Primename, jeigu norite vienu metu kartu su visu pasauliu sužinoti, kam atiteks „Oskarai“, naktį iš sekmadienio į pirmadienį, 2 val., įsijunkite oficialią „Oskarų“ svetainę Oscar.go.com, kur ceremonija bus transliuojama tiesiogiai internetu. Neišlaukę ceremonijos arba užmigę, visas svarbiausias naujienas galės perskaityti portale Žmonės.lt vos prabudę pirmadienio rytą.
Režisierius veteranas S.Spielbergas, pretenduojantis į savo pirmą geriausio filmo „Oskarą“ po 1994 metų „Šindlerio sąrašo“ (Schindler's List), turi daugiausiai – 12 – nominacijų, bet „Operacija „Argo“ iki šiol šlavė kitus Holivudo sezono apdovanojimus, nors „Oskarų“ nominacijų turi „tik“ septynias.
S.Spielbergas, kuris prieš du mėnesius sezoną pradėjo pirmaudamas, o vėliau atsiliko, sekmadienį gali būti patogioje padėtyje geriausio režisieriaus „Oskarui“ laimėti – B.Affleckas šioje kategorijoje negali jo įveikti jau vien dėl to, kad nebuvo joje nominuotas, ir tai laikoma tam tikru pastarojo ignoravimu.
Tačiau ir toje kategorijoje veterano galėtų laukti nesėkmė, nes tarp jo varžovų yra Taivane gimęs Angas Lee, pastatęs „Pi gyvenimą“ (Life of Pi), Davidas O.Russellas, nominuotas už „Optimisto istoriją“ (Silver Linings Playbook), ir austras Michaelis Haneke, kurio „Meilė“ (Amour) gavo pagrindinį Kanų festivalio apdovanojimą.
Beveik tikra yra viena – kad „Linkolno“ žvaigždė Danielis Day-Lewisas sekmadienį bus paskelbtas geriausiu aktoriumi. Tai būtų rekordinis trečias geriausio aktoriaus „Oskaras“ šiam britų ir airių aktoriui po pergalių 1990 metais už filmą „Mano kairė koja“ (My Left Foot) ir 2008 metais už juostą „Bus kraujo“ (There Will Be Blood).
Drovus D.Day-Lewisas, kuris garsėja skrupulingu rengimųsi darbams ir kuris kelias savaites praleido invalido vežimėlyje, kai rengėsi vaidmeniui filme „Mano kairė koja“, laikosi kukliai, nors ir šį sezoną jau ne kartą lipo ant scenos sakyti padėkos kalbų.
„Akademijos nariai mėgsta netikėtumus, tad blogiausia, kas gali tau nutikti, yra lūkesčių puoselėjimas“, – sakė jis, praėjusį mėnesį laimėjęs Ekrano aktorių gildijos (SAG) geriausio aktoriaus apdovanojimą.
„Manau, jie galbūt būtų patenkinti, jei tai būtų kas nors kitas“, – pridūrė jis.
Varžybose dėl geriausios aktorės „Oskaro“ iš pradžių favoritė buvo Jessica Chastain, kuri suvaidino CŽV agentę, medžiojančią Osamą bin Ladeną filme „Taikinys #1“ (Zero Dark Thirty), bet dabar vis dažniau minima Jennifer Lawrence, vaidinanti „Optimisto istorijoje“.
„Bado žaidynių“ (Hunger Games) žvaigždė J.Lawrence pagyras pelnė už išėjimą iš komforto zonos dėl susipainiojusios našlės vaidmens šioje romantinėje komedijoje su pipiriukais.
Geriausios antrojo plano aktorės varžybų baigtis yra sunkiau prognozuojama, bet favoritė vis tiek turbūt yra Anne Hathaway, sukūrusi širdį veriantį vaidmenį miuzikle „Vargdieniai“ (Les Miserables), kuris taip pat yra nominuotas geriausio filmo kategorijoje.
Sunkiausiai prognozuojama kova tikriausiai yra dėl geriausio antrojo plano aktoriaus „Oskaro“, bet kai kas mano, kad laimėti turėtų Holivudo legenda Robertas De Niro, atlikęs vaidmenį „Optimisto istorijoje“.
Tačiau jis turi stiprius varžovus: austrą Christophą Waltzą, kuris vaidina nusikaltėlių medžiotoją Quentino Tarantino krauju persunktame „Ištrūkusiame Džango“ (Django Unchained), ir Tommy Lee Jonesą iš „Linkolno“.
Užsienio fronte aiškus favoritas yra „Meilė“, kuri už jaudinamą pasakojimą apie pagyvenusių žmonių porą, besigrumiančią su sunkia fizine ir psichine liga, pernai Kanų kino festivalyje pelnė „Auksinę palmės šakelę“.
Pagrindinė šio filmo aktorė, prancūzė Emmanuelle Riva, galėtų net pridaryti „nemalonumų“ geriausios aktorės kategorijoje, mano kai kurie kritikai. Jei taip nutiktų, ji būtų tik šeštas „Oskarą“ gavęs filmo ne anglų kalba aktorius.
E.Riva, kuriai sekmadienį sueis 86-eri, taip pat yra seniausia kada nors nominuota aktorė. Jai teks varžytis ir su jauniausia kada nors nominuota aktore – devynerių Quvenzhane Wallis iš filmo „Pabaisos iš laukinių pietų“ (Beasts of the Southern Wild).
Emmanuelle Riva |
Quvenzhane Wallis |
„Meilė“ taip pat yra tarp devynių geriausio filmo kategorijoje nominuotų juostų, tačiau šioje kategorijoje favoritu nėra laikoma.
Spalvingesnėje animacinių filmų kategorijoje pagrindiniais varžovais laikomi „Karališka drąsa“ (Brave) apie škotų princesę ir „Ralfas Griovėjas“ (Wreck-It Ralph) apie kompiuterinių žaidimų piktadarį, kuriam nusibosta būti blogam.
Pastarasis filmas – greitas ir linksmas – yra subtilus pagarbos kompiuterinių žaidimų kartoms pareiškimas, nuotaikinga istorija, turinti patikti ir kino žiūrovams, ir animatoriams iš Kino meno ir mokslo akademijos.