Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Naudingi patarimai gaminantiems patiekalus iš žuvies ir jūros gėrybių

Pasinaudokite šiais patarimais ir galėsite pasigaminti įvairiausius patiekalus iš žuvies ar jūros gėrybių.
Jūros gėrybės
Jūros gėrybės / Fotolia nuotr.

Austrių geldeles lengviau atidarysite, jei į geldelių tarpus įlašinsite citrinos sulčių.

Jei norite, kad kepama žuvis apskrustų, prieš kepdami gerai nusausinkite ją servetėle.

Kepta žuvis bus skanesnė, jei prieš kepant pamirkysite ją piene, po to apvoliosite miltuose ir kepsite stipriai įkaitintame aliejuje.

Šviežią žuvį būtina pagaminti ir suvalgyti tą pačią dieną.

Žuvis – lengvai pasisavinamų baltymų šaltinis (jų yra iki 25 proc.), o mineralinėmis medžiagomis bei vitaminais ji lenkia mėsą. Beveik visos žuvys turi nuo 0,2 iki 35 proc. riebalų, kurių sudėtyje yra itin vertingų organizmui polinesočiųjų riebalų rūgščių, vitaminų A, D, C, PP, E, B, lengvai virškinama ir pasisavinama organizmo.

Patarimai, kaip apdoroti žuvį:

  • nuskutami ar kitaip pašalinami žvynai, nugaros pelekai, o nuo bežvynių žuvų pašalinamas gleivių sluoksnis, po to žuvis skrodžiama, išplaunama, jei reikia, supjaustoma ir antrą kartą išplaunama,

  •  sunkiai nuskutami žvynai lengviau nusiims, jei žuvį 25-30 sekundžių panardinsite į verdantį vandenį,

  • dorojant žuvį susidaro apie 15-20 proc. atliekų, o jei dar pašalinsite galvą, jų padaugės dar apie 15proc., o ruošiant žuvies filė, atliekų būna iki 60 proc.,

  • ruošiant filė, reikėtų pirmiausia žuvį išdoroti, po to pjauti išilgai ir padalyti pusiau (vieną pusę su stuburo kaulais, kitą be jų), pašalinti stuburą.

Patarimai, kaip gaminti žuvį:

  • kepti geriausiai žuvis, kurių mėsa labai sultinga (menkė, riebi silkė, sardinė, ungurys),

  • žuvį geriausia gardinti dviem, trim prieskoniais – tuomet jie pašalina nepageidautinus kvapus ir sustiprina žuvies skonį,

  • žuviai gardinti labiausiai tinka juodieji ir baltieji pipirai, saldžioji paprika, bazilikai, kalendra, čiobreliai, petražolės, švelnūs prieskoninių žolių mišiniai, mišiniai su citrina,

  • virti geriausia žuvis, kurių mėsa standesnė (šamas, keta, kuprė, tunas), o sultingumą galima kompensuoti padažais,

  • kepti ir virti tinka sterkas, jūros lydeka, ešerys,

  • kad žuvis išlaikytų savo skonio savybes, ją geriausia virti sultinyje, gautame verdant maistines žuvies atliekas,

  • jeigu žuvis ruošiama su oda, ją prieš kepimą ar virimą reikėtų keliose vietose įpjauti,

  • prieš kepant ant iešmų ar grotelių žuvį reikėtų lengvai pamarinuoti.

Daugelis žmonių gamindami žuvį daro paprastą klaidą – ją tiesiog perkepa. Žuvis tampa sausa, ima „veltis“ burnoje. Norint gerai iškepti žuvį didelių paslapčių nėra, tad pasidalinsiu savo patirtimi ir, tikiuosi, atsiras žmonių, kuriems mano patarimai pravers.

  • Jei galima, žuvies odos stengiuosi nelupti – teisingai iškepus, oda gražiai apskrunda, tampa traški ir prideda skonio. Odą tiesiog negiliai įpjaunu, o darau tai dėl keleto priežasčių: pirma, žuvis geriau išlaiko formą. Kartais bekepant oda susitraukia greičiau nei pati žuvis ir tuomet žuvies gabaliukas išsiriečia. Tada su keptuve liečiasi tik žuvies gabalėlio kraštai, kurie suskrunda, o vidurys taip ir lieka neiškepęs. Kad taip neatsitiktų, galite kepdami žuvį paspausti mentele.

  • Įpjovimai taip pat leidžia prieskoniams ir kaitrai prasiskverbti į vidų, žuvis tolygiau ir greičiau iškepa. Bent jau taip mane mokė... Kartą paklausiau savo labiau patyrusio kolegos, kodėl jis įpjauna žuvies odą. Jis susimastė minutėlei ir atsakė: todėl, kad visi taip daro. Štai jums ir dar viena priežastis!

  • Prieš kepant žuvį galima trumpai pamarinuoti, tačiau aš dažniausiai tik pagardinu ją druska bei pipirais. Kiekviena žuvies rūšis turi subtilų skonį, todėl retai naudoju kitus prieskonius, kad jie neužgožtų natūralaus žuvies skonio.

  • Žuviai kepti naudoju tefloninę keptuvę, kad nepriliptų. Labai svarbu prieš kepant įkaitinti keptuvę ant vidutinės ugnies, kad įdėtas žuvies gabalėlis lengvai čirškėtų. Keptuvei įkaitus įdėkite žuvį oda žemyn. Kai kuriose knygose ar kulinarinėse programose patariama kepti žuvį tam tikrą laiką ir po to apversti. Būkite labai atidūs sekdami šiais patarimais – kepimo laikas priklausys nuo to, ant kokios ugnies kepsit ir, be abejo, nuo paties žuvies gabalėlio dydžio. Kepant ploną filė gabalėlį užteks vos 1-2 minučių vienai pusei apkepti, o storam gali prireikti ir 5-7 minučių. Kai kepu, stebiu žuvies spalvą: bekepant žuvis iš pusiau permatomos keičiasi į vienspalvę. Įdėkite filė į keptuvę ir stebėkite kaip spalva ima “kopti” žuvies gabalėlio šonu. Kai spalva sieks du trečdalius šono ir liks neiškepęs tik pats gabalėlio viršus, apverskite žuvį ant kitos pusės, pakepkite dar 30-60 sekundžių ir išimkite iš keptuvės – ji bus puikiai iškepusi!

Šaldytus kalmarus – atšildyti ir 30min. palaikyti šaltame vandenyje su citrinos grežinėliais.

Šie patarimai jums padės renkantis žuvį:

1.Visa šviežia žuvis

Norint gauti šviežios žuvies, ieškokite pagal:

  • Kietumas: šviežia žuvis yra kieta, ne tiži. Tižumas rodo, kad žuvis ar jūros gėrybės buvo savaip tvarkomos ir jos iš ties nėra geros kokybės.

  • Šviesios spalvos: Kuo šviesesnė žuvis – tuo ji šviežesnė.

  • Šviesios akys: Akys yra langai, per kuriuos jūs galite išvysti ir nustatyti žuvies šviežumą. Akys gali išblukti, tapti pilkos. Žuvys su tokiomis akimis yra tinkamos valgymui. Tačiau apsiblaususios, pavandenijusius, turinčios išskyrų akys jums pasakys, kad jau buvo pastovėjusios bent porą dienų.

  • Kvapas: Tai yra pats svarbiausias dalykas. Jei kvapas įtartinas – nepirkite. Šviežia žuvis turi atsiduoti diena jūroje – šiek tiek sūri, gal net, kaip agurkai, bet neturi sukelti vėmimo reflekso. Tokios, šviežios žuvies kvapą jūs pagerinsite gamindami.

  • Žiaunos: žiaunos turi būti sodrios raudonos spalvos. Jei žuvis yra sena, žiaunų spalva bus panaši į išblukusias plytas.

  • Tekstūros: žuvys turėtų „atšokti“, kai jūs jas paliečiate. Jei jūs ją bakstelėsite, po sekundės ji vėl atgaus savo pradinę formą.

 2. Žuvies filė ir kepsniai

Dalykai, kuriuos jūs taip pat turėtumėte apsvarstyti:

  • Pirkti žuvų filė ar kepsnius šviesiu, blizgiu, pusiau permatomu atrodančiu kūnu. Jei kūnas atrodo, kaip plastilinas, lipnus ar minkštas šis žuvies produktas yra pasenęs.

  • Kvapas taip pat yra svarbus aspektas perkant filė. Jis turėtų būti be aitraus kvapo.

  • Pirmasis puvimo požymis – pieniškas skystis esantis jūsų filėje.

  • Jei žuvų pardavėjas leidžia, paspauskite mėsą pirštu, taip sužinosite apie jos šviežumą. Įdubimas nuo jūsų paspaustos vietos turėtų išnykti, jei mėsa yra elastinga. Elastingumas yra šviežumo požymis. Jei jūrų pirštų atspaudai lieka – žuvis nėra tinkama ir reikia ieškoti toliau.

3. Šaldyta žuvis ir moliuskai

Žuvis, kuri yra užšaldoma per 3 valandas po sugavimo, be abejo yra pati šviežiausia. Čia yra patarimai, kurie parodys, pagal kokius aspektus turėtumėte ieškoti:

  • Žuvis privalo turėti kokybės patvirtinimo raštą. Ji turi atrodyti šviežia, neturėti šleikštulio sukeliančio kvapo ir be dėmelės ant odos.

  • Ji turi būti gerai supakuota, kad išėmus iš pakuotės, ant kūno iš kart neatsirastų dėmių.

  • Žuvis turi būti sušalusi, be jokių atšilusių dalių. Gražios, švarios spalvos.

  • Įpakavimas neturėtų būti sugadintas.

  • Produktas turėtų būti gerai sušaldomas, bet be daugybės ledukų pakuotėje.

  • Galima pirkti tik tuos moliuskus, kurie nėra pažeisti ar įskilę.

4. Gyvi moliuskai ir vėžiagyviai

Galima pirkti tik su uždarais kiautais, kurie nėra atidaryti, skaldyti arba pažeisti.

5. Krabai ir Langustai (vėžiai)

Jei perkate gyvus krabus ar langustus – pasirinkite energingus, labiausiai judančius, kai juos paimate. Tai yra požymiai, pagal kuriuos atskirsite gerą, šio pobūdžio, prekę:

  • Langustų uodegos turi būti tvirtai įsitaisiusios kūno apatinėje dalyje. Jei uodegas atlenksite, jos vėl turi grįžti į vietą.

  • Krabų “kojų ir rankų” žnyplės turi atšokti, kai jas ištiesinate.

  • Jei langustai ir krabai, atidarius jų kiautus yra bene tušti – reiškia jie badavo. Taigi jums telieka laukti naujos siuntos.

6. Geldelės

Pirkti sušaldytas, vakuumu uždarytose pakuotėse. Prastesniuose įpakavimuose geldelės dažnai būna šlapios.

7. Krevetės

Pirkite visą pakuotę ir sušaldytas. Visą – nes apvalkalas jas apsaugo, o jei jos būna ištrauktos ir padalintos dalimis, jos greitai praranda daug drėgmės. O užšaldytas – dėl to, kad normalioje temperatūroje jos greit supūva.

8. Kalmaras

Kalmarai yra bene visada parduodami didmeninėje prekyboje, iš anksto sušaldyti. Tad būtent tokių ir turėtumete įsigyti, ir žinoma įsitikinti, kad kalmarai yra švarūs ir šviesūs.

Mėgaukitės žuvies ir jūrų gėrybėmis, nes tai iš ties gerai. O salotos paruoštos su jūros gėrybėmis, ne tik gerai atrodo švediško stalo restorane, bet jos taip pat gali šauniai atrodyti ant jūsų stalo

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai