„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Bulvė – geros nuotaikos daržovė

Turbūt ne visi žino, kad paprastose bulvėse yra panašių medžiagų kaip ir bananuose, kurios skatina geros nuotaikos hormono išsiskyrimą.
Bulvės
Bulvės / Kęstučio Vanago/BFL nuotr.
Temos: 1 Bulvės

Bulvių laikyti šviesoje negalima, kadangi jos pažaliuoja ir jose atsiranda nuodingos medžiagos  – solanino. Jis sukelia pilvo skausmus, viduriavimą, galvos, gerklės skausmą, ardo raudonuosius kraujo kūnelius eritrocitus, bei slopina nervų sistemą. Bulvių nepatartina laikyti ir šilumoje, kadangi jos labai greitai praranda vitaminą C. Kuo ilgiau bulvė išlaikyta ir turi daigų, tuo jos maistinė vertė yra mažesnė.

Renkantis bulves svarbu atsižvelgti į jų dydį. Nesirinkite labai didelių bulvių, kadangi jose gali būti sukaupta daugiau organizmui kenksmingų medžiagų – nitratų, švino ir kt., todėl pačios tinkamiausios yra vidutinio dydžio bulvės. Verdant bulvių nereiktų pjaustyti labai smulkiai, kadangi taip į vandenį pereina daugiau vitaminų ir mineralinių medžiagų, dėl to nepatariama ir nuskustų bulvių mirkyti vandenyje. Lupti bulves reiktų labai plonai, kadangi prie odelės yra susikaupęs didžiausias kiekis naudingų medžiagų. Verdant bulves reiktų dėti jas jau į verdantį vandenį, ir jo turėtų būti kuo mažiau, kad tik apsemtų bulves. Jaunų bulvių niekada nereikia skusti – užtenka labai švariai nuplauti šaltu vandeniu (karštas vanduo kenkia ir maistinei vertei, ir skoniui).

Bulvė – kaip antroji duona, visiems prieinama daržovė. Joje daug augalinės kilmės baltymų, todėl ji retai sukelia alergines reakcijas. Neverta šildyti vakarykščių bulvių, kadangi jos būna maistiniu požiūriu visai nebenaudingos organizmui. Bulvių košę geriausia gardinti šaukštelių alyvų aliejaus, nes jame gausu polinesočiųjų riebiųjų rūgščių.

Bulves labai vertina liaudies medicina, vienu iš svarbiausių liaudiškų vaistų laikomos šviežių bulvių sultys. Jos efektyviai gydo virškinamojo trakto ligas – skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę, gastritą, vidurių užkietėjimą. Bulvių sultys normalizuoja skrandžio sekreto rūgštingumą, malšina pykinimą, vėmimą, skrandžio ir žarnyno skausmus, skatina opų gijimą, palengvina kasai tenkamą krūvį. Rekomenduojama šviežiomis bulvėmis gydyti druskų perteklių organizme. Šiuo atveju naudingiau vartoti ne sultis, o nuovirus. Suskaudus gerklei patariama daryti bulvių nuoviro inhaliacijas.

Bulvėse yra daug aukštos kokybės angliavandenių, jie suteikia sotumo jausmą, žarnyne jie suskaldomi per valandą ir po truputi pasisavinami. Tai naudinga organizmui, nes staigiai nepakyla gliukozė, lengviau dirba kasa, kurios gaminamas insulinas užtikrina gliukozės pasisavinimą.  Bulvėse esantis angliavandenių kompleksas skatina serotonino, geros nuotaikos hormono, sukeliančio malonumo ir pasitenkinimo jausmą, išsiskyrimą.

Bulvėse esančios biologiškai aktyvios medžiagos stiprina jungiamąjį audinį, teigiamai veikia kraujospūdį, stiprina širdį, raumenis, kraujagysles, padeda maisto medžiagoms patekti į ląsteles, yra geras energijos šaltinis, reguliuoja vandens apytaką organizme, stimuliuoja augimą, reguliuoja virškinamojo trakto veiklą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“