Neįtikėtinos sėkmės sulaukęs projektas daugeliui apie modelio karjerą svajojančių merginų atrodė kaip svajonės išsipildymas. Žymiausių fotografų blyksčių šviesoje norėjusios atsidurti merginos net nenutuokė, kad po daugelio metų, jau pasibaigus šou, ne viena iš jų kalbės apie patirtas psichologines traumas ir terorą iš pačios projekto sumanytojos ir vedėjos Tyros Banks.
Viskas prasidėjo 2003 metais, kai tuo metu dar visai šviežias sumanymas sukombinuoti realybės šou ir modelių konkursą pasiekė televizijos eterį. Ir nors idėja tiek reitingų, tiek susidomėjimo prasme, regis, iš karto pasiteisino, tačiau kontroversijos šešėlis projektą lydėjo nuo pačių pradžių.
Žinoma, vienas iš pagrindinių prieštaros taškų buvo kūno kulto sureikšminimas projekte. Daugeliui kilo klausimas, ar jaunoms merginoms, stebinčioms projektą, yra diegiamas teisingas grožio suvokimas. Ir nors beveik kiekviename sezone dalyvaudavo bent po vieną apkūnesnę merginą, visgi rampų šviesos sukdavosi į lieknutes, aukštas dalyves. Įvairovė, kurios neva siekė prodiuseriai, formuodami dalyvių sąstatą pasirodė labiau butaforinė negu nuoširdi.
Ir čia galima kalbėti ne tik apie kūno formų įvairumą, tačiau ir apie rasinio pagrindo skandalus
Ir čia galima kalbėti ne tik apie kūno formų įvairumą, tačiau ir apie rasinio pagrindo skandalus. Kontroversiškų momentų netrūko fotosesijų metu. Ketvirtame sezone žiūrovams pro akis nepraslydo fotosesija, kurioje merginoms buvo liepta įkūnyti skirtingų rasių atstoves, ant rankų laikančias kūdikį. Panaši fotosesija buvo atliekama ir trylikto sezono metu, kai nepasimokę iš praeities klaidų, prodiuseriai dalyves grimavo tarsi jos būtų dviejų skirtingų rūšių palikuonės.
Žinant, kokia jautri yra rasinė tema tiek tarp žiūrovų, tiek tarp iš įvairių kraštų atvykusių dalyvių, galima daryti prielaidą, kad šou stokojo taktiškumo, juolab kad ir žiūrovai dažnai kritikuodavo fotosesijų sumanymus.
Atjautos stygiaus buvo pastebima ir kitų epizodų metu. Ypač išaušus vadinamų pagražinimų ar pasikeitimų (angl. makeover) laikui. Siekiant paversti dalyves labiau tinkamomis mados industrijai, maždaug trečios serijos metu jos būdavo siunčiamos į grožio saloną, kur stilistai perdažydavo plaukus, pakeisdavo šukuoseną ar kirpimą. Žinoma, netrūko ir drastiškų pasikeitimų dažniausiai prieš merginų valią.
Nors ašarų ir pykčio priepuolių pasitaikydavo beveik kiekviename sezone, tačiau tik paskutiniojo – 24 – sezono dalyvė Jeana Turner prabilo apie Tyros manipuliacijas. Mergina turėjo įgimtą plikimą ir ligą, neleidusią plaukams augti apskritai – netgi merginos antakiai nebuvo natūralūs. Dėl šio sindromo Jeana labai kompleksavo, tad nešiojo ilgų juodų plaukų peruką. Visų pirma, jai buvo žadama, kad Jeana ir po išvaizdos pokyčių gaus peruką, sukurtą specialiai jai, tačiau galiausiai buvo nuimtas senasis, o mergina nuskusta plikai.
Tik paskutiniojo – 24 – sezono dalyvė Jeana Turner prabilo apie Tyros manipuliacijas
Jeana ir tapo pirmąja Tyros Banks nuodėmių mazgo atrišėja, prabilusia ne tik apie šou vedėjos melą, bet ir apie nepaliaujamą supermodelio terorą merginoms, psichologinį smurtą, spaudimą. „Youtube“ kanale Oliver TwiXt daugelis buvusių dalyvių atsiliepia apie „Topmodelių“ patirtį kaip traumuojančią ir pažeidusią jų psichinę sveikatą.
9 sezono dalyvė Jenah prabilo apie potrauminio streso sutrikimus, 18 sezono dalyvavusi Alisha White taip pat antrina, kad pagrindinė sukrėtimų priežastis buvo būtent Tyros Banks elgsena ir manipuliacijos. Abi merginos pripažįsta, kad šou prasivėrusias psichines žaizdas po projekto gydėsi dar ne vienerius metus. Tiesa, už psichologinį smurtą atsakomybę, anot buvusių dalyvių, turėtų prisiimti ne tik Tyra, tačiau ir visa kūrybinės komanda bei žiuri nariai.
Ne paslaptis, kad prieš realybės šou merginoms yra atliekami psichologiniai ir fiziniai testai, kurių užduotis yra patikrinti merginų atsparumą stresui, įtampai. Taip yra pasirenkami ir taikiniai, aukos, kurioms bus taikomas didžiausias spaudimas.
Projekto pradžioje, žinoma, merginos pasirašo sutartis, jog dar kurį laiką po šou nekalbės apie vidinę mados projekto virtuvę. Visgi kalbančiųjų tiek minėtame „Youtube“ kanale, tiek kitose platformose pastaruoju metu daugėja. Prabilo ir žiuri nariai Jay Manuelis bei Nigelis Barkeris.
Ne paslaptis, kad prieš realybės šou merginoms yra atliekami psichologiniai, fiziniai testai, kurie patikrina merginų atsparumą stresui, įtampai. Taip yra pasirenkamos aukos, kurioms bus taikomas didžiausias spaudimas
Jay Manuelis pabrėžė šou vyravusią Tyros Banks vienvaldystę ir tai, kaip merginų išvaizdos keitimų metu Tyra paskutinę akimirką galėdavo savavališkai nuspręsti nukirpti ar perdažyti dalyvę visai kitaip nei buvo tartasi su komanda. Tiek Jay, tiek kiti į kameras turėdavo šypsotis ir girti Tyros sprendimą, nors suprasdavo, kad įvaizdis atrodo prastai, o kartais net tragiškai blogai.
Kita vertus, matyt, visų blogybių krauti vien ant Tyros Banks nereikėtų. Juk prie projekto dirbo dešimtys žmonių, tad nederėtų nusiplauti rankų, jeigu dešimtį metų jie, būdami šio šou dalimi, tylėjo ir taip pakluso žaidimo taisyklėms.
„Topmodeliai“ tikrajame mados pasaulyje visada turėjo nekokią reputaciją. Labai retai merginos iš šou mados pasaulyje pasiekdavo daug ar žengdavo žymiausių prekių ženklų podiumais – tokius pavyzdžius būtų galima skaičiuoti ant rankų pirštų. Visgi daugelis dizainerių į projektą nežvelgė patikimai ir interpretavo jį kaip eilinį televizijos realybės šou, o ne tikrų supermodelių kalvę.
Kol kas belieka tik spėlioti, ar šou grįš, ir jeigu taip, ar jame pasirodys Tyra Banks, tačiau šešėlis jau yra mestas. Uždangai prasiskleidus ir viešumoje pasirodžius visoms detalėms, gerokai ėmė klibėti tiek paties projekto, tiek jo galvos – Tyros Banks – autoritetas. Pasirodo, kad blizgantis mados podiumas tėra fasadas, maskuojantis purvinus, traumuojančius, voratinkliais apipintus užkulisius.