Ingredientai
- Sviestas 350 g kambario temperatūros
- Cukrus 350 g tamsaus muscovado
- Lazdynų riešutai 150 g
- Džiovinti vaisiai 1 kg įvairių; labiausiai tinka slyvos, abrikosai, figos, vyšnios, cukatai
- Džiovintos uogos 500 g įvairių; labiausiai tinka serbentai, spanguolės, skirtingų rūšių razinos
- Kiaušiniai 5 vnt. dideli
- Migdolų miltai 100 g
- Brendis 5 valg. š. ir dar papildomai pyrago vilgymui
- Kepimo milteliai 0,5 arbat. š.
- Citrinos 1 vnt. geriau ekologiška, nutarkuota žievelė ir išspaustos sultys
- Apelsinai 1 vnt. geriau ekologiškas, nutarkuota žievelė ir išspaustos sultys
- Miltai 350 g
Kaip gaminti
Pastaba: ingredientai apskaičiuoti 24 cm skersmens apvaliai kepimo formai.
1. Įkaitinkite orkaitę iki 160 laipsnių temperatūros. Apvalią kepimo formą išimamu dugnu išklokite dvigubu kepimo popieriaus sluoksniu ir labai plonai ištepkite sviestu.
2. Dideliame dubenyje išsukite sviestą su cukrumi, kol mišinys taps purus, švelniai rusvos kapučino spalvos. Maišydami nuolat nubraukite nuo kraštų ant jų susikaupusį mišinį.
3. Pakepinkite lazdynų riešutus stebėdami, kad nepradėtų degti. Atvėsinkite ir perpjaukite perpus.
4. Stambesnius vaisius pasmulkinkite, būtinai nupjaustykite kietus figų galiukus.
5. Kiaušinius muškite į nedidelį dubenėlį, švelniai paplakite šakute, o tuomet po truputį pilkite į sviesto-cukraus mišinį vis dar intensyviai sukdami (jei mišinys labai sluoksniuojasi, įberkite kokį šaukštą miltų).
6. Suberkite į sviesto-cukraus-kiaušinių mišinį džiovintus vaisius, uogas, brendį, citrinos ir apelsino sultis ir nutarkuotas žieveles, gerai išmaišykite.
7. Kruopščiai sumaišykite miltus ir kepimo miltelius, o tada suberkite į bendrą mišinį, darsyk išmaišykite, kad neliktų sausų ingredientų.
8. Suverskite gautą tirštą tešlą į paruoštą kepimo formą, palyginkite viršų, švelniai paspauskite, kad viduryje neliktų oro tarpų.
9. Kepkite pyragą apie valandą, o tada neatidarę orkaitės durelių sumažinkite kaitrą iki 150 laipsnių ir kepkite dar 2 valandas. Ar pyragas iškepė, patikrinsite įsmeigę medinį pagaliuką – ištraukus ant jo gali būti keli trupiniai, bet jokiu būdu ne neiškepusi tešla.
10. Išimkite pyragą iš orkaitės ir atvėsinkite, o tik tada išimkite iš kepimo formos.
Pyrago brandinimas:
Teoriškai šį pyragą galima iškepti bei papuošti ir Kalėdų išvakarėse, tačiau praktiškai jis nepalyginamai skanesnis ir kvapnesnis bent mėnesį brandintas periodiškai vis sulaistant jį stipriu alkoholiu. Tam dažniausiai naudojamas brendis, tačiau tinka ir tamsusis romas.
Jei ryšitės pyragą brandinti, kai atvės, subadykite jo viršų stora adata ar metaliniu virbalu ir tada pašlakstykite alkoholiu. Kitas būdas – supilti alkoholį į purkštuką. Pyrago viršus, kai jį apipurkšite, turi būti drėgnas, tačiau jokiu būdu nepradėti težti ar pan.
Sulaistytą ar supurkštą pyragą kruopščiai suvyniokite į kepimo popierių, o tada dar į foliją, dėkite į tą pačią kepimo formą ar kokį kitą plokščiadugnį erdvų indą, uždenkite ir padėkite sausoje tamsioje vietoje, kur niekas jo neužtiktų. Suvilgymo/supurškimo procedūrą kartokite kas 4–5 dienas.
Pyragą puoškite Kalėdų išvakarėse, apie galimus puošybos būdus skaitykite artėjant šventėms, tačiau ir patys galite pasitelkti fantaziją!