Sasekso kunigaikščių interviu JAV pokalbių laidų vedėjai Oprah Winfrey, kuriame kalbėta apie savižudiškas mintis, giminaitį rasistą ir tradicijų supančiotą sosto įpėdinį, yra atviriausias ir išsamiausias pasakojimas apie karališkosios šeimos vidaus reikalus nuo 1995 metais Harry motinos princesės Dianos duoto interviu, kuriame ji papasakojo apie savo byrančią santuoką.
36 metų Harry sakė, kad jį iš tiesų nuvylė jo tėvas, sosto įpėdinis princas Charlesas, kurį laiką neatsiliepinėjęs į jo skambučius.
Anot Harry, tiek jo tėvas Charlesas, tiek vyresnysis brolis princas Williamas yra supančioti monarchijos taisyklių.
„Jie negali pasitraukti. Ir dėl to jaučiu didžiulę užuojautą“, – kalbėjo princas sekmadienį vakare televizijos CBS parodytame interviu, aiškindamas savo ir žmonos dramatišką sprendimą atsitraukti nuo karališkųjų pareigų.
39 metų Meghan, kurios tėvas yra baltasis, o motina – juodaodė, sakė, jog buvo visiškai nepasiruošusi gyvenimui karališkojoje šeimoje.
Anot Harry žmonos, ji nesulaukė pagalbos, kai ją ištiko psichikos sveikatos krizė, be to, sužinojo, jog būta oficialaus susirūpinimo dėl jos dar negimusio kūdikio odos spalvos.
„Aš... tiesiog nebenorėjau gyventi. Ir tai buvo labai aiški, reali ir bauginanti pastovi mintis“, – sakė ji Oprah Winfrey.
Meghan papasakojo, jog karališkojoje šeimoje nerimauta, ar labai tamsi bus jos pirmagimio oda. Anot jos, Harry jai atskleidė, jog dar prieš poros pirmagimio gimimą 2019 metų gegužės 6 dieną būta pokalbių apie Archie išvaizdą.
Tiek Harry, tiek Meghan atsisakė įvardyti apie tai kalbėjusį karališkosios šeimos narį, tačiau Oprah Winfrey pirmadienį pareiškė, jog princas jai pasakęs, kad 94 metų karalienė Elizabeth II ir jos 99 metų sutuoktinis princas Philipas apie tai nekalbėję.
Rasizmas
Šis interviu, ypač šokiruojantys poros teiginiai apie rasizmą, išprovokavo audringą reakciją abiejose Atlanto pusėse.
Pats Harry anksčiau yra sulaukęs kaltinimų dėl rasistinio įžeidimo buvusiam karo tarnybos kolegai ir buvo nufotografuotas viename karnavalo vakarėlyje vilkintis nacių uniformą.
Jis sakė, kad Meghan paskatino jį spręsti šią problemą.
Monarchijos priešininkų grupė „Respublika“ (orig. Republic) pareiškė, kad interviu metu atskleisti faktai rodo, jog ši institucija „išgyvena rimčiausią krizę nuo 1936 metų abdikacijos“, turėdama galvoje Eduardo VIII sprendimą atsisakyti sosto, kad galėtų vesti išsiskyrusią amerikietę.
Skambant politikų raginimams atlikti nuodugnų tyrimą, ministras pirmininkas Borisas Johnsonas, kurio paties pažiūros jam dirbant laikraščio skiltininku laikytos rasistinėmis, atsisakė pateikti komentarą.
JK laikraščių antradienio numeriuose rašoma apie suirutę karališkojoje šeimoje, supurtytoje šokiruojančio interviu.
Bakingamo rūmai kol kas jokio oficialaus pareiškimo apie minėtą interviu nepaskelbė.
„Toksiški“ kaltinimai
Meghan pelnė pagyrimų už savo šokiruojamai atvirą interviu, tačiau Jungtinėje Karalystėje porą užgriuvo kritikos banga dėl šio žingsnio, žengto karalienės Elizabeth II sutuoktiniui princui Philipui ligoninėje sveikstant po širdies procedūros.
Konservatyvios pakraipos dienraštis „Daily Mail“ antradienį klausė: „Ką jie padarė?“, turėdamas galvoje Harry ir Meghan kaltinimus karališkajai šeimai, kuriuos pavadino „toksiškais“.
Sociologinių tyrimų agentūros „YouGov“ surengtos apklausos, kurioje dalyvavo 2 111 suaugusių respondentų, rezultatai parodė, kad 47 proc. apklaustųjų poros interviu laiko „nederamu“. Priešingą nuomonę išsakė 21 proc. respondentų.
Pirmadienio vakarą Jungtinėje Karalystėje Harry ir Meghan interviu parodžiusios televizijos ITV redaktorius Chrisas Shipas, kuruojantis temas apie karališkąją šeimą, sakė, kad pora „iš esmės pakrovė bombonešį B-52, atskraidino jį virš Bakingamo rūmų ir numetė ant jų visą jo arsenalą, vieną galingą bombą po kitos“.
Harry sakė, kad porai, sudariusiai itin pelningas sutartis su „Netflix“ ir kitomis srautinio transliavimo paslaugų platformomis, teko ieškoti būdų užsidirbti, nes „mano šeima tiesiogine prasme nuo manęs finansiškai atsiribojo“.
Per vieną iš nedaugelio šiltų akimirkų ilgame interviu pora atskleidė savo būsimo antro vaiko lytį. Tai bus pirmasis per šimtmetį aukšto rango karališkosios šeimos narys, gimsiantis už Britanijos ribų.
„Tai mergaitė!“ – drauge pasakė Harry and Meghan.
Po interviu pora paskelbė nuotrauką, kurioje Harry matomas meiliai apkabinęs besilaukiančią žmoną, o šiai ant rankų įsitaisęs jųdviejų pirmagimis Archie. Britų laikraštis „Metro“ šią nuotrauką pavadino „palaimingu portretu“.
„Reputacijos juodinimas“
Po netikėto Harry ir Meghan sprendimo persikelti gyventi į Šiaurės Ameriką buvusi televizijos aktorė kai kuriose britų žiniasklaidos priemonėse buvo vaizduojama kaip užsispyrusi, išlepinta manipuliatorė, o pora buvo pliekiama kaip „neatsakinga ir savanaudiška“, nes nusprendė atsitraukti nuo karališkųjų pareigų.
Interviu metu Meghan kategoriškai paneigė bulvarinės žiniasklaidos skelbtus pranešimus, esą prieš vestuves su Harry ji pravirkdė princo Williamo žmoną Kate.
Nors Kate atsiprašė, tai nenutildė paskalų, sakė Meghan ir pridūrė, kad šiais gandais prasidėjo jos reputacijos juodinimas.
Meghan taip pat apkaltino kai kuriuos britų leidinius rasizmu nušviečiant jos ir Harry sužadėtuves. Anot jos, diskriminacija „didžia dalimi“ paskatino juos priimti sprendimą išvykti iš Britanijos.
Pirmadienį vakare išplatintame pareiškime Redaktorių draugija, vienijanti įtakingiausius britų spaudos žurnalistus, šiuos kaltinimus atmetė.
„Nepriimtina, kad hercogai skelbia tokius teiginius nepateikdami jokių juos patvirtinančių įrodymų“, – sakė Redaktorių draugijos vykdomasis direktorius Ianas Murray.
„JK žiniasklaida niekada nevengia nukreipti prožektorių šviesų į galingus, garsius ar įtakingus asmenis. Jei kartais užduodami klausimai būna keblūs ir nemalonūs, lai taip ir būna, bet spauda tikrai nėra rasistinė“, – pridūrė jis.