Ingredientai
- Džiovinti vaisiai 900 g miišinys kuo įvairesnių, tinka skirtingų rūšių razinos, serbentai, spanguolės, figos, datulės, slyvos
- Apelsinai 1 vnt. nutarkuota oranžinė žievelės dalis ir išspaustos sultys
- Citrinos 1 vnt. nutarkuota geltonoji žievelės dalis ir išspaustos sultys
- Brendis 150 ml ir dar maždaug pusė tiek pyrago brandinimo etapui; galima keisti romu ar viskiu
- Rudasis cukrus 200 g
- Sviestas 220 g kambario temperatūros
- Kiaušiniai 4 vnt. dideli
- Miltai 170 g
- Migdolai 100 g suskaldytų plokštelėmis
- Kepimo milteliai 0,5 arbat. š.
- Cinamonas 1 arbat. š.
- Kardamonas 1 arbat. š. malto
- Gvazdikėliai 0,5 arbat. š.
- Imbieras 0,5 arbat. š. malto
- Muskatas 0,25 arbat. š.
- Kalendros sėklos 0,25 arbat. š. maltos
- Migdolų miltai 110 g
- Vanilės ekstraktas 1 arbat. š.
Kaip gaminti
1. Į puodą storu dugnu suberkite džiovintus vaisius (stambesniuosius supjaustykite mažesniais gabalėliais, kad visi būtų daugiau mažiau vienodi), vaisių žieveles, cukrų, sudėkite sviestą, supilkite sultis ir alkoholį. o tada ant nestiprios ugnies pakaitinkite 7 min. Nepalikite be priežiūros ir kartas nuo karto pamaišykite. Perpilkite gautą mišinį į didelį dubenį ir leiskite pravėsti (apie pusvalandį).
2. Kol masė vėsta, iki 150 C įkaitinkite orkaitę (kaitinimas viršus-apačia, be „vėjelio“). Nedidelę apvalią (idealu – 20-22 cm skersmens), tačiau gilią kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi.
3. Į pravėsusią masę sudėkite likusius ingredientus ir išmaišykite, kad neliktų sausų ingredientų.
4. Verskite gautą masę į paruoštą kepimo skardą, gerai išlyginkite paviršių.
5. Kepkite pyragą apie 2 valandas, kol viršus bus intensyviai rudas. Stebėkite, nes kiekviena orkaitė individuali, jei jūsų pyragas akivaizdžiai svyla, užsispyrę tų dviejų valandų nelaukite.
6. Išimkite pyragą iš orkaitės ir, kol dar šiltas, labai švariu kuo plonesniu mediniu pagaliuku jį subadykite. Leiskite visiškai atvėsti skardoje ir tik tada išimkite. O dabar metas pyragą brandinti – t.y. periodiškai jį suvilgyti alkoholiu, to nebereikės daryti tik paskutiniąją savaitę prieš šventes (apie brandinimą – patarimai žemiau).
7. Prieš patiekiant, pyragą galima papuošti mėgstama glazūra – idealiai tinka paprasčiausia, gaminama iš cukraus, sviesto ir apelsinų ar citrinų sulčių.
Svarbūs patarimai apie brandinimą:
- Labai svarbu brandinamą pyragą tinkamai suvynioti – jo kontaktas su išoriniu pasauliu per visą brandinimo laiką galimas tik tada, kai jį „maitinsite“ alkoholiu. Idealu, jei pirmiausia pyragą suvyniosite į maistinę plėvelę, tuomet į foliją, trečias sluoksnis tebūnie didelis plastikinis maišas, o galiausiai visą šį paketą dėkite į kokią nors dėžutę ar plokščiadugnį indą aukštais kraštais.
- Nuolat vilgyti pyragą alkoholiu labai svarbu – tai ne tik apsaugos jį nuo bakterijų dauginimosi, bet ir drėkins, užtikrins aromatingumą. Pirmąsyk suvilgykite kai pyragas bus visiškai atvėsęs, prieš suvyniojant į visus aukščiau išvardintus sluoksnius. Vėliau pyragą vilgykite kas 5-7 dienas, tik paskutiniąją savaitę to nebedarykite. Ekspertai pataria, jog geriausia pyragą alkoholiu „maitinti“ naudojant purkštuką, taip skystis tolygiausiai padengs paviršių ir per padarytas skylutes skverbsis gilyn.
- Pyragą galite vilgyti tuo pačiu gėrimu, kurį naudojote kepdami, tačiau galite vilgyti ir kitu, pavyzdžiui, stipriuoju gėrimu su apelsinų skoniu ir aromatu.
- Brandinamas pyragas turi būti laikomas sausoje vėsioje vietoje, šaldytuvas tam netinka. Geriausia, jei rasite tam nuošalų, toliau nuo šilumos šaltinių esantį spintelės ar spintos kampą (tokį, į kurį landieji namų smalsučiai pernelyg dažnai nelandžioja).