2023.01.09

Nacionalinio atsakingo verslo apdovanojimai – išrinkite 2022 metų „Aplinkai draugiškiausią įmonę“ (didelių įmonių kategorija)

AB „Ignitis grupė“
1 AB „Ignitis grupė“

Už poveikio klimatui mažinimą ir gamtos išteklių apsaugą

Tvarios ateities kūrimas – AB „Ignitis grupės“ veiklos pamatas. Siekdama nulinio šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijų balanso, bendrovė savo veikloje remiasi pripažintais tarptautiniais aplinkosaugos principais ir standartais, plečia gamybą iš atsinaujinančių išteklių. Taip prisideda ne tik švelninat klimato kaitos poveikį, bet ir didinant energetinę nepriklausomybę.

Bendrovės tikslas – vystyti efektyvų, tvarų ir prieš gamtą atsakingą verslo modelį. Todėl įmonės veiklos principai grindžiami tvaria veikla, kuri teikia prioritetą ekologiškiems sprendimams. AB „Ignitis grupės“ yra konkurencinga, teikia aukštos kokybės paslaugas, gerbia žmogaus teises ir skatina rinktis energiją, pagamintą iš atsinaujinančių energijos išteklių, ir ją vartoti efektyviai. Įmonė siekia užtikrinti, kad jos vykdomos tvarumo veiklos būtų kryptingos ir sutelktos į sritis, kuriose galėtų padaryti didžiausią poveikį. Todėl 2021 m. atliko suinteresuotų šalių reikšmingumo vertinimą ir analizavo išsakytus lūkesčius bei nustatė, kaip galėtų juos atliepti, siekdama strateginių tikslų.

Įmonėje suprantama, kad energija – ekonomikos variklis, tačiau jos gamyba sudaro reikšmingą ŠESD emisijų dalį. Todėl energetikos sektoriaus transformacija ir dekarbonizacija yra būtinos sąlygos, norint įgyvendinti Paryžiaus susitarimą ir apriboti vidutinį Žemės temperatūros padidėjimą iki 1,5 °C laipsnio, palyginti su laikotarpiu prieš pramonės revoliuciją. Būtent energetika yra kertinis sektorius Europos Sąjungos politikoje, siekiant poveikio klimatui neutralumo iki 2050 m. Tačiau pastarieji metai parodė, kad problema nėra vienalytė – klimato kaita yra tik vienas iš aspektų. Privaloma kartu vertinti ir poveikį bioįvairovei bei veiklos sukeliamą aplinkos komponentų (oro, vandens, dirvožemio) taršą. „Ignitis grupė“ siekdama vystyti prieš gamtą atsakingą verslo modelį, dirba svarbiausiomis aplinkosauginėmis kryptimis, kurios įtvirtintos bendrovės strateginiame 2022–2025 m. plane.

Aplinkosaugos srityje išskirtos dvi tvarumo kryptis – poveikio klimatui mažinimas ir gamtos išteklių apsauga, kurios detalizuojamos keturiose tvarumo programose:

  • žaliosios gamybos plėtra – 2025 m. tikslas – 2,0–2,2 GW žaliosios gamybos instaliuotoji galia;

  • darbo ir gyvenimo dekarbonizacija – 2025 m. tikslas – 23 proc. sumažintos ŠESD emisijos, palyginti su 2020 m.;

  • žiedinės ekonomikos principų diegimas – iki 2025 m. kiekvienas verslo segmentas įgyvendina bent po vieną žiediškumą skatinantį pokytį;

  • Ekosistemų ir biologinės įvairovės apsauga – iki 2025 m. pasiektas teigiamas poveikis biologinei įvairovei.

Svarbiausios aplinkos apsaugos bendrosios nuostatos ir principai, siekiant sumažinti poveikį aplinkai, valdyti su aplinka susijusias rizikas ir puoselėti darnaus vystymosi principais grįstą kultūrą įmonėje ir jos aplinkoje, apibrėžti „Ignitis grupė“ aplinkos apsaugos politikoje, taikomoje visoms grupės įmonėms.

Įgyvendinant savo ilgalaikę strategiją, didelis dėmesys skiriamas atsinaujinančios energetikos plėtrai, energetikos sektoriaus dekarbonizacijai, modernizuoti energetikos sistemas, kurti inovatyvius sprendimus, kuriuose pagarba aplinkai ir jos apsauga integruota visoje veikloje, procesuose, įskaitant vidinių sprendimų priėmimą.

„Ignitis grupė“ dirba siekdama harmonijos su aplinka, prisidėdama prie Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslų įgyvendinimo, stebi savo veiklos poveikį aplinkai.

Balsų: 55 / 1%
Balsų: 55 / 1%
AB „Telia Lietuva“
2 AB „Telia Lietuva“

Už skaitmeninius sprendimus, naujų technologijų pritaikymą mažinant poveikį aplinkai

„Telia Lietuva“, AB, tvarumas jau ne vienerius metus yra įtvirtintas kaip neatskiriama įmonės strategijos dalis. Bendrovė yra užsibrėžusi aplinkosauginius tikslus, kuriais vadovaujasi visoje įmonės veikloje. „Telia Lietuva“ iki 2025 m. įsipareigoja 50 proc. sumažinti savo veiklos metu išmetamų anglies dvideginio (CO2) emisijų kiekį, 29 proc. sumažinti su parduodamų produktų naudojimu susijusių CO2 emisijų kiekį ir savo tiekėjus, kurių CO2 emisijos sudaro 72 proc. visų tiekėjų išskirtų emisijų, įpareigoti pasitvirtinti mokslu paremtus aplinkosaugos tikslus. Visi šie tikslai yra matuojami kas ketvirtį, o kas metus yra rengiamos viešos metinės tvarios veiklos ataskaitos.

„Telia Lietuva“, būdama technologijų įmone, pirmiausia orientuojasi į inovacijas, kurios skatina tvaresnį elgesį. Dar šiais metais visoje Lietuvoje buvo įjungta 5G ryšio technologija, kuri yra „žaliausia“ iš visų technologijų – kiekvienas gigabaitas perduodamas patiriant mažiausias energijos sąnaudas. 2022 m. gruodį išjungta 3G technologija prisidėjo mažinant energijos sąnaudas. Taip pat prie stočių pradėti įrenginėti saulės energijos moduliai, kurie apie 15 proc. sumažina vienos bazinės stoties sunaudojamą energijos kiekį iš elektros tinklų. „Telia Lietuva“ nuolat peržiūri ir savo naudojamą infrastruktūrą ir automobilių parką, šiais metais įsigijo 115 elektromobilių.

Siekiant aplinkosauginių tikslų, aktyviai įtraukiami ir tiekėjai, ir klientai. 2021 m. pabaigoje 27 proc. visos tiekimo grandinės tiekėjų buvo išsikėlę mokslu pagrįstus tikslus kaip apsaugoti aplinką. Klientams jau antrus metus telekomunikacijų bendrovė gali pasiūlyti atnaujintus mobiliuosius telefonus, o nuo šių metų pradžios – ir atnaujintas planšetes. Verslo klientams siūloma ir įrangos nuomos paslauga.

Balsų: 139 / 3%
Balsų: 139 / 3%
AB „AMBER GRID“
3 AB „AMBER GRID“

Už įgyvendinamus energetikos struktūrinius pokyčius, alternatyvių energijos šaltinių plėtojimą

Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius AB „AMBER GRID“ klientams užtikrina patikimą ir saugų gamtinių dujų perdavimą aukšto slėgio dujotiekiais. Bendrovė atsakinga už Lietuvos dujų perdavimo infrastruktūros, kurią sudaro beveik 2300 km dujotiekių, tinklą ir dvi dujų kompresorių stotis, jų eksploatavimą, priežiūrą ir plėtrą. Naujojoje bendrovės strategijoje iškeltas pagrindinis tikslas – veikti išvien Lietuvos energetikos transformacijos kelyje, vystant klimatui neutralią ekonomiką. Bendrovė užsibrėžė iki 2030 m., palyginti su 2019 m., 66 proc. sumažinti poveikį aplinkai ir šilumos efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijas. Siekiant šio tikslo, bendrovėje eksploatuojami 1,45 MWh galios saulės parkai, įsigyti elektromobiliai, ŠESD emisijos sumažintos 12,77 proc., naudojant mobilų kompresorių išvengta per 2 118 tūkst. kubinių metrų metano emisijų, organizuota akcija „Darom“.

Gamtinių dujų transportavimo sistema – magistraliniai dujotiekiai, dujų skirstymo, apskaitos ir kompresorių stotys – neatsiejama Lietuvos energetikos sistemos dalis, atliekanti svarbų vaidmenį, kuriant klimatui neutralią ekonomiką, o svarbiausia – švaresnę ir saugesnę ateitį. Įmonė pasirengusi transformuoti gamtinių dujų sistemą, pritaikant ją saugiam atsinaujinančių energijos išteklių – biodujų, metano ir vandenilio mišinio bei gryno vandenilio – transportavimui. Siekiama integruoti šią sistemą į bendrą Europos rinką, sukuriant efektyviai ir skaidriai veikiančią vieningą platformą, kuri įgalins valstybę užtikrintai laikytis Europos žaliojo kurso, o vartotojus – naudoti švarią energiją paprastai ir už geriausią kainą.

Balsų: 454 / 11%
Balsų: 454 / 11%
UAB „Philip Morris Lietuva“
4 UAB „Philip Morris Lietuva“

Už anglies dvideginio emisijų sumažinimą ir nuolatinį švaresnės aplinkos visuomenei kūrimą

„Philip Morris Lietuva“ yra pirmojo užsienio investuotojo naujai atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje įmonė, veiklą šalyje vykdanti nuo 1993 metų. Per beveik tris dešimtmečius fabrikas Klaipėdoje tapo itin svarbia ir technologiškai pažangia įmone ir savo veiklą vykdo laikydamasis draugiškumo aplinkai principo.

  • Prieš tris metus įmonė tapo pirmuoju „Philip Morris International“ fabriku pasaulyje, pasiekusiu neutralumą išmetamo CO2 atžvilgiu. Per pastarąjį dešimtmetį savo CO2 emisijas sumažino 47 proc., o pasiekti šį tikslą prireikė daugiau nei septynerių metų naudojant žaliąją energiją, atnaujinus gamybos įrangą ir įdiegus naujus šildymo sprendimus, ventiliacijos įrenginius, taupų apšvietimą ir kt.

  • Likusią dalį emisijų, kurių kol kas nepavyksta eliminuoti, įmonė kompensuoja skirdama lėšas oro ir vandens teršalų mažinimo programoms visame pasaulyje.

  • Iškeltas ambicingas tikslas – „Nulis atliekų į sąvartyną“. Įmonėje pakartotinai naudojamos pakuotės ir paletės, o 2021 m. beveik 90 proc. susidariusių atliekų buvo perdirbta, likusi dalis sudeginta, o 0,07 proc. atliekų pateko į sąvartyną.

  • Tvariai naudoja gamtinius išteklius – optimizavus gamybos procesus, per 2 metus dujų sunaudojimas sumažintas net 30 proc., naudojamas biomasės katilas, gerinama pastatų energinė klasė, daugelyje erdvių įmontuoti judesio davikliai, padedantys sutaupyti elektros energiją, o gamybos procese susidariusi šiluma pakartotinai naudojama šilumos ir vandens gamybai.

  • Saugo mūsų visų gamtinę aplinką – įmonėje naudojami nuosavi biologiniai valymo įrenginiai, kurie valo susidarančias nuotekas, o visi darbuotojai yra apmokyti, kaip elgtis avarinių situacijų metu ir galėtų užkirsti kelią galimam dirvožemio užteršimui įvykus avarijai.

  • Į tvarumą įtraukiami ir darbuotojai – kiekvienam darbuotojui suteikiamas apmokamas darbo laikas užsiimti savanoriška veikla. Taip pat visi darbuotojai vadovaujasi „Nulis nuostolių“ filosofija, kuria siekiama iki minimumo sumažinti įmonės atliekų susidarymą, taršą ir žalą gamtai. Šis tikslas įgyvendinamas rūšiuojant, kompostuojant ir perdirbant atliekas, naudojant daugkartinę tarą bei investuojant į modernias technologijas. Tuo pat metu įmonėje visada stengiamasi kurti tokią aplinką, kurioje darbuotojai patys norėtų imtis veiksmų, leidžiančių išvengti atliekų susidarymo ar sumažinti jų kiekį. Taip pat rengiamos iniciatyvos, kuriose darbuotojai gali teikti savo idėjas, vykdomi išsamūs tyrimai siekiant išsiaiškinti jų nuomonę tvarumo ir aplinkosaugos veiklų klausimais.

  • Tvarumo ir draugiškumo aplinkai siekiama kiekviename žingsnyje – keičiamas esamas transportas į tvaresnius hibridinius automobilius, mažinamas plastiko naudojimas gamyboje ir administracijoje, kuriama natūralių buveinių ir miškų išsaugojimo programa bei įgyvendinamos kitos programos.

Balsų: 71 / 2%
Balsų: 71 / 2%
„ERGO Insurance SE“
5 „ERGO Insurance SE“

Už klimato kaitos problemų mažinimo inciatyvas

Vystydama savo veiklą, bendrovė vadovaujasi gerosiomis aplinkosauginėmis, socialinėmis ir valdysenos praktikomis (angl. ESG - Environmental, Social and Governance). Vienas iš strateginių tikslų – 12 proc. sumažinti anglies dvideginio (CO2) emisiją vienam darbuotojui iki 2025 metų. Keletas pavyzdžių, kaip to siekiama: 2022 m. pasodinta daugiau kaip 30 tūkst. medelių dalyvaujant inciatyvoje „Apsodinkime Lietuvą“; atsisakyta plastikinių sveikatos draudimo kortelių; dalyvauta ERGO Grupės iniciatyvoje „Duomenų trynimo iššūkis“; biuruose rūšiuojamos atliekos, nenaudojami vienkartiniai indai iš plastiko, atsakingai naudojami gamtos ištekliai – vanduo, elektra; mažinamas popieriaus naudojimas ir didinamas skaitmeninimas. Visa tai padeda mažinti anglies dvideginio išmetimą. Bendrovė perka žaliąją energiją ERGO CB ir kituose biuruose, t. y. toms patalpoms, kurių savininkė yra.

Prisijungusi prie inciatyvos „Darom prie jūros“, tvarkė Baltijos jūros krantus ir kopas. Be to, pirkdama biuro reikmenis, renkasi gamtai draugiškus produktus, skatina darnų judumą. Įmonė tausoja energijos išteklius, suteikdama nuotolinio darbo, darbostogų, individualiai pasirenkamo darbo grafiko galimybes.

Balsų: 143 / 3%
Balsų: 143 / 3%
UAB „Continental Automotive Lithuania“
6 UAB „Continental Automotive Lithuania“

Už tvarumo principų įgyvendinimą, mažinant poveikį aplinkai

Tvarumas – viena iš pagrindinių UAB „Continental Automotive Lithuania“,  strateginių krypčių. Aplinkai draugiški sprendimai priimami įvairiuose lygmenyse – tiek infrastruktūroje, tiek produktų gamyboje, tiek kasdienėje įmonės veikloje.

  • Įmonė siekia iki 2040 m. tapti neutralumą išmetamo CO2 atžvilgiu pasiekusia gamykla visoje tiekimo grandinėje, įtraukiant paslaugų ir produktų tiekėjus.

  • Continental Automotive Lithuania tikslai atspindi siekį mažinti poveikį aplinkai, įskaitant efektyvų energijos, vandens, žaliavų išteklių panaudojimą ir oro, vandens, atliekų taršos mažinimą.

  • Įmonėje diegiamos pažangiausios technologijos ir sistemos, kurios padeda mažinti neigiamą poveikį aplinkai.

  • Įsigyjama elektros energija 100 proc. yra pagaminta iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

  • Bendrovės produktai – automobilių elektronikos komponentai pažangiausiems automobilių gamintojams. Šie komponentai naudojami naujausiuose ir aplinkai draugiškiausiuose automobilių modeliuose. Tokiu būdu įmonė savo veikla prisideda prie švaresnės, sveikesnės ir tvaresnės mobilumo ateities.

  • Išskirtinai svarbus ir darbuotojų įtraukimas: skatinama atsisakyti vienkartinių daiktų naudojimo, organizuojami mokymai ir renginiai apie energijos efektyvumą, atliekas, mažesnį vartojimą.

  • Įmonės tvarumo pasiekimai jau yra įvertinti prestižiniu LEED Gold sertifikatu ir „Continental“ korporacijos vidiniu tvarumo sertifikatu Green Plant Label.

Balsų: 116 / 3%
Balsų: 116 / 3%
Prekybos tinklas IKI,  UAB „IKI Lietuva“
7 Prekybos tinklas IKI, UAB „IKI Lietuva“

 Už tvaraus vystymosi inciatyvas ir sąmoningesnio vartojimo skatinimą

Atsakinga veikla – prekybos tinklo IKI kasdienybės dalis. Jau daugelį metų kasdien įmonė skiria vis daugiau dėmesio tvarumui ir imasi sprendimų, kurie padėtų sumažinti poveikį aplinkai. IKI skatina savo pirkėjų sąmoningą vartojimą ir suvokimą, kad apsipirkimo įpročiai turi poveikį aplinkai.

Didelis dėmesys tinklo veikloje skiriamas detalėms – pradedant parduotuvių atnaujinimu ir jose įdiegtais sprendimais, padedančiais taupyti energiją, ir baigiant perdirbtų maišelių naudojimu. IKI visuomet siekia būti dėmesinga ne tik aplinkai, bet ir šalia esantiems, todėl įgyvendina ir įvairius integracijos projektus. Tinklo veikloje jau pasiekta pamatuojamų rezultatų tvarumo srityje ir keliami dar ambicingesni tikslai, tarp kurių – 11 mln. Eur investicijos į naujus tvarumo projektus 2023 m. IKI pastangas tvarumo srityje apibūdina ir daugiau nei dešimtmetį trunkanti strateginė partnerystė su „Maisto banku“ – prekybos tinklas IKI, būdamas didžiausiu šios organizacijos rėmėju, jau perdavė organizacijai maisto už daugiau nei 50 mln. eurų.

Balsų: 342 / 8%
Balsų: 342 / 8%
UAB „PKC Group Lithuania“
8 UAB „PKC Group Lithuania“

Už naujų gamybos technologijų diegimą, atsakingą gamybą, mažinant aplinkos taršą

UAB „PKC Group Lithuania“ – įmonių grupės Motherson Group narė, viena didžiausių įmonių Lietuvoje, įsikūrusi Panevėžio ir Klaipėdos regionuose, teikianti komponentus pasauliniams automobilių gamintojams.

Įmonė didžiuojasi esanti patikimu partneriu komercinių transporto priemonių laidų gamybos srityje. Būdami laidų pynių projektavimo, gamybos ir tiekimo ekspertais, savo klientams siūlo jų reikalavimus atitinkančius gaminius ir jiems optimaliausius sprendimus.

PKC Group Lithuania, UAB, nuolat atnaujina naudojamus įrengimus, diegia naujas gamybos technologijas. Dėl veiklos specifikos – pagrindinę gamybą sudaro gaminių surinkimas ir testavimas – įmonės veikla daro minimalų poveikį aplinkai. Nepaisant to, įmonė nuolat stebi, matuoja ir tobulina esamus procesus, siekdama sumažinti aplinkai daromą poveikį: optimizuoja gaminių pristatymą klientams, rūšiuoja ir atiduoda perdirbti gamybos atliekas, klientams pristato gaminius perdirbamose ar daugkartinio naudojimo pakuotėse. Neapsiribodama tik savo procesų tobulinimu, įmonė glaudžiai bendradarbiauja ir su žaliavos tiekėjais, ir su galutiniais klientais, ieškodama sprendimų, kaip sumažinti aplinkai daromą žalą.

Balsų: 302 / 7%
Balsų: 302 / 7%
AB „Klaipėdos vanduo“
9 AB „Klaipėdos vanduo“

Už aplinkos taršos ir poveikio klimato kaitai mažinimą, pritaikant pažangias technologijas

Pagrindinis AB „Klaipėdos vanduo“ socialinės atsakomybės tikslas – subalansuotas, tvarus augimas, užtikrinant būtinąsias paslaugas visuomenei.

Vandens tiekimas ir nuotekų tvarkymas – veikla, kurioje privalu laikytis aukščiausių kokybės standartų ir eiti koja kojon su naujausiomis, moderniausiomis technologijomis, siekiant mažinti aplinkos taršą ir poveikį klimato kaitai. Todėl bendrovė, investuodama į veiklos modernizavimą, didžiausią dėmesį skiria ne tik finansinėms galimybėms, bet ir siekia Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslų.

AB „Klaipėdos vanduo“ pirmoji Lietuvoje įgyvendino analogų neturinčią unikalią kvapų mažinimo priemonę – aktyvios oksidacijos technologiją. Įmonė rodo pavyzdį ir kitoms įmonėms, kaip atliekas naudoti tvariai: turi ir gali priimti didžiausią kiekį jau panaudoto aliejaus, pati pasigamina biodujas, savo veikloje naudoja tik žalią energiją, o vykdomomis edukacinėmis veiklomis skatina darbuotojus ir visuomenę „užlieti“ Klaipėdą tvarumo banga.

Balsų: 193 / 5%
Balsų: 193 / 5%
UAB „SKOGRAN“
10 UAB „SKOGRAN“

Už miškų atkūrimą, aplinkosaugines iniciatyvas ir visuomenės švietimą

UAB „SKOGRAN“  pagrindinė veikla – miškų atkūrimas ir priežiūra, prisidedanti prie natūralių resursų didinimo bei daranti tiesioginę įtaką mažinant atmosferos taršą. Įmonės vizija – tapti tvaraus augimo lyderiu miškų atkūrimo srityje, vienijančiu žmogų ir gamtą. Todėl įmonės darbuotojai kiekviename verslo etape daro žingsnius, kad tausotų mus supančią aplinką. Norėdama tai pasiekti, įmonė pradeda nuo savęs: šviečia darbuotojus apie klimato kaitą, apie tai, kaip kiekvienas savo darbe gali prisidėti prie CO2 pėdsako mažinimo, ne tik rūšiuojant atliekas, naudojant įkraunamas baterijas, į darbą atvykstant pėsčiomis ar dviračiu, mažinant kasdienį vartojimą, renkantis gaminius ir maisto prekes, kurios atkeliauja iš vietinių gamyklų ir ūkių, teisingai investuojant į atsinaujinančius energijos išteklius, bet ir neutralizuojant jau sukurtą CO2.Atsižvelgdama į įmonės sukurto CO2 kiekį, įmonė siekia kiekvienais metais jį mažinti ir neutralizuoti įveisiant naujus miškus, skirdama paramą organizacijai „Myliu mišką“.

Skatina darbuotojus prisidėti prie įvairiausių taršą mažinančių ir gamtą gražinančių iniciatyvų, tokių kaip Lietuvoje dar visai naujo biologinės įvairovės miesto miško projekto „Ozo Urban Forest“, kurio tikslas – skatinti visuomenę apie tvarumą pradėti galvoti jau dabar. Taip pat visi įmonės gimtadieniai yra įprasminami sodinant miškus, o paskutinysis paminėtas prisidedant prie „Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondo“ veiklos, padedant atkurti pelkes. Įmonės darbuotojai ne tik patys kasdien mokosi, bet ir savo žiniomis dalinasi su moksleiviais, kuriems veda edukacijas, šviečia juos apie miškų svarbą ekologijai ir žmonijai.

Balsų: 842 / 20%
Balsų: 842 / 20%
UAB „Lidl Lietuva“
11 UAB „Lidl Lietuva“

Už įgyvendintus sprendimus, kad įmonės poveikis klimatui būtų neutralus

„Lidl Lietuva“ požiūriu, socialiai atsakinga veikla – tai veiksmų, kurie veikia žmones ir aplinką, analizė bei nuolatinis gerinimas, siekiant mažinti neigiamą įmonės poveikį ir kurti pozityvius pokyčius.

Prioritetą „Lidl Lietuva“ teikia spręsdama tuos klausimus, į kuriuos atsakymo reikia šiandien ir rytoj, bei toms sritims, kuriose jos poveikis yra didžiausias. Savo strategijoje įtvirtinusi siekį pirkėjams siūlyti tvariausią asortimentą, įmonė reguliariai analizuoja su jos produktais susijusį poveikį aplinkai ir imasi atitinkamų priemonių.

Atlikus žaliavų auginimo poveikio aplinkai ir žmonėms analizę, įmonė išsikėlė tikslą svarbiausias kritines žaliavas ne vėliau kaip nuo 2025 m. pabaigos įsigyti iš tvaresnių šaltinių. Taip pat, siekdama tausoti išteklius ir didinti efektyvumą, nuolatos stengiasi optimizuoti savo vidinius procesus, pavyzdžiui, nuolat įgyvendina naujas energijos taupymo priemones, mažina popieriaus naudojimą, tiek kainų leidiniuose, tiek biure ir parduotuvėse. 2020 m. įmonė žengė labai svarbų žingsnį klimato kaitos mažinimo srityje – „Lidl Lietuva“ kartu su „Schwarz“ grupe prisijungė prie „Science Based Targets“ iniciatyvos ir išsikėlė ambicingus šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijos mažinimo tikslus. Be to, nuo 2022 finansinių metų pradžios (2022 m. kovo mėn.) įmonė kompensuoja savo operatyvinės veiklos ŠESD emisiją, kurios kol kas, deja, negali išvengti. Tokiu būdu įmonės tiesioginė veikla yra klimatui neutrali, tačiau „Lidl Lietuva“ ir toliau įvairiais būdais stengiasi mažinti ŠESD emisiją.

Balsų: 303 / 7%
Balsų: 303 / 7%
AB „Klaipėdos nafta“
12 AB „Klaipėdos nafta“

Už sprendimus kuriant saugią ir švarią aplinką, rūpinimąsi kaimynystėje įsikūrusių bendruomenių gyvenimo kokybe

AB „Klaipėdos nafta“ (KN) yra Klaipėdos naftos terminalo, Subačiaus naftos terminalo, Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo ir SGD paskirstymo stoties bei Brazilijos Aҫu SGD terminalo operatorė.

Įmonė, suprasdama, savo atsakomybę dabarties ir ateities kartoms, savo veikloje siekia tvarumo aplinkos, socialinės ir valdysenos srityse.

Bendrovė investavo ir investuoja į aplinkosaugos priemones, siekdama švarios ir komfortiškos aplinkos kaimynystėje įsikūrusioms bendruomenėms. Su jomis ir kitomis suinteresuotosiomis šalimis palaiko nuolatinį dialogą ir bendradarbiavimą.

KN investicijos į aplinkosaugos sritį iki 2021 m. pabaigos pasiekė 8 mln. eurų. Iki 2017 m. į aplinkos oro taršą mažinančias priemones buvo investuota daugiau kaip 3 mln. eurų. o per 2017–2021 m – daugiau kaip 5 mln. eurų, iš kurių 2 mln. eurų investuoti į aplinkosaugos priemones 2021 metais.

Bendrovė siekia ne deklaratyvios, bet veiksmingos socialinės atsakomybės – skiria maksimalias pastangas, kad poveikis aplinkai būtų pamatuojamas bei kontroliuojamas. Poveikis aplinkai vertinamas kasmet matuojant lakiųjų organinių junginių (LOJ), šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas, energijos suvartojimą ir kitus rodiklius. Taip pat vykdomi išmetamų / išleidžiamų į aplinką teršalų poveikio aplinkos oro kokybei ir požeminio vandens kokybei monitoringai, analizuojamas susidarančių atliekų srautas, jų kiekis.

Bendrovė ne tik siekia atitikti normas ar reikalavimus, bet ir vertina realų poveikį aplinkai, yra užsibrėžusi pasiekti ambicingus rodiklius, kurie leistų įvertinti pažangą aplinkosaugos srityje. Iki 2030 m. siekiama iki 45 proc. sumažinti LOJ emisijas iš naftos produktų krovos ir jų saugojimo procesų; iki 50 proc. – tiesiogines CO2 emisijas, kurios susidaro deginant gamtines dujas Klaipėdos naftos terminalo kurą deginančiuose įrenginiuose; taip pat išsikeltas tikslas mažinti elektros ir gamtinių dujų suvartojimą. Atsižvelgiant į tai, įmonėje peržiūrimi ir optimizuojami energijai imlūs naftos krovos ir saugojimo procesai. 2022 m. įdiegtos elektros energijos ir gamtinių dujų taupymo priemonės. Subačiaus naftos terminale baigiama statyti ir greitu metu pradės veikti saulės elektrinė, kuri tenkins visą šio terminalo elektros vartojimo poreikį. Šiuo metu atliekama galimybių studija dėl elektros jungties su SGD terminalu, siekiant sumažinti Klaipėdos SGD terminalo CO2 emisijas.

Nuo 2020 m., remiantis GRI (Global Reporting Initiative) metodologija, bendrovė kasmet rengia ir viešai skelbia Socialinės atsakomybės ataskaitas, kuriose išsamiai vertinamas įmonės veiklos poveikis aplinkai.

Balsų: 83 / 2%
Balsų: 83 / 2%
UAB „Hollister Lietuva“
13 UAB „Hollister Lietuva“

Už tvarius aplinkosauginius sprendimus, tausojančius aplinktą ir skatinančius bioįvairovę

UAB „Hollister Lietuva“ yra sveikatos priežiūros produktų gamintoja, nusistačiusi reikšmingus aplinkosaugos aspektus ir numačiusi aplinkosaugos tikslus bei įdiegusi sertifikuotą aplinkosaugos vadybos sistemą pagal ISO 14001:2015 standarto reikalavimus.

Įmonės pastatas sertifikuotas pagal BREEAM tvarios statybos schemą (įvertinimas 4 * – „puikiai“). Įmonė įdiegusi elektros energijos suvartojimo stebėsenos sistemą, perka ir naudoja 100 proc. žalią elektros energiją, kuri pagaminama iš atsinaujinančių energijos išteklių.

Oro taršai mažinti įrengtos etanolio garais užteršto oro išsiurbimo ir oro filtravimo sistemos. Cheminių medžiagų sandėlyje įrengtos požeminės talpyklos išsiliejimo prevencijai (avarinio išsiliejimo atvejui) su išsiliejimo ir nuotėkio aptikimo sistemomis.

Įmonės administracijos darbuotojams taikomas hibridinis darbo modelis – 60 proc. dirbama biure, 40 proc. – iš namų. Darbuotojai į įmonę ir iš jos vežami viešuoju transportu, taip pat į darbą skatinami atvykti dviračiais – specialiai įrengtos dviračių laikymo vietos. Įmonė yra įrengusi elektromobilių įkrovimo stoteles, kuriomis nemokamai naudojasi darbuotojai.

Įmonėje skatinama bioįvairovė – jos teritorijoje laikomos bitės, auginama bitėms draugiška pieva su joje žydinčiais augalais.

Balsų: 312 / 7%
Balsų: 312 / 7%
Danske Bank A/S Lietuvos filialas
14 Danske Bank A/S Lietuvos filialas

tvarumą ir aplinką saugančių sprendimų įgyvendinimą

Nors Danske Bank A/S Lietuvos filialas bankinių paslaugų klientams Lietuvoje neteikia, čia veikia globalaus „Danske Bank“ „smegenų“ centras.

Lietuvoje šio banko padalinys yra penktas didžiausias šalies darbdavys. Įmonėje dirba daugiau kaip 4 200 darbuotojų. Bendrovė diegia atsakingo darbdavio sprendimus, kurie tampa pavyzdžiais kitoms šalies įmonėms. Šie sprendimai apima bene moderniausią ir aplinkai draugiškiausią darbo vietų Lietuvoje ir visame regione sukūrimą kadaise apleistoje Vilniaus m. Saltoniškių g. kepyklos teritorijoje įsikūrusiame „Danske“ miestelyje, dviračiais į darbą minančių darbuotojų rekordą Lietuvoje, vieną didžiausių savanorių komandų „Maisto banke“. Per dešimt metų įmonės darbuotojai pasodino daugiau kaip 40 tūkst. medelių „Danske“ giraitėje. Per pastaruosius trejus metus 69 proc. sumažintas įmonės veikloje sukuriamas CO2 kiekis, įgyvendintos atsakingo vartojimo ir rūšiavimo, Šiaurės šalių kultūrai būdingo tvaraus verslo vystymo ir darbuotojų kultūros praktikos.

Balsų: 19 / 0%
Balsų: 19 / 0%
UAB „IKEA Industry Lietuva“
15 UAB „IKEA Industry Lietuva“

Už aplinkosaugos projektų įgyvendinimą ir veikloje taikomus tvarius sprendimus

„IKEA Industry Lietuva“ įsikūrusi Kazlų Rūdoje. Savo veikloje įmonė vadovaujasi IKEA Industry grupėje priimtu ir patvirtintu tvarumo planu, kurio tikslas – teigiamas poveikis aplinkai ir žmonėms, vykdant įmonės veiklą. Tvarumo plane numatyti konkretūs neigiamo poveikio aplinkai mažinimo veiksmai 11-oje sričių. Jie apima darbuotojų mokymą ir informavimą, veiklos planų rengimą ir įgyvendinimą.

Įmonės bendrojo investicijų plano viena iš dalių – tvarioji plėtra. Pastarųjų metų įmonės investicijos – oro valymo įrenginio WESP efektyvumo didinimas, biofiltro rekonstrukcija. Taip pat siekiama, kad būtų suvartojama kuo mažiau elektros energijos.

Įmonei labai svarbios investicijos mažinant CO2. „IKEA Industry Lietuva“ išsikėlusi tikslą iki 2030 m. pasiekti neutralumą išmetamo CO2 atžvilgiu, iškastinį kurą pakeisti atsinaujinančiu. Taip pat įmonė nusistačiusi, kad ateityje 100 proc. produkcijos bus gaminama tik iš perdirbtos medienos.

Siekiant saugoti bičių populiaciją, įmonės teritorijoje 2022 m. pavasarį pasodinta žydinti pieva.

Balsų: 115 / 3%
Balsų: 115 / 3%
UAB „Rimi Lietuva“
16 UAB „Rimi Lietuva“

Už inciatyvas, mažinančias maisto švaistymą ir skatinančias atsakingą vartojimą

2022-uosius galima vadinti UAB „Rimi Lietuva“ aplinkosaugos metais, nes palyginti su 2021-aisiais, įmonei pavyko dar labiau sumažinti maisto švaistymą ir šioje srityje visuomenei pristatyti net keletą prevencijos iniciatyvų. Pavyzdžiui, pirmieji ir vieninteliai iš Lietuvoje veikiančių prekybos tinklų šiais metais vartotojams pristatė išvaizdą praradusių, bet valgymui tinkamų daržovių ir vaisių rinkinius už itin žemą kainą. Pradėta nuo trijų parduotuvių, šiandien tokia praktika taikoma jau 16-oje, per pusę metų tokiu būdu pavyko nuo švaistymo išgelbėti dešimtis tonų daržovių ir vaisių. Taip pat 2022 m. buvo patobulintas besibaigiančio galiojimo prekių nukainavimo procesas – dirbtinis intelektas, remdamasis turimais duomenis apie produktus ir jų galiojimą, nustato išpardavimo datas ir sugeneruoja nuolaidas, kurios siekia iki 50 proc. bei sudaro sąlygas maisto įsigyti žymiai pigiau.

Įmonė įsitikinusi, kad skaidrus ir aiškus informacijos apie maisto švaistymo prevenciją pateikimas gali prisidėti sprendžiant šią aplinkosauginę problemą. Todėl 2022 m. UAB „Rimi Lietuva” parduotuvėse plakatuose pradėta viešinti informacija, kiek kilogramų maisto kiekviena iš jų atidavė „Maisto bankui”. Dažniausiai tai – nurašomi produktai, kurių pakuotės buvo pažeistos jas transportuojant, sandėliuojant, prekiaujant jomis ar jos turi besibaigiančius galiojimus ir pan. „Maisto bankui“ atiduodamus maisto kiekius per metus padidinome apie 4–5 kartus ir 2022 m. paaukojome 573 tonas maisto, o 2021 m. Lietuvoje ne išmetėme, o socialinei paramai perdavėme 721 toną maisto produktų.

Balsų: 743 / 18%
Balsų: 743 / 18%
Viso balsavo: 4232

Ar dar turite litų?

2024.11.05
Balsavo: 98

Kaip vertinate spektaklį jūs?

2024.09.17
Balsavo: 62