Lietingą pirmadienio vakarą Valdovų rūmų kieme klasikinės muzikos gurmanų laukė elitinis tarptautinio pripažinimo pelniusių muzikantų koncertas. Po atviru dangumi su savo vadovaujamu orkestru „Kremerata Baltica“ pasirodė legendinis smuikininkas, maestro Gidonas Kremeris.
G.Kremerio repertuaras yra neįprastai platus ir įvairus, apimantis daugelį klasikinių ir romantiško periodo kūrinių, kuriems maestro suteikia šviežumo ir modernumo. Muzikantas ypatingą dėmesį skiria ir naujų talentingų kompozitorių bei nepelnytai pamirštų autorių kūrybai.
Valdovų rūmų kieme surengta pasaulinė pianisto ir kompozitoriaus Andriaus Žlabio premjera smuikui solo ir styginiams „Perpetuum“, taip pat atlikta M.Weinbergo daugiasluoksnė, konstrastingų ritmų ir netikėtų garsinių išraiškų Simfonija Nr. 10 styginiams, kurioje Gidonas Kremeris griežė orkestro pirmuoju smuiku.
Koncerte klausytojai taip pat išgirdo originalumu išsiskiriantį, galingą M.Musorgskio muzikos šedevrą – fortepijoninių pjesių ciklą „Parodos paveikslėliai“, aranžuotą styginiams ir perkusijai. Sukurti šį ciklą autorių įkvėpė jo gero bičiulio dainininko ir architekto Viktoro Hartmanno meno kūriniai.
Muzikinę programą pagyvino specialios vaizdo projekcijos, kuriose Maximo Kantoro paveikslai.
G.Kremeriui Vilnius simbolizuoja kūrybinę pradžią
Būtent Vilniuje latvių kilmės smuikininkas G.Kremeris kadaise sugrojo savo pirmąjį rečitalį. Dabar jis su orkestru keliauja po visą pasaulį – nuo Japonijos iki Šiaurės Amerikos, koncertuoja prestižiškiausiose pasaulio scenose kartu su žymiausiais orkestrais ir dirigentais.
Šis muzikos genijus išsiskiria savo repertuaro charakteristika, kuri aprėpia įvairiausią muziką – nuo klasikos, romantizmo iki XX a. vidurio kompozitorių novatorių opusų bei šiuolaikinių Lietuvos ir užsienio autorių kūrybos, dažnai nepelnytai pamirštos. Tarptautiniai apdovanojimai, pavydėtinas darbštumas, ryžtas ir originalus muzikinis mąstymas G.Kremeriui pelnė pasaulinį pripažinimą.
Pats aukščiausias atlikėjo įvertinimas – muzikos pasaulio Nobelio premija vadinamas Japonijos meno asociacijos „Praemium Imperiale“ apdovanojimas.
Tarp „Kremerata Baltica“ apdovanojimų –„Grammy“
Maestro indėlį į klasikinės muzikos istoriją atskleidžia ir 1997 m. jo paties suburtas kamerinis orkestras, Baltijos šalių pasididžiavimas – „Kremerata Baltica“, kuriame groja talentingiausi Lietuvos, Latvijos ir Estijos muzikantai.
Kolektyvas išleido daugiau nei 20 kompaktinių plokštelių, tarp jų – prestižiniai „Echo Klassik“ ir „Grammy“ įvertintas „After Mozart“, „Grammy“ nominuoti Georgeso Enescu ir Mieczyslawo Winbergo muzikos albumai. 2009-aisiais kūrybinga kolektyvo veikla buvo įvertinta japonų „Praemium Imperiale“ prizu, o 2016 m. trofėjų kolekciją papildė antrasis „Echo Klassik“ apdovanojimas už Dmitrijaus Šostakovičiaus fortepijoninių koncertų albumą, įgrotą su rusų pianiste Ana Vitinskaja.
2019 m. gegužės 3-iąją pasaulinė garso įrašų kompanija „Deutsche Grammophon“ išleido lenkų kompozitoriaus Mieczysławo Weinbergo kompaktinę plokštelę, kurios autoriai – „Classic FM“ geriausia pasaulio dirigente moterimi pripažinta M. Gražinytė-Tyla, smuikininkas Gidonas Kremeris, Birmingemo miesto simfoninis orkestras ir „Kremerata Baltica“.
„Kremerata Baltica“ tapo puikia Baltijos kultūros ambasadore – šiandien šį orkestrą, išsiskiriantį subtiliu skambesiu, gyvybingumu ir originalumu, žino visas pasaulis. Per pastaruosius du dešimtmečius G. Kremeris ir jo įkurtas ansamblis intensyviai koncertavo, pasirodė garsiausiuose pasaulio festivaliuose ir koncertų salėse bei praturtino muzikos lobyną.
Koncerto akimirkos – galerijoje: