„Blue/Yellow“ veikia jau dešimt metų – tiek, kiek trunka Ukrainos kova už laisvę. Šia proga žmonės pakviesti prisijungti prie ypatingo paramos koncerto „Mes esam Blue/Yellow“ ir visą spalį padėti Ukrainos civiliams aukojant numeriu 1499 (10 eur).
Spalio 11-osios, penktadienio, vakarą Lukiškių aikštėje Vilniuje žmonės susirinko, kad pagerbtų ukrainiečių stiprybę ir šią neįtikėtiną kelionę – nuo pirmosios paramos Ukrainai iki dabar, kai „Blue/Yellow“ tapo viena didžiausių Ukrainos rėmimo organizacijų pasaulyje.
Koncerte savo dainas Ukrainai skyrė Monika Liu, G&G Sindikatas, Gabrielė Vilkickytė, „Sisters on Wire“, Samas, Biplan, Demjan Shyan ir kiti atlikėjai su specialiai šiai sukakčiai parengta programa.
Šis koncertas – tai ne tik muzika ir vienybė, bet ir galimybė prisidėti prie svarbios misijos. Visi renginio metu surinkti pinigai bus skirti „Blue/Yellow Medical“ – savanorių medikų misijoms Ukrainoje. Šie medikai dirba ten, kur labiausiai reikia pagalbos – fronto linijose ir regionuose, neprieinamuose kitoms pagalbos organizacijoms.
Fotogalerija:
Visą spalio mėnesį galima prisidėti prie paramos Ukrainai skambindami telefonu 1499 (10 eur) arba aukodami internetu: https://blue-yellow.lt/medical/.
10 įdomių faktų apie „Blue/Yellow“:
1. Donecko oro uosto mūšis: „Blue/Yellow“ termovizoriai padėjo Ukrainos kariams per paskutines Donecko oro uosto mūšio dienas 2014 metais, kai jie koregavo artilerijos ugnį ir stabdė rusų puolimą. Tai buvo viena iš pirmųjų rimtų „Blue/Yellow“ paramos akcijų.
2. 5000 dronų: „Blue/Yellow“ buvo viena pirmųjų organizacijų pasaulyje, pradėjusių perduoti dronus Ukrainos gynėjams. Per savo veiklos laikotarpį ji nupirko ir pristatė daugiau nei 5000 dronų, padėdama stiprinti Ukrainos gynybą.
3. Pavojus komandos nariams: „Blue/Yellow“ nariai tiesiogiai patyrė karo pavojų, kai jų transporto priemonė 2015 m. buvo apšaudyta minosvaidžiais per Debalcevo mūšį rytinėje Ukrainoje. Nors situacija buvo kritinė, komandos nariai nenustojo teikti pagalbos. Ne kartą teko bėgti ir nuo artilerijos apšaudymų arba FPV dronų, Ukrainos keliais lekiant 150-160 km/h greičiu.
4. Antidroninė įranga: „Blue/Yellow“ vieni pirmųjų pradėjo bendradarbiauti su antidronų gamintojais ir tiekti juos Ukrainos kariams. Šios technologijos labai svarbios Ukrainos gynybai, nes padeda kovoti su priešo bepiločiais orlaiviais.
5. Medalis už Avdijivkos gynybą: „Blue/Yellow“ yra vienintelė užsienio organizacija, kurios narys apdovanotas Ukrainos medaliu „Už Avdijivkos gynybą“. Tai simbolizuoja ne tik jų paramą, bet ir įsipareigojimą Ukrainos laisvei.
6. Pavadinimo kilmė: „Blue/Yellow“ pavadinimą 2014 metais sugalvojo Vokietijoje gyvenanti menininkė Jūratė Sližytė, kuri buvo viena iš socialinės grupės „Blue/Yellow“ įkūrėjų. Šios grupės idėjomis tais pačiais metais buvo sukurta oficiali organizacija, kuri ir šiandien gina Ukrainą.
7. Batai kariams: Pirmaisiais veiklos metais „Blue/Yellow“ teko labai sunkiai rinkti paramą ukrainiečių kovotojams. Buvo kelionių į Ukrainą, kai organizacijos įkūrėjas Jonas Ohman atiduodavo savo batus kariams, nes trūko lėšų aprūpinti juos reikiama įranga.
8. Brangiausias ir pigiausias krovinys: Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ per „Blue/Yellow“ Ukrainai paskyrė brangiausią ir tuo pačiu metu pigiausią Ukrainai gabentą paramą - q jai skirtas transformatorius, kurio vertė siekė apie 2 milijonus eurų, tačiau likutinė balansinė vertė buvo vos 25 centai. Šis 200 MW galingumo transformatorius prisidėjo prie Ukrainos elektros tiekimo stabilizavimo.
9. Ukrainos fronto vėliava Signatarų namuose: Praėjusių metų NATO viršūnių susitikimo Vilniuje proga „Blue/Yellow“ organizavo bėgikų maratoną „Keliu vėliavą už Ukrainą NATO“, kurio metu buvo pargabenta Ukrainos vėliava tiesiai iš fronto linijos. Ši vėliava per Lietuvos prezidento rankas buvo perduota Ukrainos prezidentui, o vėliau iškelta Lukiškių aikštėje Vilniuje. Dabar ji saugoma Signatarų namų muziejuje.
10. Medikų misijos: 9-aisiais veiklos metais „Blue/Yellow“ pradėjo humanitarines „Blue/Yellow Medical“ misijas. Dabar jose reguliariai dalyvauja 16 Lietuvos medikų savanorių, kurie pasikeisdami vyksta į deokupuotus Ukrainos regionus ir padeda civiliams, suteikdami būtinąją medicininę pagalbą.