2023 09 08

Paskutiniame Kristupo festivalio koncerte – jautrūs Kazickų anūkės žodžiai ir NIKO susitikimas su vargonais

Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje jautriu Vilniaus miesto naujų idėjų kamerinio orkestro NIKO ir vargonininkės Renatos Marcinkutės-Lesieur koncertu baigėsi 29-asis Kristupo festivalis. „Šių metų festivalis iš anksto buvo užprogramuotas ekstremaliam emociniam intensyvumui ir naujoms patirtims, kurias sukūrė itin charizmatiški, tūkstantines gerbėjų minias visame pasaulyje įkvepiantys atlikėjai“, – sako festivalio vadovė Jurgita Murauskienė.
NIKO ir Renatos Marcinkutės-Lesieur koncertas Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje
NIKO ir Renatos Marcinkutės-Lesieur koncertas Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje / Modesto Endriuškos nuotr.

„Sakralinės valandos“ – sena Kristupo festivalio tradicija, kurią įgyvendinti nuo pat pradžių padėjo meno mecenatai Aleksandra ir Juozas Kazickai. Jų įkurtas fondas iki šiol vilniečiams suteikia galimybę geriausių atlikėjų klausyti nemokamai.

„Matau, kaip sėdžiu čia, bažnyčios suole, o mano seneliai – Aleksandra ir Juozas Kazickai – apsikabinę skęsta vargonų skambesyje“, – prieš koncertą kalbėjo į Lietuvą iš JAV atvykusi ir koncerte dalyvavusi Kazickų anūkė Katerina Kazickas. Ji prisiminė, kad pastarąjį kartą Šv. Kazimiero bažnyčioje ji lankėsi per senelių vestuvių 60-ųjų metinių jubiliejų, ir pridūrė, kad Kazickų fondas didžiuojasi galėdamas remti Kristupo festivalį ir „Sakralinių valandų“ koncertus.

Modesto Endriuškos nuotr./Katerina Kazickas
Modesto Endriuškos nuotr./Katerina Kazickas
Modesto Endriuškos nuotr./NIKO ir Renatos Marcinkutės-Lesieur koncertas Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje
Modesto Endriuškos nuotr./NIKO ir Renatos Marcinkutės-Lesieur koncertas Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje

„Sakralinių valandų“ meno vadovė, vargonininkė R.Marcinkutė-Lesieur sako, kad festivaliui yra labai svarbus Kazickų šeimos fondo asmeninis domėjimasis festivaliu ir nuolatinė globa. „Esu nustebusi, kaip per tuos metus išaugo, subrendo mūsų publika, džiaugiuosi matydama, kad žmonės yra ištroškę, ilgisi išliekamąją vertę turinčios muzikos. Buvo nuostabu, kokioje tyloje, perpildytoje bažnyčioje, šiais metais buvo klausoma J.S.Bacho „Goldbergo variacijų“, – dalijasi šių metų koncerto įspūdžiais meno vadovė, pridurdama, kad koncertų rengėjams geriausias atlygis yra matyti klausytojų ramybę ir susikaupimą, po koncertų nušvitusius jų veidus.

Modesto Endriuškos nuotr./Renata Marcinkutė-Lesieur, Gediminas Gelgotas
Modesto Endriuškos nuotr./Renata Marcinkutė-Lesieur, Gediminas Gelgotas

R.Marcinkutė-Lesieur teigia, kad kyla itin stipri jaunųjų vargonininkų karta – praėjusią vasarą festivalyje grojo Tarptautinio M.K.Čiurlionio konkurso nugalėtoja Hyun Sun Park, šiemet – J.P. Sweelincko konkurso nugalėtojas Marcinas Kucharczykas. Jaunųjų muzikantų meistriškumas, meninė branda yra pribloškiantys, o muzikoje trykštanti energija negali nežavėti.

Birželį prasidėjęs, tarptautiniu kokybės ženklu „EFFE Label“ įvertintas Kristupo festivalis visą vasarą su miestiečiais ir Vilniaus svečiais dalijosi pasaulio muzikos skambesiu. Festivalio vadovė J.Murauskienė sako, kad atlikėjai lūkesčius pateisino su kaupu: „Koncertuose mačiau pašėlusias klausytojų ovacijas, nuoširdų juoką, graudulį, netgi vieną kitą išsiliejusią ašarą ir nepaprastą bendrystės jausmą, kurį mes, rengėjai, išgyvenome kartu su atlikėjais ir publika“, – sako ir priduria, kad kolektyvinė patirtis yra tikroji festivalio supergalia.

Modesto Endriuškos nuotr./Augusta Zuokė
Modesto Endriuškos nuotr./Augusta Zuokė

Festivalio organizatorė pastebėjo, kad atsiranda vis daugiau smalsių klausytojų, kurie nori patirti vis daugiau muzikos pasaulio. Nepaisant to, kad daugiau nei pusė pagrindinės programos atlikėjų Lietuvoje viešėjo pirmąjį kartą – kultinė portugalų kūrėja ir atlikėja Luísa Sobral, „Latin Grammy“ laureatė Gaby Moreno, prancūzų trimito sensacija Lucienne Renaudin Vary, moderniojo sevdah herojus Božo Vrečo, vienas geriausių britų a cappella kolektyvų „The Gesualdo Six“, bilietai buvo išpirkti dar gerokai iki pasirodymų. Neatsiliko ir lietuviai – pianistė Ieva Dūdaitė tą patį vakarą surengė du pasirodymus vieną po kito. „Tai – didžiulis ir labai svarbus mūsų darbo įvertinimas“, – teigia J.Murauskienė.

Festivalis šiais metais įsiliejo į Šv. Juozapato, siejusio Lietuvą ir Ukrainą, metų minėjimą, tęsė prasmingą bendradarbiavimą su Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“.

„Nors įspūdžiai ir potyriai dar švieži, nesusigulėję, jau ruošiamės kitiems metams, kurie Kristupo festivaliui bus jubiliejiniai. 30-osios Kristupo vasaros renginiuose klausytojų ir žiūrovų lauksime 2024-ųjų liepos 1–rugpjūčio 27 dienomis“, – kitų metų festivalio datą atskleidė vadovė J.Murauskienė.

Fotogalerija:

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai