„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

7 širdies smūgio simptomai, kurių moterims nederėtų ignoruoti

Miokardo infarktas ne visada ištinka staigiai ir dramatiškai.
Širdis
Širdis / 123rf.com nuotr.

Kartais apie artėjantį infarktą organizmas mums bando pranešti prieš kelias valandas, dienas ar net likus kelioms savaitėms, – rašoma ivillage.com tinklalapyje.

„Įvairūs simptomai gali pasireikšti, pavyzdžiui, kai sportuojate, ar užsiimate kita aktyvia veikla. Tačiau daugelis žmonių į tai retai kada atkreipia dėmesį, manydami, kad tai tiesiog pervargimo pasekmės“, – perspėja Moterų ir širdies ligų centro direktorė Suzanne Steinbaum.

Jeigu žmogui suteikiamas gydymas praėjus ne daugiau kaip valandai po infarkto, mirties tikimybė sumažėja perpus, tačiau verta atminti, kad svarbi kiekviena sekundė. Žinoma, svarbiausia, kad žmogus laiku pastebėtų infarkto simptomus, kurie vyrams ir moterims neretai būna skirtingi. Štai 7 širdies smūgio simptomai, kurių moterims niekada nederėtų ignoruoti:

Krūtinės spaudimas

„Prieš infarktą apėmęs krūtinės spaudimas dažnai nebūna labai stiprus, jis vos pastebimas, bet jis būdingas tiek vyrams, tiek moterims. Vis dėlto staigų ir aštrų krūtinės skausmą dažniau patiria vyrai, o ne moterys“, – tikina Suzanne Steinbaum.

Žmonės krūtinės spaudimą arba aštrų skausmą pajusti gali likus kelioms dienoms ar net kelioms savaitėms iki širdies infarkto, juos dažniausiai sustiprina aktyvi fizinė veikla.

Jeigu žmogui suteikiamas gydymas praėjus ne daugiau kaip valandai po infarkto, mirties tikimybė sumažėja perpus.

Kvapo trūkumas

Daugeliui po aktyvios fizinės veiklos prireikia laiko atsikvėpti, tačiau jeigu jūs pajuntate, kad staiga negalite giliai įkvėpti, ypač, jei tai nutinka tada, kai gulite lovoje ar nedarote nieko, kas reikalauja daug jėgų, ir dar, jeigu pradeda skaudėti krūtinę, jau vertėtų susirūpinti.

„Žmonėms pritrūksta kvapo dažniausiai prieš pat širdies infarktą, kadangi kraujas organizmui neperneša pakankamai deguonies“, – tikina S.Steinbaum.

Aštrus rankos, kaklo ar žandikaulio skausmas

„Dažniausiai infarktas prasideda nuo spaudimo kairėje krūtinės pusėje, vėliau spaudimas kyla iki kaklo ir galiausiai iki žandikaulio, tačiau kai kuriems žmonėms skaudėti pradeda tik kurią nors vieną kūno vietą, pavyzdžiui, žandikaulį, kaklą ar ranką“, – tikina Harvardo medicinos profesorė Joanne Foody.

Pykinimas

Miokardo infarkto metu arba prieš jį moteris dvigubai dažniau pradeda pykinti nei vyrus. Žinoma, šis simptomas ne visada gali pranešti apie artėjantį širdies smūgį, todėl į gydytojus kreiptis nevertėtų, nebent tuo pat metu jums staiga pradeda skaudėti krūtinę, širdį arba tiesiog būna sunku įkvėpti.

Greitas širdies plakimas arba staiga kilęs nerimas

„Kartais prieš infarktą žmonėms pradeda atrodyti, kad širdis pradėjo labai stipriai daužytis ir juos apima staigus nerimas. Gali būti, kad tuo metu žmogų ištiko tachikardija (tachikardija – tai širdies susitraukimų dažnio padidėjimas – red.past.), taip nutinka dėl to, kad širdis negauna pakankamai deguonies“.

Į gripą panašūs simptomai

Jeigu jums pradeda skaudėti visą kūną ar jaučiatės pernelyg pavargęs, kad išvis atsikeltumėte iš lovos, galite pamanyti, kad susirgote gripu, tačiau, pasirodo, tokie simptomai gali pranešti ir apie artėjantį infarktą. Daugiau nei pusė moterų, patyrusių infarktą, tvirtino, kad jautė ir raumenų skausmą. Staigus nuovargis gali apimti prieš pat širdies smūgį arba trukti kelias dienas iki jo.

Išblyškusi oda ir šaltas prakaitas

„Dėl užsikišusių kraujagyslių gali staigiai nukristi kraujo spaudimas, o tai reiškia, kad sutriko kraujo cirkuliacija. Žmogui šis procesas dažniausiai pasireiškia išblyškusia oda ir šaltu prakaitu“, – tikina S.Steinbaum.

Vėlgi vien tai, kad jūsų oda išblyško ar kad staiga išmušė šaltas prakaitas, dar nereiškia, kad jus tuoj ištiks širdies smūgis, tačiau, jeigu pastebite ir kitus minėtus simptomus, tuomet tikrai vertėtų susirūpinti.

Ką daryti ištikus infarktui?

Jeigu patiriate kelis šiame straipsnyje išvardytus simptomus vienu metu, jokiu būdu neatidėliokite vizito pas gydytoją. 

„Esu mačiusi tokių atvejų, kai blogai pasijutę moterys dar nuspręsdavo susitvarkyti namus ar padaryti savo šeimai valgyti prieš kreipdamosi į gydytojus. Dažnai toks uždelsimas gali kainuoti žmogui gyvybę, todėl tikrai neverta atidėlioti ir tuoj pat važiuokite į ligoninę, jeigu jaučiate, kad kažkas negerai“, – pataria medicinos profesorė Joanne Foody.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“