Tūkstančiai žmonių, susirinkusių iš arti ir toli, palydėjo Muhammadą Ali į paskutiniąją kelionę jo gimtojo miesto Luisvilio (Kentukio valstija) gatvėmis. Muhammadas Ali, kurio tikrasis vardas – Cassius Marcellus Clay jaunesnysis, gimė Luisvilyje 1942 metų sausio 17 dieną, rasinės segregacijos laikais.
Sunkiasvorių bokso triskart pasaulio čempionas mirė praeitą savaitę po dešimtmečius trukusios kovos su Parkinsono liga, būdamas 74 metų.
Laidotuvių procesija 9 val. vietos laiku pajudėjo 600 tūkst. gyventojų turinčio miesto gatvėmis.
Procesijos maršrutas vedė per svarbias Muhammado Ali gyvenimo vietas: jo vaikystės namus, Muhammado Ali centrą, Afroamerikiečių paveldo centrą ir, be abejo, Muhammado Ali bulvarą, kol pasiekė Keiv Hilo kapines, kuriose įvyko privati laidotuvių ceremonija.
Tarp karsto nešėjų buvo Holivudo aktorius Willas Smithas, nominuotas „Oskarui“ už Muhammado Ali vaidmenį filme apie jo gyvenimą, ir buvęs sunkiasvorių bokso čempionas Lennoxas Lewisas.
Muhammado Ali laidotuvėse taip pat dalyvavo Arnoldas Schwarzeneggeris, Davidas Beckhamas, Mike'as Tysonas, Billas Clintonas, reperis Common ir kt.
Vienas nežinomas asmuo buvo pažadėjęs visą kelią iki žvaigždės kapo nubarstyti rožių žiedlapiais.
Penktadienio popietę Muhammado Ali atminimas buvo pagerbtas per ekumenines pamaldas didelėje sporto arenoje, kurioje susirinko valstybių lyderiai, iškilūs svečiai ir paprasti gerbėjai. Tame renginyje dalyvavo daugiau negu 15 tūkst. žmonių. Nemokami bilietai buvo išdalyti per pusvalandį, o juodojoje rinkoje suklestėjo prekyba.
„Netekom ikonos“
Per ceremoniją buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas ir komikas Billy Crystalas pasakė atsisveikinimo kalbas.
Barackas Obama žmogaus, kurį jis vadino savo „asmeniniu didvyriu“, laidotuvėse nedalyvaus, nes jos sutampa su šalies vadovo dukros Malios mokyklos baigimo ceremonija.
Tačiau Barackas Obama ketvirtadienį paskelbė vaizdo pranešimą, per kurį parodė dvi iš Muhammado Ali gautas atminimo dovanas: nuotraukų albumą ir porą bokso pirštinių, kurias jis visą laiką laikė Baltuosiuose rūmuose.
„Šią savaitę netekom ikonos, – sakoma Baracko Obamos pranešime, paskelbtame „Facebook“. – Žmogaus, kuris, mano nuomone, išlaisvino afroamerikiečių protus, leisdamas suvokti, kad jie gali didžiuotis esantys tokie, kokie yra.“
„Augau jį stebėdamas. Augant mano tapatybė buvo formuojama jo pasiekimų, – pridūrė prezidentas. – Neįtikėtini meilės ir palaikymo ženklai, kuriuos jis man rodė, buvo viena didžiausių palaimų per mano gyvenimą.“
Ceremonijoje taip pat turėjo dalyvauti Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, bet jis sutrumpino savo vizitą Jungtinėse Valstijose, iškilus nesutarimų su laidotuvių organizatoriais, penktadienio rytą pranešė turkų žiniasklaida.
Konfliktas kilo, kai organizatoriai atsisakė leisti Recepui Tayyipui Erdoganui ketvirtadienį per musulmoniškas pamaldas padėti ant Muhammado Ali karsto drobulę iš Kaabos – kubo pavidalo statinio švenčiausios Islamo mečetės Mekoje centre, rašo dienraštis „Hurriyet Daily News“, remdamasis prezidentūros pareigūnų informacija.
Recepo Tayyipo Erdogano asmens sargybiniai ir JAV slaptosios tarnybos pareigūnai taip pat apsistumdė, kartu lydėdami Turkijos lyderį, pridūrė laikraštis.
Musulmoniškos pamaldos
Ketvirtadienio popietę tūkstančiai įvairių tikėjimų ir etninių grupių atstovų dalyvavo musulmoniškose pamaldose Muhammado Ali atminimui, kurios vyko erdvioje arenoje „Freedom Hall“.
Trumpos pamaldos Luisvilyje pradėjo dvi dienas vyksiančius atsisveikinimo renginius, kuriuose dalyvaus iškilūs svečiai ir paprasti gerbėjai, norintys pareikšti pagarbą žmogui, žinomam tiek dėl ištvermės ringe, tiek dėl socialinio aktyvizmo.
„Buvo nuostabu matyti visas tas skirtingas tautybes, kultūras ir rases sueinant kartu. Nors labai liūdna, kad jis mirė, bet visa tai labai įkvepia“, – sakė musulmonė savivaldybės darbuotoja Makeeba Edmund.
Musulmonai vyrai ir moterys meldėsi atskirose eilėse, o dauguma moterų buvo prisidengusios šydais.
Šios pamaldos vyko arenoje, kurioje vyko paskutinė Muhammado Ali kova jo gimtajame mieste. Per tą kovą 1961 metų lapkričio 29 dieną jis įveikė Willį Besmanoffą.
Tarp atėjusių atiduoti pagarbą buvo Senegale gimęs 54 metų Babacaras Gaye, kuris prisiminė paauglystėje žiūrėdavęs Muhammado Ali kovas savo namuose Dakare.
„Susirinkdavo bent 60 žmonių, kurie žiūrėdavo transliaciją per mažą nespalvotą televizorių“, – Babacaras Gaye pasakojo AFP.
Cassius Marcellus Clay atsivertė į islamą 1964 metais ir persivardijo Muhhamadu Ali, o tas jo žingsnis sukrėtė Ameriką.
„Įgyvendinti jo palikimą“
„Muhammadas Ali labai, labai reikšmingas musulmonų bendruomenei“, – anksčiau sakė imamas Zaidas Shakiras, padėjęs organizuoti gedulingas pamaldas.
„Svarbu jį išlydėti kuo geriausiai“, – pridūrė musulmonų dvasininkas sakydamas, kad Muhammadas Ali tikriausiai būtų norėjęs, kad boksininko sekėjai „pagerbtų jo atminimą, įgyvendintų jo palikimą ir mylėtų vieni kitus“.
Milijonams musulmonų visame pasaulyje Muhammadas Ali tapo tikruoju islamo veidu, propagavusiu taiką ir pakantumą.
Šemsudinas Haseljičius atvyko gyventi į Luisvilį iš mažo kaimo vidurio Bosnijoje, kai buvo sužeistas per karą 1993 metais. Jis prisiminė, kaip visa bendruomenė rinkdavosi žiūrėti per televiziją Muhammado Ali kovų, paprastai transliuojamų apie 4 val. ryto, viename iš dviejų kaimo namų, kuriuose buvo televizoriai.
„Vienas iš mūsų vyresniųjų praktiškai atmintinai žinojo visas jo kovas, – sakė 54 metų vyras. – Tais laikais nebūdavo daug pramogų, todėl žmonės susirinkdavo ir prašydavo jo: „Eikš, papasakok kovas.“