Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 08 27

Kokią istoriją slepia Paryžiaus simbolis Eifelio bokštas: ar jį iš tiesų įkvėpė meilė

Paryžiuje esantis Eifelio bokštas visada traukė įsimylėjėlius. Apklausoje dėl romantiškiausios pasaulio vietos daugiausia žmonių balsavo būtent už šį metalinį statinį. Kodėl jis taip simbolizuoja meilę ir kodėl romantizuojame viską, kas susiję su Eifelio bokštu? Pasirodo, yra istorija, kuri galėtų atsakyti į šį klausimą: kodėl anuomet „nepageidaujamas, baisus bokštas“, kuris po 20 metų turėjo būti nugriautas, šiandien gyvuoja kaip meilės simbolis?
Gustave'as Eiffelis, Eifelio bokštas
Gustave'as Eiffelis, Eifelio bokštas / Scanpix ir Vida Press nuotr.

Eifelio bokštas taip įsišaknijęs Paryžiaus kraštovaizdyje kaip miesto simbolis, kad jį laikome savaime suprantamu dalyku. Tarsi Paryžius būtų gimęs tą pačią dieną kaip ir Eifelis. Jis čia buvo anksčiau, nei mes gimėme, ir nors atrodo labai modernus, palyginti, tarkime, su Egipto piramidėmis, tačiau beveik galima pagalvoti, kad jis čia stovi amžinai.

Dabar atrodo neįtikėtina, kad kadaise Gustave'o Eiffelio „baisų, beprasmį“ bokštą (kaip ji anuomet apibūdino kritikai), pastatytą 1889 m. Paryžiaus pasaulinės parodos ekspozicijai, po 20 metų buvo numatyta nugriauti. Neįtikėtina atrodo ir tai, kad šis bokštas, į kurį renkasi milijonai turistų, galėjo būti netgi nebaigtas statyti...

„Scanpix“ nuotr./Eifelio bokštas 1989-aisiais
„Scanpix“ nuotr./Eifelio bokštas 1989-aisiais

Iš tiesų bokštas buvo pradėtas statyti daug žmonių tam prieštaraujant ir buvo suplanuotas tik kaip laikinas statinys, skirtas įėjimui į Pasaulinę parodą. Kodėl laikinas? Mat bokštas tikrai milžiniškas: būdamas 300 metrų, jis beveik dvigubai aukštesnis už 169 metrų aukščio Vašingtono paminklą, kuris iki Eifelio buvo aukščiausias pasaulyje žmogaus sukurtas statinys. Paryžiečiai nuoširdžiai bijojo, kad bokštas nuvirs ir ant jų nukris 10100 tonų. Be to, ar žinojote, kad XX a. šeštajame dešimtmetyje prie Eifelio bokšto buvo prijungta antena, padidinusi jo aukštį iki 324 metrų?

Tačiau kodėl šią geležinę piramidę šiandien laikome romantikos simboliu?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų