Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dalis smegenų gali „snausti“, nors esate pabudę

Jeigu manote, kad galite funkcionuoti, kol esate mažai išsimiegojęs, štai jums įdomus teiginys – dalis jūsų smegenų gali „snausti“ net ir tada, kai jūs esate visiškai prabudęs, – tvirtinama nationalgeographic.com tinklalapyje.
Smegenys
Smegenys / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Neseniai atliktame tyrime mokslininkai stebėjo elektrinį žiurkių smegenų aktyvumą, kai jos buvo priverstos ilgai nemiegoti. Mokslininkai naudojo įvairius žaislus, kad išblaškytų žiurkių norą miegoti.

Problemas sprendžiančios smegenų dalys užsnūdo, o taip gali nutikti ir žmonėms, – tikina tyrimo autoriai.

Keista tai, kad, kai žiurkių smegenis apėmė miego būsena, iš jų elgesio negalėjai pasakyti, kad kas nors pasikeitė“, – aiškina tyrimo bendraautorius Giulio Tanonis, Viskonsino universiteto neurologas.

Nepaisant to, kad viena smegenų dalis buvo užmigusi, bendras smegenų aktyvumas ir pačių žiurkių elgesys rodė, kad jos yra visiškai žvalios.

Šis fenomenas nėra tik įdomus atradimas, tai tik įrodo, kad, jeigu viena žmogaus smegenų dalis yra užmigusi, jis gali padaryti įvairių klaidų“, – tvirtina G.Tanonis.

Mokslininkai žiurkėms davė išbandymą – jos su letenėlėm turėjo pasiekti cukraus kubelį. Toms žiurkėms, kurių viena smegenų dalis buvo miego būsenos, šį išbandymą atlikti buvo kur kas sunkiau.

Miegas atnaujina neuronus?

G.Tanonis su savo kolegomis įrašė žiurkių smegenų elektrinį aktyvumą. Kaip ir buvo tikėtasi, kai žiurkės buvo prabudę, jų smegenų neuronai (nervų ląstelės, kurios surenka ir perduoda įvairius signalus smegenims) šokinėjo labai dažnai ir nereguliariai.

Kai gyvūnėliai miegojo, jų neuronai šokinėjo daug rečiau, dažniausiai šokinėdami aukštyn ir žemyn.

Kodėl mes miegame?

Kol kas nėra žinoma, kodėl dalis smegenų gali užmigti, kai žmogus yra prabudęs. Anot vienos iš teorijų, kadangi neuronai nuolatos „įrašinėja“ naują informaciją, kuriuo nors metu jiems reikia „išsijungti“ tam, kad persikrautų ir pasiruoštų naujai informacijai.

Jeigu ši hipotezė iš tiesų yra teisinga, tai reiškia, kad jeigu žmogus ilgai nemiega, jo smegenų neuronai gali persikrauti, kai jis yra pabudęs. Taigi neuronai gali pradėti ilsėtis net ir tada, kai jie to neturėtų daryti, o žmogui tai gali reikšti kvailų klaidų padarymą“, – aiškina neurologas.

Netgi žvalūs žmonės daro klaidų

Per mažas miego kiekis gali turėti pavojingų pasekmių, o ir tos klaidos, kurias žmogus padaro dėl pervargusių smegenų, gali tapti kur kas dažnesnės“, – tikina G.Tanonis.

2008 metais 29 proc. amerikiečių tikino miegantys mažiau nei septynias valandas per naktį, o 50-70 milijonų gyventojų skundėsi prabudimais miego metu.

Suaugusiems reikia maždaug 7-9 valandų miego per naktį, – tvirtina Nacionalinė miego organizacija.

Net jeigu ir jaučiatės esantis puikios būklės ir išsimiegojęs, tačiau smegenų dalys, atsakingos už įvairių sprendimų priėmimą, gali būti pervargę. Tai reiškia, kad net būdami žvalūs jūs galite priimti blogus sprendimus“, – apie nemigos žalą pasakoja neurologas G.Tanonis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?