Tikrasis vardas, pavardė: Jamesas Francisas Cameronas.
Gimimo data, vieta: 1954 08 16, Kapuskeisingas, JAV. 55 m.
Šeima, kurioje gimė: gimė dailininkės ir elektros inžinieriaus šeimoje; be Jameso, šeimoje augo dar keturi vaikai.
Meilės nuotykiai: 1978–1984 m. buvo vedęs padavėją Sharon Williams (54), 1985–1989 m. – prodiuserę Gale Anne Hurd (54), 1989–1991 m. – režisierę Kathryn Bigelow (58), 1997–1999 m. – aktorę Lindą Hamilton (53).
Šeiminė padėtis: 2000 m. vedė aktorę Suzy Amis (48); Cameronas yra keturių vaikų tėvas: su Linda Hamilton susilaukė dukters Josephine Archer (16), o su Suzy Amis – trijų vaikų: Blaire (8), dvynių Quinn ir Elizabeth Rose (3), be to, pora augina iš pirmos santuokos Suzy sūnų Jasperį (13).
Pasiekimai: JAV filmų režisierius, prodiuseris, scenaristas; žinomiausi šie Jameso darbai: „Terminatorius“ (1984), „Svetimas“ (1986), „Titanikas“ (1997), „Įsikūnijimas“ (2009).
Tikrasis vardas, pavardė: Stevenas Allanas Spielbergas.
Gimimo data, vieta: 1946 12 18, Sinsinatis, JAV. 63 m.
Šeima, kurioje gimė: gimė pianistės ir elektros inžinieriaus šeimoje; tėvai – žydai; Stevenas turi tris seseris.
Meilės nuotykiai: 1985–1989 m. buvo vedęs aktorę Amy Irving (56).
Šeiminė padėtis: 1991 m. vedė aktorę Kate Capshaw (56); Spielbergas yra septynių vaikų tėvas: Jessica Capshow (33) – Kate Capshow dukra iš pirmos santuokos, Maxas Samuelis (24) – sūnus, kurio susilaukė santuokoje su Amy Irving; bendri vaikai su Kate Capshaw: Theo Spielbergas (21), kurį Kate įsivaikino prieš ištekėdama už Steveno, o Spielbergas – po vestuvių, Sasha Rebecca (19), Sawyer Avery (17), Mikaela George (13), Destry Allyn (13).
Pasiekimai: JAV filmų režisierius, prodiuseris, scenaristas; žinomiausi šie Spielbergo darbai: „Nasrai“ (1975), „Artimieji trečiojo laipsnio kontaktai“ (1977), „Prieblandos zona“ (1983), „Indiana Džounsas“ (1984;1989), „Juros periodo parkas“ (1993), „Šindlerio sąrašas“(1993), „Gelbstint eilinį Rajaną“ (1998) ir kt.
Vaikystės pokštai
Stevenas Spielbergas (toliau – S. S.): Mokykloje liesas ir spuoguotas berniukas buvo bendraamžių patyčių objektas. Tačiau vos tik mažasis žydukas įžengdavo į namus, jis akimirksniu panirdavo į meilės vandenyną, nes tėvai toleravo visas su kūrybiškumu susijusias Steveno išdaigas. Pasakojama, kad berniuko kambaryje būdavo tiek šiukšlių ir purvo, jog jame buvo galima auginti grybus, o iš akvariumo pabėgusį driežą Spielbergai šiame kambaryje surado tik po trejų metų. Kartą fantazijos nestokojantis Stevenas nupjovė sesers lėlei galvą ir, apkaišęs ją salotų lapais, patiekė seseriai. Mergaitę ištiko isterijos priepuolis. Kita būsimos garsenybės sesuo metams prarado kalbos dovaną, kai naktį, po jos langu atsėlinęs ir šiurpų balsą nutaisęs, brolis pradėjo šnabždėti: „Aš mėėėėė–nuuuuooo! Aš mėėėėė–nuuuuooo!“
Steveno gyvenimas aukštyn kojomis apsivertė iš tėvo dovanų gavus filmavimo kamerą. Ji tapo nuolatiniu berniuko palydovu. Kartą Spielbergų virtuvėje vyko svarbus mažojo menininko juostos epizodo filmavimas. Kadangi mama Lea buvo atsakinga už specialiuosius efektus, ji nupirko 30 stiklainių vyšnių uogienės ir kaitino juos tol, kol šie sprogo bei aptaškė visą virtuvę.
Jamesas Cameronas (toliau – J. C.): Nuo vaikystės berniukas pasižymėjo ypatinga fantazija. Jau mokykloje Jamesas rašė fantastinius apsakymus ir visuomet prisigalvodavo įvairiausių dalykų, pavyzdžiui, jis sugebėjo įtikinti draugus, kad jie jam padėtų sukonstruoti tikro dydžio katapultą, automobilį ar pan. Kartą Jamesas sumeistravo nedidelį batiskafą, į kurį patalpino peles. Nuleistos nuo Niagaros krioklio, jos turėjo toliau keliauti upės dugnu. Kartą gatvėje Cameronas paleido savos gamybos oro balioną, kurio viduje degė žvakės. Šį „meno kūrinį“ išvydę kaimynai pagalvojo, kad tai – NSO, ir iškvietė... gaisrininkus. Maža to, paauglystėje Jamesas nusprendė išsiaiškinti, ar visuomenė lengvai pasiduoda panikai, ir užsirakino berniukų drabužinėje. Tąsyk žmonės iškvietė policijos pareigūnus.
AOP nuotrauka/Steveną Spielbergą ir jo mamą ligi šiol sieja itin glaudus ryšys. |
Mamyčiukai
S. S.: Nors režisieriaus motina Lea buvo pianistė, tačiau rūpinimasis keturiais vaikais buvo pagrindinis moters darbas. Ponia Spielberg buvo tas žmogus, kuris besąlygiškai palaikė sūnų. Gavęs pirmąjį uždarbį, Stevenas motinai nupirko televizorių, o vėliau, didėjant honorarų sumoms, padovanojo namą ir restoraną, kuriame ji galėtų save realizuoti. „Mes su motina ir dabar be galo artimi. Artimesnių santykių nebegali būti. Na, nebent įlįsčiau į jos vidų. Tačiau tai jau seniai praeitas etapas“, – sako didysis režisierius. Susidaro įspūdis, kad ligi šiol Stevenas daro viską, jog įtiktų mamai: jis nerūko, negeria, neištvirkauja, myli žmoną ir vaikus, užsiima labdara. Tačiau garsiam režisieriui lyg mažam berniukui vis dar reikalingas motinos dėmesys ir globa. Kartą Leai paskambino sūnaus sekretorė: „Ponas Spielbergas susirgo ir nori, kad jūs jam išvirtumėte vištienos sriubos. Mes atsiųsime limuziną, kad ją atvežtų.“ Lea grįžo namo ir išvirė sūnui sriubos. „Juk niekas neišvirs tokios sriubos, kokią mėgsta mano sūnelis! Aš maudausi šlovės spinduliuose! Viskas, ką man reikia daryti, tai tik būti gera motina“, – neslepia laiminga Lea. Manoma, kad su pirmąja žmona Amy Irving Stevenas išsiskyrė dėl to, jog ji nelabai patiko mylimai režisieriaus motinai.
Scanpix nuotr./Jameso Camerono mama visuomet palaikė sūnų ir stengėsi jam įskiepyti meilę menui. |
J. C.: „Jei mano mama būtų gimusi kitu laiku ir kitoje vietoje, ji galėjo tapti žinoma dailininke. Penkis vaikus auginanti moteris tikrai nepasieks karjeros aukštumų. Mano motina sugebėjo mums įskiepyti meilę menui ir kūrybai. Ji dažnai mane vesdavosi į muziejų – aš piešdavau eksponatus, o mama man apie juos pasakodavo. Dažniausiai tai būdavo senovės Egipto mumijos, sarkofagai... Vienintelė mama mane palaikė, kai pasakiau, kad noriu kurti filmus“, – prisiminimais dalijasi pasaulinio garso režisierius.
Iš pykčio
S. S.: Atėjo metas, kai Steveno tėvai pradėjo nebesutarti. Ilgą laiką prieš skyrybas jiedu gyveno drauge tik dėl to, kad netraumuotų vaikų. „Norėdamas pasipriešinti tokiems tėvų santykiams, bėgau į vaizduotės pasaulį, kad mano nervų galūnėlės neberėktų ir nebeverktų. Tėti, mama, kodėl jūs išsiskyrėte ir palikote mus vienus?! Aš svajodavau išskristi į kosmosą arba kad kosmosas įsiveržtų į mane“, – prisimena būsimas „Artimų trečiojo laipsnio kontaktų“ ir „Dirbtinio intelekto“ režisierius.
J. C.: Tėvas niekada nepalaikė sūnaus troškimo pasukti kūrybos keliu. „Jis visą laiką laukė, kol aš atšliaušiu pas jį ant kelių ir pripažinsiu, jog jis buvo teisus liepdamas man tapti inžinieriumi. Tėvas sakė, kad kinas – ne profesija, o nesąmonė ir kad vyras privalo turėti normalų darbą. Man būtų buvę kur kas sunkiau, jei jis į mano pasirinkimą būtų žiūrėjęs švelniau. Viską, ką pasiekiau, pasiekiau iš pykčio. Žiūrėjau tėvui į akis ir jaučiau, kad neturiu teisės pralošti“, – atvirai prisipažįsta režisierius. Kai Cameronas, dirbdamas sunkvežimio vairuotoju, nuėjo į kino teatre rodomą George’o Lucaso fantastinę juostą „Žvaigždžių karai“, jis ne juokais įsiuto, nes šis režisierius sukūrė tokį filmą, apie kokį Jamesas visą laiką galvojo. Apimtas įsiūčio Cameronas prisipirko pigios filmavimo aparatūros ir norėjo išsiaiškinti, kaip Lucasui pavyko taip nufilmuoti. Jis išstudijavo visą Pietų Kalifornijos universiteto bibliotekoje rastą literatūrą apie specialiųjų efektų kūrimą. Jamesą apėmė kino karštinė.
Pinigai
S. S.: „Atskleisiu jums paslaptį: man jau seniai nebeįdomu, ar filmas bus pelningas, ar nuostolingas. Viena juosta uždirba mažiau, kita – daugiau, tad, viską susumavus, nuostolių aš nepatiriu. Pinigai man nereikalingi. Pasižiūrėkite į mane! Kepuraitė, marškinėliai, džinsai... Aš esu paprastas amerikietis!“ – sako vienas iš genialiausių Holivudo režisierių. Juokaujama, kad jeigu Spielbergas sugalvotų ekranizuoti telefonų knygą, „Oskaras“ jam būtų garantuotas. Panašu, jog tuo tiki ir filmo biudžetus skirstančios kino kompanijos, tad Spielbergui niekada nekyla rūpesčių įgyvendinant savo genialius sumanymus.
J. C.: Kai niekas nenorėjo finansuoti filmo „Terminatorius“, scenarijų Jamesas sutiko parduoti už 1 JAV dolerį tik tuomet, jei taps šio filmo režisieriumi ir niekas nesikiš į jo darbą filmavimo aikštelėje. Fantastinė kino juosta „Terminatorius“ uždirbo daugiau nei 100 mln. JAV dolerių. Filmuojant legendinį „Titaniką“, pradinis 100 mln. JAV dolerių juostos biudžetas viršytas daugiau nei dvigubai. Kino kompanija liepė sumažinti išlaidas. Sutikdamas su reikalavimais, Cameronas atsisakė honoraro ir būsimo filmo pelno. Žiniasklaida prognozavo, kad kino studija „20th Century Fox“, į šį filmą investavusi daugiau nei 200 mln. JAV dolerių, patirs milžiniškų nuostolių. Tačiau įvyko stebuklas – kino juosta „Titanikas“ tapo pačiu pelningiausiu pasaulyje filmu, uždirbusiu 1,84 mlrd. JAV dolerių. Ne paslaptis, kad Cameronas po „Titaniko“ buvo išsekęs ir emociškai, ir fiziškai. Po didžiulės pertraukos režisierius ėmėsi kurti fantastinę juostą „Įsikūnijimas“. Neoficialiais duomenimis, šio filmo biudžetas siekė 237 mln. JAV dolerių, o apie 14 mln. JAV dolerių filmo biudžetui iš savo lėšų skyrė Jamesas Cameronas. Jau dabar visame pasaulyje į „Įsikūnijimą“ bilietų parduota už 1,3 mlrd. JAV dolerių.
Scanpix nuotr./Kate Capshaw nesunkiai rado bendrą kalbą su Steveno Spielbergo motina. |
Moterys
S. S.: Šis žmogus pirmąkart vedė aktorę Amy Irving. Nors ji Spielbergui pagimdė sūnų, tačiau jų šeimyninis gyvenimas nesusiklostė. Kalbama, kad Amy neįtiko Steveno mamytei ir nuolat maldavo turtingo, žinomo vyro, kad jis jai padėtų tapti garsia aktore. Tačiau režisierius neskubėjo. Jam nereikėjo žmonos karjeristės. Per skyrybas Irving iš sutuoktinio norėjo gauti pusės milijardieriaus turto, tačiau Stevenas nusprendė, kad buvusiai žmonai pakaks ir 150 mln. JAV dolerių. Santuoka su aktore Kate Capshow buvo kur kas sėkmingesnė. Moteris atsisakė aktorės karjeros ir visas jėgas skyrė šeimai. Be to, Kate perėmė judaizmą, rado bendrą kalbą su Steveno motina, pagimdė jam tris vaikus, dar du įsivaikino. Spielbergas įsivaikino žmonos dukrą iš pirmos santuokos ir ligi šiol gyvena laimingai. Režisieriui bendravimas su vaikais – vienas iš didžiausių gyvenimo malonumų, būtent iš jų Spielbergas semiasi įkvėpimo filmams. Kaip ir jo motina, Stevenas lepina savo atžalas. Tiesa, yra vienas tabu: televizorių vaikams jis leidžia žiūrėti tik valandą per dieną, nes, garsaus režisieriaus nuomone, televizija žaloja vaikų psichiką.
Scanpix nuotr./Tik santuokoje su Suzy Amis režisierius Jamesas Cameronas pasijuto laimingas. |
J. C.: Visos šio režisieriaus žmonos, išskyrus pirmąją (Sharon Williams buvo paprasta padavėja – aut. past.), buvo iš kino pasaulio. Pirma Jameso santuoka iširo dėl to, kad jis per daug pasinėrė į kino pasaulį, ir šeimyninis gyvenimas vyrui neberūpėjo. Antrąja Camerono žmona tapo prodiuserė Gale Anne Hurd, išdrįsusi iš Jameso už 1 JAV dolerį nupirkti filmo „Terminatorius“ scenarijų. Po sėkmingos pradžios jiedu drauge kūrė siaubo filmą „Svetimas“, paskui susituokė, bendromis jėgomis nufilmavo juostą „Bedugnė“ ir, santykiams pašlijus, išsiskyrė. Netrukus Jamesas vedė talentingą režisierę Kathryn Bigelow, tačiau po bendro filmo „Ant bangos keteros“ (1991) jis šią protingą moterį paliko dėl „Terminatoriaus“ žvaigždės Lindos Hamilton. 1993 m. jiems gimė dukra Josephine. Pora, Lindai spaudžiant, susituokė tik 1997 metais. Netrukus žmona sužinojo, kad Cameronas užmezgė romaną su aktore Suzy Amis. Po skyrybų paaiškėjo, jog Linda serga psichine liga (maniakine depresija) ir yra lesbietė. 2000 m. Amis ir Cameronas susituokė. Pora susilaukė trijų vaikų. Įdomu, kad režisierius, kurį visuomet žavėjo vyriškai tvirto būdo moterys, laimę rado su švelnia ir romia Suzy, kuri dėl šeimos atsisakė aktorės karjeros.