Taigi, šįkart – apie sultis, sultis iš koncentrato, nektarus, sulčių gėrimus bei sulčių koktelius („smūčius“), tai yra skirtingus produktus, kurie tarpusavyje skiriasi ne tik pagaminimo būdu, bet ir sudėtimi bei skoniu.
Vaisių ar uogų sultys yra spaudžiamos iš šviežių ar atšaldytų vaisių ar uogų. Tai gali būti vienos rūšies vaisiai arba uogos, o gali būti maišomos kelios rūšys. Pagamintų sulčių spalva, skonis bei aromatas privalo būti būdingi tiems vaisiams ar uogoms, iš kurių jos buvo pagamintos.
Vaisių nektaras paprastai gaminamas į vaisių sultis, koncentruotas sultis, sultis iš koncentrato arba į vaisių tyrę pridedant vandens ir saldinamųjų medžiagų.
Pramoniniu būdu gaminant sultis į jas neretai sugrąžinamos tos jų dalys, kurios buvo atskirtos gamybos metu (pvz., minkštimas). Į sultis negali būti dedama dirbtinių aromato ar skonio stipriklių, maistinių dažų. Jas galima papildyti nebent anglies dioksidu, o norint reguliuoti rūgštingumą – citrinų sultimis. Neretai į sultis įdedama ir cukraus, tačiau jo turi būti ne daugiau, kaip 15 g vienam litrui ir tai privalo būti pažymėta ant pakuotės.
Vaisių sultys iš koncentrato – tai tokios sultys, kurias gaminant pirmiausia gaunamas koncentratas, o vėliau į jį sugrąžinamas pašalintas vanduo. Į šios rūšies produktą gali būti pridedama vaisių minkštimo tiek iš tų pačių rūšių vaisių, iš kurių sultys pagamintos, tiek iš kitokių rūšių vaisių. Sulčių koncentratą gamintojai naudoja todėl, kad jį lengviau ir saugoti, ir transportuoti. Paprastai nuskynus vaisius koncentratas pagaminamas per mažiau nei parą. Tokiu būdu – t.y. atsivežę koncentrato – Lietuvos gamintojai sugeba pagaminti sulčių iš tokių vaisių, kurie pas mus neauga.
Svarbu, kad vaisių sultys iš koncentrato negali būti labiau atskiestos, negu kad reikia atgaminti gamybos metu pašalintą vandenį. Sultys iš koncentrato, kaip ir grynos vaisių sultys, gali būti pasaldintos, tačiau taip pat pažymint tai ant pakuotės.
Vaisių nektaras paprastai gaminamas į vaisių sultis, koncentruotas sultis, sultis iš koncentrato arba į vaisių tyrę pridedant vandens ir saldinamųjų medžiagų. Tad paprastai tariant, tai yra tiesiog atskiestos sultys. Mažiausias sulčių kiekis, kuris turi būti nektaruose, priklauso nuo vaisų ar uogų rūšies. Paprastai sultys sudaro nuo 25 proc. (citrinų, bananų, juodųjų serbentų, ir kt.) iki 50 proc. (apelsinų, obuolių ir kt.) nektaro kiekio. Į nektarą dažniausiai dedama cukraus ar kitų saldiklių.
Sulčių gėrimų sudėtyje paprastai didžiąją dalį skysčio sudaro vanduo, tačiau sulčių ar vaisių tyrės turi būti ne mažiau kaip 12 proc. bendrojo kiekio.
Vaisių kokteiliai (angl. smoothie) – tai maišyti, atvėsinti gėrimai, gaminami iš vaisių ar daržovių. Dažnai į vaisinius kokteilius dedama ledo, šaldytų vaisių, medaus ar jogurto ir kitų priedų. Kai kurie vaisiniai kokteiliai gaminami iš 100 % trintų vaisių ar daržovių. Vaisinis kokteilis nuo sulčių skiriasi tuo, kad gaminant jį trinama visa uoga ar vaisius. Parduotuvėse parduodami vaisiniai kokteiliai dažniausiai gaunami sumaišant kelių rūšių vaisių tyres arba koncentruotas sultis.