Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as antradienį atidarydamas keturias dienas truksiančią konferenciją Londone savo ruožtu pabrėžė, kad tik „silpnas arba nepilnavertis vyras“ išnaudoja moteris. Šį pareiškimą auditorija palydėjo pritarimo šūksniais.
Surengta konferencija yra dvejus metus trukusios Jungtinių Tautų (JT) specialiosios pasiuntinės Angelinos Jolie ir Williamo Hague'o kampanijos rezultatas.
Aukšto rango pareigūnai iš daugiau kaip 100 valstybių, tarp jų – JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry, Londono parodų ir suvažiavimų centre „Excel Centre“ prisidėjo prie daugiau kaip 900 ekspertų, nevyriausybinių organizacijų narių, aukų ir religinių lyderių.
Vykdydami savo kampaniją už pasaulio dėmesio atkreipimą į šią problemą, Angelina Jolie ir Williamas Hague'as lankėsi Kongo Demokratinėje Respublikoje ir Bosnijoje, kur susitiko su lytinio smurto karo metu aukomis.
Prasidedant susitikimui „Global Summit to End Sexual Violence in Conflict“, kuris truks iki penktadienio, Angelina Jolie sakė, kad Bosnijoje su Williamu Hague'u sutiko moterį, kuri vis dar gėdijasi pasakyti sūnui, jog buvo išžaginta.
„Ši diena yra jai, – sakė Angelina Jolie. – Manome, tai išties yra susitikimas, nepanašus į jokius į kitus“.
Kalboje, kurią lydėjo audringi plojimai, Angelina Jolie sakė, kad mitas, jog išžaginimai karo metu yra neišvengiami: „Čia nėra nieko neišvengiama, tai karo ginklas, nukreiptas prieš civilius gyventojus. Tai neturi nieko bendra su seksu ir yra glaudžiai susiję su galia“.
Pasak garsios aktorės, tarptautinei bendrijai reikia siekti, kad teisingumas taptų norma. Ji paragino išžaginimų per konfliktus prevencijos klausimą įtraukti į visų armijų, taikos palaikymo pajėgų ir policijos parengimo programas.
„Visas šis klausimas per ilgai buvo tabu“, – sakė ji.
Angelina Jolie pažymėjo, kad dėl priskiriamos gėdos aukos jaučiasi menkavertės ir tai „palaiko neišmanymą, tokį, kaip mintis, kad išžaginimas yra kaip nors susijęs su normaliais seksualiniais impulsais“.
„Tačiau visų svarbiausia, kad tai sudaro sąlygas žagintojui išsisukti. Jie jaučiasi virš įstatymo, nes įstatymas retai juos paliečia, o visuomenė juos toleruoja“, – kalbėjo aktorė.
Čia nėra nieko neišvengiama, tai karo ginklas, nukreiptas prieš civilius gyventojus. Tai neturi nieko bendra su seksu ir yra glaudžiai susiję su galia.
Williamas Hague'as paskelbė, kad Didžioji Britanija pažadės skirti dar 6 mln. svarų padėti aukoms.
Per minimą susitikimą įvyks 150 renginių, atvirų visuomenei, kurie, kaip tikisi organizatoriai, bus didžiulės pratybos šviečiant visuomenę. Beveik 150 vyriausybių pritarė deklaracijai dėl įsipareigojimo nutraukti seksualinį smurtą konfliktų metu. Organizatoriai taip pat nori gerinti išžaginimų karo zonose dokumentavimą, kad būtų galima inicijuoti daugiau teismo procesų.
Liesl Gerntholtz iš „Human Rights Watch“ AFP sakė, kad nors dauguma aukų yra moterys ir mergaitės, daugėja duomenų, kad taikomasi ir į vyrus.
Trečiadienį Williamas Hague'as ir Angelina Jolie pristatys tarptautinį pasiūlymų protokolą.