„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Specialistai įspėja: apsinuodyti galima ir nenuodingais grybais

Apsinuodyti galima ir nuodingais, ir nenuodingais, tačiau netinkamai paruoštais grybus. Suvalgę nuodingų grybų, žmonės gali susirgti inkstų ar kepenų nepakankamu. Suvalgius netinkamai paruoštų grybų – botulizmu.
Baravykai rasti Jovanos rajone
Baravykai rasti Jovanos rajone / 15min.lt skaitytojos Rūtos nuotr.

Visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Valaikienė aiškina, kad, suvalgius nuodingų grybų, apsinuodijimo požymiai gali išryškėti ir po pusvalandžio, ir o 6-10 val., o kartais net paros ar vėliau.

Nuodingi grybai dažniausiai sukelia žarnyno sutrikimus. Gali pasireikšti bendras silpnumas, pykinimas, vėmimas, atsirasti galvos, pilvo skausmai, deginti, niežtėti ir draskyti gerklę, gali pasireikšti viduriavimas, pakisti odos ir gleivinės spalva, retėti arba, atvirkščiai, dažnėti pulsas, kvėpavimas, prasidėti traukuliai. Nukentėjusysis gali prarasti sąmonę.

Gali susirgti botulizmu

Suvalgius netinkamai paruoštų grybų galima susirgti botulizmu. Tai sunki toksikoinfekcija su išreikštu centrinės nervų sistemos pažeidimu.

Liga prasideda staiga. Ligonį pykina, džiūsta burna, apima silpnumas, skauda galvą, pakyla temperatūra. Vėliau sutrinka regėjimas, dvejinasi akyse, užkrenta viršutiniai akių vokai. Gali sutrikti kvėpavimas, rijimas. Negydant, ligonis gali mirti dėl kvėpavimo centro paralyžiaus.

Inkubacinis periodas dažniausiai trunka 12-24 val., kartais – 6-30 val. (priklauso nuo toksino dozės). Ligos sukėlėjas – clostridium botulinum.

Savaime nepasveikstama

Pajutus pirmuosius apsinuodijimo simptomus, klaidinga manyti, jog jie išnyks savaime. Būtina nedelsiant kreiptis į medikus. Kol gydytojas atvyks, ligoniui galima sukelti vėmimą, duodant atsigerti daug skysčių.

Grybus mėgstantys žmonės dažniausiai apsinuodija smailiažvynėmis žvynabudėmis ir žalsvosiomis musmirėmis. Todėl grybautojams nereikėtų eksperimentuoti, ir rinkti tik gerai pažįstamus grybus.
Kaune apsinuodijo trys žmonės

Šiais metais KVSC iš Kauno miesto gydymo įstaigų yra gavęs 3, o iš Prienų – 1 pranešimą apie apsinuodijimo grybais atvejus.

Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro duomenimis, 2007 m. visoje Lietuvoje buvo užregistruoti 64 apsinuodijimų grybais atvejai, 2008 metais – 95 atvejai, iš jų 2 žmonės mirė, 2009 metais – 89 atvejai, iš jų 2 žmonės mirė, 2010 metais – 113 atvejų, iš jų 2 žmonės mirė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“