Deja, daugelis žmonių dėl tokios, jų manymu, nereikšmingos ligos net nesikreipia į gydytoją, verčiau pasirinkdami gydymąsi namuose. Tačiau ar iš tiesų dar mūsų senolių atrasti vaistai nuo peršalimo yra veiksmingi? Tinklalapyje health.com pateiktos 5 populiariausios natūralios priemonės nuo peršalimo ir, remiantis įvairių tyrimų ir ekspertų išvadomis, aptariamas jų veiksmingumas.
Ežiuolė
Ežiuolė yra viena geriausiai žinomų ir pasaulyje plačiai naudojama žolelė gydant nuo peršalimo ligų. Nors per keletą pastarųjų metų atlikti tyrimai buvo gan neigiami jos atžvilgiu, tačiau šios žolelės efektyvumas gali priklausyti nuo sugebėjimo ją paruošti.
Nacionalinio alternatyviosios medicinos centro mokslininkai netgi 2 kartus atliko tyrimus su šia žolele, tačiau nė vienas jų neparodė jokio ežiuolės veiksmingumo.
Tačiau daktaras Davidas Leopoldas rekomenduoja ją vartoti taip: „Sumaišykite 15–20 lašų ežiuolės nuoviro (arba vaistinėje pirktų ežiuolės lašų) su šiltu vandeniu. Vartoti reikėtų maždaug keturis ar penkis kartus per dieną“.
Ženšenio šaknis
Nors šis, iš Azijos kilęs augalas dažniausiai vartojamas siekiant įgauti daugiau energijos, ištvermės ir bendrai žmogaus sveikatai tobulinti, mokslininkai neseniai pradėjo tyrinėti ir ženšenio šaknies efektyvumą kovojant su įprastomis peršalimo ligomis.
Kanadiečių mokslininkai 2005 metais išsiaiškino, kad žmonėms, vartojantiems ženšenio šaknį kiekvieną dieną, sumažėjo peršalimo ligų dažnumas ir trukmė, pasirodė, kad kai kuriems žmonėms ženšenio šaknis puikiai suveikė ir kaip profilaktinis vaistas nuo peršalimo.
Nosies skalavimas su jūros vandens purškalu
Daugelis žmonių mano, kad kasdienis nosies skalavimas gali apsaugoti nuo slogos, kosulio ir netgi skaudančios gerklės. Gerai įvertinti tyrimai neseniai atskleidė, kad vaikams, kuriems sergant kasdien, 6 kartus per dieną, buvo skalaujama nosis su jūros vandens purškalu, buvo kur kas lengviau išgydomas peršalimas.
Tyrime dalyvavo 401 vaikas, kurių amžius svyravo nuo 6 iki 10 metų. Vaikai atsitiktine tvarka buvo suskirstyti į dvi grupeles, vienai grupelei buvo paskirtas standartinis gydymas, kitai – natūralios medicinos gydymas, t.y., nosies skalavimas fiziologiniu tirpalu (modifikuotu jūros vandeniu) ir standartinė medicina.
Vis dėlto tyrimo autoriai perspėja, kad šiuo nosies tirpalu skalauti profilaktiškai nereikėtų, nes gali atsirasti priešingas rezultatas. Tą patį patvirtino ir 2009 metų tyrimai – mokslininkai atskleidė, kad kasdienis nosies skalavimas ardo apsaugines nosies gleives ir galiausiai netgi padidina riziką peršalti ar užsikrėsti kokiomis nors infekcijomis.
Vitaminas C
Vitaminas C veikiausiai yra vienas geriausiai ištyrinėtų natūralios medicinos vaistų. Ir nors kiekvieni tyrimai pateikė skirtingas išvadas, vis dėlto daugelis daktarų vitaminą C vertina žymiai geriau nei kitas žoleles.
„Kalbant apie šį produktą negaliu pasakyti nieko iš esmės gero ar blogo. Jeigu jis ir turi kokią naudą, tai tik kai kuriems žmonėms. Nesiginčysiu, vitaminas C kai kuriems žmonėms tikrai gali sumažinti peršalimo ligų dažnumą ir trukmę, tačiau nuo peršalimo ligų jis tikrai negali išgydyti“, – tikina Mokslo centro direktorius Steve‘as Gardneris.
Gydytojai vitamino C per dieną rekomenduoja suvartoti 75 miligramus moterims ir 90 miligramų suaugusiems vyrams. Tuo tarpu, dr. Davidas Leopoldas peršalimo ligomis sergantiems žmonėms rekomenduoja vitamino C suvartoti bent po vieną gramą kelis kartus per dieną, žinoma, priklausomai nuo to, kokius vaistus jie vartoja.
Cinkas
1996 metais atliktas tyrimas įrodė, kad cinko pastilės sumažino peršalimo trukmę nuo 7,6 dienų iki 4,4 dienų. Kiti tyrimai buvo gan kontraversiški, tačiau gydytojai dar iki šiol retkarčiais rekomenduoja vartoti cinką.
Vis dėlto kai kuriems žmonėms gali pasireikšti gan stiprus šalutinis poveikis šiam preparatui. 2006 metais cinko purškalo gamintojai buvo paduoti į teismą už tai, kad pavartojus šio produkto daugeliui žmonių dingo uoslė, tuomet kompanija privalėjo sumokėti 12 milijonų dolerių, kad padengtų kompensacijas 340-čiai žmonių.