabartinėje solo popmuzikos atlikėjų dominuojamoje muzikos scenoje. Tačiau koncertuose buvusieji vieningai sutinka: „Foals“ gyvi pasirodymai dainas atskleidžia taip, kaip įrašai negali to padaryti. Jau šią vasarą tuo galės įsitikinti unikalaus indie, math roko ir elektronikos gerbėjai Lietuvoje.