Kai įžymybės nuklysta į sudėtingus užsienio politikos klausimus, joms tai gali tapti minų lauku, kur diplomatams ir kovotojams už žmogaus teises tenka stengtis suvaldyti padarytą žalą.
Žinoma, reikia pripažinti, kad daugelis žvaigždžių, tokių kaip Bobas Geldofas, Bono, George'as Clooney ar Angelina Jolie, sėkmingai naudoja savo šlovę, – ir dažnai asmeninį turtą – kad atkreiptų dėmesį į žiaurius nusikaltimus ar pažeidimus.
„Šie žmonės tikrai įsigilino ir supranta šiuos klausimus taip, kaip daugelis žmogaus teisių ar humanitarinės pagalbos profesionalų, ar net geriau“, – sakė Brianas Dooley, organizacijos „Human Rights First“ direktorius.
Kardashianai ir Paris Hilton kraunasi labai gražius turtus, apsimesdami kvailiais. Niekada nė minutės netikėjau, kad jie tokie yra, – sakė R.Thompsonas.
„Jie gali palaikyti nuovokų pokalbį ir labai veiksmingai užsiimti lobizmu, efektyviau už nevyriausybines organizacijas esant tam tikriems kontekstams“, – sakė jis.
Tačiau problemų atsiranda, kuomet kai kurios žvaigždės, galbūt naiviai prisiima gerai apmokamus įsipareigojimus, kuriais galima pasinaudoti palankiau nušviečiant prieštaringai vertinamas kompanijas ar despotiškus režimus.
Drauge su žvaigždės galia eina didelė atsakomybė ir savo stabukams taikome aukštesnius standartus nei daugumai kitų žmonių, sakė B.Dooley.
„Man jų truputėlį gaila. Jei esi įžymybė ir nori panaudoti savo prekės ženklo galią geram reikalui, tai yra minų laukas“, – sakė jis AFP.
„Tad tiems, kas tai daro ir daro tinkamai, tikrai reiktų paploti“, – sakė jis.
Tačiau viskas labai lengvai gali pasisukti nepageidaujama linkme.
Taip kilo sambrūzdis dėl S.Johansson, kuri praėjusį mėnesį pasitraukė iš kovos su skurdu organizacijos „Oxfam“ – kilus ginčui dėl jos reklamos per amerikietiškojo futbolo lygos finalą. Tai buvo reklama firmai, kuri veikia vienoje izraeliečių gyvenvietėje okupuotame Vakarų Krante.
Buvusi krepšinio žvaigždė D.Rodmanas taip pat sulaukė kritikos dėl savo ryšių su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jung-unu, kurį vadina savo draugu.
JAV valstybės departamento, kuris aktyviai siekia, kad būtų paleistas Šiaurės Korėjoje kalinamas korėjiečių kilmės amerikiečių krikščionis, nusivylimui D.Rodmanas išsakė komentarų, kad Kennethas Bae gali būti pats kaltas. Vėliau savo žodžius D.Rodmanas atsiėmė.
2012 metais realybės televizijos žvaigždė K.Kardashian buvo smarkiai kritikuojama už „Twitter“ žinutes apie savo apsilankymą Bahreine.
Bobas Geldofas, Bono, George'as Clooney ar Angelina Jolie tikrai įsigilino ir supranta šiuos klausimus taip, kaip daugelis žmogaus teisių ar humanitarinės pagalbos profesionalų, ar net geriau.
„Kiekvienas iš Valstijų turi atvykti ir aplankyti Bahreiną“, – rašė ji, turbūt pamiršusi apie tos monarchijos vykdytą brutalų opozicijos slopinimą.
Sirakjuso universiteto popkultūros profesorius Robertas Thompsonas sakė: „Galiu suprasti, kaip žmones Valstybės departamente tokie dalykai varo iš proto. Jie turi politiką, jie turi kontroliuoti visą grupę skirtingų dalykų labai sudėtingame pasaulyje.“
Darbas tolimose vietose su egzotiškais pavadinimais jau turėtų būti aliarmo skambutis įžymybėms, verčiantis atlikti „namų darbus“.
Pernai popdeivei Jennifer Lopez teko raudonuoti sudainavus „Laimingo gimtadienio“ Turkmėnistaną tvirta ranka valdančiam Gurbanguly Berdymuchamedovui, per koncertą toje izoliuotoje valstybėje.
Ji būtų to nedariusi, jeigu būtų žinojusi apie „kokius nors žmogaus teisių klausimus“, tada sakė jos atstovė.
„Kardashianai ir Paris Hilton kraunasi labai gražius turtus, apsimesdami kvailiais. Niekada nė minutės netikėjau, kad jie tokie yra, – sakė R.Thompsonas. – Vykti į tokias šalis yra gana sudėtingas logistinis įvykis, tad man sunku patikėti, kad kažkas kažkur negirdėjo, kad gali būti tam tikrų problemų.“
K.Kardashian iš tikrųjų atmetė „Human Rights First“ ir kitų organizacijų pasiūlymą informuoti ją apie situaciją Bahreine, galbūt dėl to, kad kai kurios žvaigždės „iškart susirūpina prekės ženklo reputacija ar boikoto perspektyva“, sakė B.Dooley.
Tačiau jis tvirtino, kad pokalbis šiais laikais gali būti labiau niuansuotas, ir patarė žvaigždėms pasikliauti vietos aktyvistais, ypač tokiais laikais, kai roko muzika tapo įrankiu Geležinei uždangai pralaužti.