JAV kasmet šia liga suserga apie 2500 žmonių, iš jų 500 miršta. Lietuvoje žmonių susirgimų listerioze atvejai registruojami kasmet. 2007 m. buvo užregistruoti 4, 2008 m. – 7, 2009 m. – 5 žmonių listeriozės atvejai.
Infekcija labiausiai pavojinga nėščioms moterims, naujagimiams, vyresnio amžiaus žmonėms ir asmenims, kurių organizmo atsparumas sumažėjęs, t.y. sergantiems vėžiu, diabetu, inkstų ligomis, AIDS.
Patekusios į žmogaus organizmą bakterijos gali pakenkti daugelį organų, todėl ligos simptomai būna labai įvairūs. Liga gali pasireikšti karščiavimu, raumenų skausmais, angina, akių uždegimo požymiais, limfmazgių padidėjimu, kartais vėmimu ar viduriavimu. Jei pakenkiama nervų sistema, liga pasireiškia stipriais galvos skausmais, pusiausvyros sutrikimu, net traukuliais.
Inkubacinis ligos periodas gali tęstis nuo 3 iki 70 dienų, dažniausiai apie 3 savaites.
Infekcijos šaltinis – laukiniai ir naminiai gyvūnai bei graužikai, todėl šios bakterijos plačiai paplitusios gamtoje. Žmonės užsikrečia valgydami gyvūninį maistą be pakankamo šiluminio paruošimo. Labai dažnai listeriozės šaltinis yra nevirintas, nepasterizuotas pienas ir iš jo pagaminti produktai. Užsikrėsti taip pat galima nuo žalių daržovių ir vandens. Naujagimiai listerioze gali užsikrėsti nėštumo metu per motinos placentą, taip pat gimdymo metu ar per buitinį sąlytį.
2010 metais Klaipėdos mieste buvo užregistruotas mirties nuo listeriozės atvejis. Šia liga susirgo Klaipėdos miesto gyventoja. Ji skundėsi karščiavimu iki 40 laipsnių karščio, sąnarių skausmais, pykinimu, silpnumu. Dėl šių ligos požymių ir kitų lėtinių ligų moteris buvo gydyta VšĮ Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, vėliau dėl sveikatos pablogėjimo ji buvo perkelta į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės viešosios įstaigos Kauno klinikų reumatologijos skyrių, kur jai buvo nustatyta listeriozės diagnozė. Ligonės išgelbėti nepavyko, ji mirė nuo sepsio bei meningoencefalito, kurį sukėlė Listeria monocytogenes.
Kaip išvengti užsikrėtimo listerioze?
Sumažinti užsikrėtimo riziką galima vartojant saugų maistą ir jį tinkamai tvarkant. Vartoti tik gerai šiluma apdorotą gyvūninį maistą: jautieną, kiaulieną, paukštieną ir kt. Žalią mėsą laikyti atskirai nuo šiluma apdoroto ar vartojimui paruošto maisto, siekiant išvengti kryžminio maisto užteršimo. Žalias daržoves prieš vartojimą kruopščiai plauti. Vengti nepasterizuoto, nevirinto pieno ir iš jo pagamintų produktų. Kruopščiai plauti rankas, įrankius, paviršius po sąlyčio su žalia mėsa, daržovėmis.