Portalui Žmonės.lt susisiekus su Marakeše gyvenančia lietuve Rasa Barčaite, ji papasakojo, kad dėl stipraus žemės drebėjimo prabudo vidurnaktį.
„Drebėjimas prasidėjo apie 12 nakties, jis buvo labai stiprus. Gyvenu daugiabučio antrame aukšte ir pajutusi drebėjimą atsikėliau, išbėgau į lauką, o ten jau buvo visi namo gyventojai. Visi buvo šoke, stovėjo su pižamomis, atrodė, kad visas miestas išbėgo į lauką“, – dalijosi Rasa.
Tiesa, ji pastebėjo, kad vietiniai gyventojai išliko ramūs ir paslaugūs, vieni kitiems padėjo. „Buvau nustebusi, kokie marokiečiai yra organizuoti. Niekas nekėlė panikos, visi žinojo, ką daryti, žinojo ir tai, kad gali būti antras žemės drebėjimas. Daug kas miegojo tiesiog lauke, mes taip pat važiavome miegoti į parkingą ir važiuodami matėme šimtus žmonių, ramiai ir kantriai laukiančių ar tiesiog miegančių. Žinoma, veiduose matėsi nerimas“.
Kaip portalui Žmonės.lt pasakojo Rasa, į savo namus ji grįžo anksti ryte, dar sunkiai suvokdama, kas įvyko. Tik peržiūrėjusi žinias ir sulaukusi skambučių iš Lietuvos, ji suprato, kokio masto žemės drebėjimas tai buvo.
„Labiausiai paveikti kaimai prie Marakešo kalnuose, ten ir žuvo daugiausia žmonių, kurie gyvena senuose namuose. Manau, užsienio žiniasklaida perdeda skelbdama, kad sugriautas visas Marakešo senamiestis“, – sakė Rasa, pati gyvenanti Marakešo naujoje dalyje.
„Pas mus niekas nesugriauta, kai kuriems draugams tik įtrūko buto sienos ar kam knygos iškrito. Šiandien vaikščiojau po naująją miesto dalį, atrodo, kad čia net niekas neįvyko. Kavinės ir parduotuvės veikia, turistai su karietom važinėja“, – pridūrė ji.
Ji pasidžiaugė, kad jos draugai nenukentėjo, tačiau dar kartą pasikartojo, kad daugelis skaudžių tragedijų įvyko aplink Marakešą.
„Labai liūdna dėl tokio masto tragedijos ir tiek daug žuvusių žmonių. Dar laukiame galutinių skaičių. Gal dėl to niekas ir nepanikuoja, nes visi dar šoke...“, – portalui Žmonės.lt sakė Maroke gyvenanti lietuvė.
Primename, kad šeštadienio naktį Maroko geofizikos centras pranešė, kad 7,2 balo stiprumo žemės drebėjimas įvyko Atlaso kalnų regione. JAV geologijos tarnyba apskaičiavo, kad drebėjimo stiprumas buvo 6,8 balo, ir teigė, kad jis įvyko palyginti nedideliame 18,5 km gylyje.
Kalnų regionas, kuriame įvyko drebėjimas, yra maždaug už 70 km į pietvakarius nuo Marakešo. Žemės drebėjimas prasidėjo po 23 val. vietos laiku. Jis taip pat buvo juntamas pakrantės miestuose Rabate, Kasablankoje ir Essaouiroje.
Kaip praneša „Reuters“, remdamasi Marakešo gyventojais, senamiestyje, įtrauktame į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, sugriuvo keli pastatai. Vietos televizija parodė filmuotą medžiagą, kurioje matomas sugriuvęs mečetės minaretas, pažymi agentūra.
Socialiniame tinkle „Twitter“ (dabar vadinamame X) plinta įvairūs vaizdo įrašai, kuriuose tariamai užfiksuoti žemės drebėjimo padariniai, tačiau BBC negalėjo greitai patvirtinti jų autentiškumo.
Pareigūnai šeštadienio rytą pranešė, kad žuvo mažiausiai 296 žmonės. Dar apie 150 buvo sužeisti. Tačiau vėliau duomenys patikslinti - naujausiais duomenimis, žuvo iš virš 2 000 žmonių, daugiau kaip 2 059 buvo sužeisti, daugelis iš jų – sunkiai.
Pranešama, kad Marakešo ligoninės susiduria su „didžiuliu sužeistųjų antplūdžiu“.
Marakešo regioninis kraujo perpylimo centras paragino gyventojus aukoti kraujo sužeistiesiems.
JAV geologijos tarnyba pažymėjo, kad „šio regiono gyventojai gyvena pastatuose, kurie yra labai pažeidžiami drebėjimų“.
Remiantis „NetBlocks Global Internet Monitoring“ duomenimis, interneto ryšys Marakeše sutriko dėl elektros energijos tiekimo sutrikimų.
Maroko žiniasklaida pranešė, kad tai buvo galingiausias iki šiol šalį sukrėtęs žemės drebėjimas.
Žemės drebėjimas buvo juntamas ir kaimyniniame Alžyre, tačiau Alžyro civilinė gynyba teigė, kad jis nepadarė jokios žalos.
Iš pradžių žmonės nesuprato, kas vyksta
CNN darbuotojas Benjaminas Brownas, kuris žemės drebėjimo metu buvo Marakeše, teigė, kad netoliese buvusiems žmonėms prireikė šiek tiek laiko, kad suprastų, kas vyksta.
Jis pasakojo, kad pajutęs drebėjimą jis ir dar keli žmonės išėjo iš viešbučio ir nuėjo į atvirą vietovę. Iš pradžių, pasak jo, dauguma žmonių, tarp kurių buvo ir tokių, kurie tebebuvo su pižamomis, atrodė ramūs.
„O po poros minučių prasidėjo rėkimas“, – prisiminė jis.
Panika apėmė, kai žmonės pradėjo pastebėti savo sužalojimus, sakė M.Brownas, kuris telefonu kalbėjosi su CNN naujienų tarnyba.
„Kai kurie iš jų patyrė gana rimtas galvos traumas, daug kraujo, bent vienu atveju greitosios pagalbos automobilis turėjo atsisakyti vežti sužeistą moterį, nes buvo perpildytas“, – sakė jis.
B.Brownas sakė, kad daugelis žmonių nusprendė nakčiai susiręsti lauko stovyklą.
„Visiškai sukrečiantis reginys Marakeše“, – pridūrė jis.
Pasak B.Browno, buvo daug iš dalies sugriautų pastatų, kai kurių stogai buvo nuplėšti, langų stiklai išdaužyti, o dalis istorinių Marakešo sienų griuvo.
Šokas ir panika
„Pajutome labai stiprų drebėjimą ir supratau, kad tai buvo žemės drebėjimas“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo 33 metų Abdelhakas El Amrani iš Marakešo.
„Mačiau judančius pastatus. Tada išbėgau į lauką ir ten buvo daug žmonių. Visi žmonės buvo ištikti šoko ir panikos. Vaikai verkė, o tėvai buvo sutrikę.
Elektra dingo, taip pat ir (telefono) tinklas, bet paskui vėl įsijungė. Visi nusprendė likti lauke“, – sakė jis.
Tikėtina, kad buvo padaryta didelė žala
„Drebėjimo metu girdėjome riksmus“, – AFP pasakojo Suvairo, esančio už 200 km į vakarus nuo Marakešo, gyventojas, nenurodęs savo vardo ir pavardės.
„Žmonės būriuojasi aikštėse, kavinėse, mieliau miega lauke. Nukrito fasadų gabalai“, – pridūrė jis.
USGS PAGER sistema, kuri preliminariai nustato žemės drebėjimų padarinius, paskelbė raudonąjį pavojaus signalą dėl ekonominių nuostolių, teigdama, kad greičiausiai buvo padaryta didžiulė žala, o nelaimės mastas gali būti itin didelis.
Anot USGS, į ankstesnius tokio pavojaus lygio įvykius tekdavo reaguoti nacionaliniu arba tarptautiniu lygiu.
Pasaulinės interneto stebėsenos bendrovės „NetBlocks“ duomenimis, Marakeše dėl elektros tiekimo trikdžių sutriko interneto ryšys.
Maroko žiniasklaida paskelbė, kad tai buvo stipriausias iki šiol šalį sudrebinęs žemės drebėjimas.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas išreiškė užuojautą, o Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi teigė, kad žinia apie žemės drebėjimą jį sukrėtė.
Žemės drebėjimas buvo juntamas ir kaimyniniame Alžyre. Šios šalies civilinė gynyba pareiškė, kad žemės drebėjimas nepadarė jokios žalos gyventojams ar pastatams.
2004 metais Maroko šiaurės rytuose esančiame Al Choseime įvykus žemės drebėjimui žuvo mažiausiai 628 žmonės ir dar 926 buvo sužeisti.
1980-aisiais kaimyninį Alžyrą sukrėtęs 7,3 balo žemės drebėjimas buvo vienas didžiausių ir pražūtingiausių šalies istorijoje.
Jis nusinešė 2,5 tūkst. žmonių gyvybių ir paliko mažiausiai 300 tūkst. žmonių be pastogės.